E. Mončauskas toliau lieka kaltinamųjų suole

Pirmadienį Šiaulių apylinkės teismo Radviliškio rūmuose buvo nagrinėjama baudžiamoji byla. Joje apgaulingos apskaitos vedimu kaltinamas Ernestas Mončauskas. Prokuroro Žydrūno Kungio prašymu, buvo apklausta VMI atstovė Jurgita Gudabonienė. Teismo prašymu Radviliškio rajono savivaldybės administracija pateikė didžiulės apimties medžiagą, tačiau valstybinį kaltinimą palaikantis prokuroras paprašė skirti pertrauką susipažinti su neformalaus švietimo finansavimo dokumentais.

Netikėtas prašymas

Pradedant posėdį, teismas visus proceso dalyvius supažindino su piliečio prašymu įtraukti civiliniu ieškovu į bylą. Bylą nagrinėjanti teisėja Vilma Šiukštienė išklausė prašymą parašiusiojo motyvus. Tiek prokuroras, tiek E.Mončausko advokatas Mindaugas Vagonis prieštaravo tokiam prašymui. Ž.Kungio nuomone, dėl apgaulingos apskaitos vedimo žala padaroma tik valstybei, o bet kuris suinteresuotas asmuo gali kreiptis į teismą civilinio proceso būdu. Kaltinamojo gynėjas pareiškė, kad prašymas pavėluotas, nes pradėtas įrodymų tyrimas. Replikuodamas liudytojui sporto klubo „Rytų Kovotojas“ prezidentas E.Mončauskas teigė, kad tėveliai galėjo nesuprasti dėl finansavimo, kadangi savivaldybė ne šimtu procentu rėmė klubo keliones į užsienį, o tik tam tikra dalimi.

VMI atstovė kategoriška

Posėdyje dalyvavo prokuroro iniciatyva iškviesta Šiaulių apskrities VMI specialistė J. Gudabonienė. Po to, kai 2019 m sausį teismo baudžiamuoju įsakymu E. Mončauskui buvo paskirta bauda, būtent ji pasirašė taikos sutartį tarp VMI ir kaltinamojo. Taikos sutartimi E. Mončauskas prisipažino padaręs LR įstatymų nuostatų pažeidimus ir sumokėjo mokesčius, kurių buvo išvengęs taikydamas lengvesnį mokesčių režimą. Į teismo klausimą, ar galėjo nežinodamas asmuo suklysti, ekspertės statusu byloje dalyvaujanti mokesčių administratoriaus specialistė nurodė, kad asmenys sąmoningai pasirenka vykdyti verslą su individualios veiklos pažyma arba pagal verslo liudijimą. Tai leidžia išvengti didesnių mokesčių, kadangi pagal verslo liudijimą dirbantys asmenys sumoka fiksuotą sumą nepaisant gaunamų pajamų. Vėliau paaiškėjo, kad E. Mončauskas, būdamas klubo prezidentu, sau pervedė pinigus kaip dirbančiam su verslo liudijimu. O tai draudžia įstatymas.

NVŠ lėšos – tiesiai į trenerių kišenę

Nepaisant tyčinių ar netyčinių Savivaldybės administracijos pastangų teismo reikalavimu pateikiant paskutinę dieną neformalaus švietimo finansavimo medžiagą, prokuroras Ž. Kungys uždavė kaltinamajam klausimus dėl sportininkų skaičiaus, grynųjų apskaitos ir verslo liudijimo. Mero Antano Čepononio teikimu ir Tarybos sprendimu į Administracijos direktoriaus pavaduotojo pareigas paskirtas E. Mončauskas vengė atsakyti į klausimus išsisukinėdamas. Prokurorui teko kelis kartus kartoti klausimą dėl grynųjų pinigų apskaitos ir kiek sportininkų vaikų mokėdavo kas mėnesį. Tik prispaustas kaltinamasis prisipažino, kad tokios informacijos pateikti negali, nors vaikų skaičius klube pagal NVŠ programą 2016 metais siekė net beveik 250. O Savivaldybės NVŠ sumos siekė dešimtimis tūkstančių. Paaiškėjo, kad tūkstančiai ES struktūrinių fondų lėšų nukeliavo tiesiai treneriams į kišenę, nors nebuvo sukuriama jokia pridetinė vertė. Treneriai, net neregistruoti NVŠ tiekėjų registre, susimokėdavo vos keliasdešimt eurų siekiančias metines įmokas į savivaldybės biudžetą.

Posėdis nukeltas

Prokuroro prašymu teismas padarė pertrauką. Kaltinimą palaikantis Ž. Kungys pageidavo susipažinti su didelės apimties medžiaga, kuri, anot jo, gali atskleisti dar daugiau aplinkybių. Tam neprieštaravo ir E. Mončauską ginantis advokatas. Kitas posėdis bus birželio 11 dieną.

Total
0
Dalinasi
Related Posts