Kai Radviliškio rajono savivaldybės administracija su meru Kazimieru Račkauskiu priešakyje paskelbė apie planus tvarkyti Baisogalos mokyklos stadioną už daugiau nei 2 milijonus eurų, ne vienam kilo klausimas: ar tikrai šio miestelio vaikams reikia tokio brangaus sporto komplekso ir ar suma nėra dirbtinai išpūsta?
Šį klausimą Tarybos posėdžio metu viešai iškėlė Radviliškio rajono tarybos narys, opozicinės frakcijos lyderis Gediminas Lipnevičius, kurio žodžiais šis projektas primena „dviejų milijonų eurų vertės galimą korupciją “ ar net „sisteminį pinigų įsisavinimą“. Ir kai pasižiūri į skaičius – sunku nesutikti, kad ši investicija atrodo, švelniai tariant, įtartina. Nepaisant to, praėjusiame Radviliškio rajono savivaldybės posėdyje tarybos nariai kone vienbalsiai pritarė mero K. Račkauskio ir savivaldybės administracijos teiktam stadiono įrengimo projektui. Valdančiajai Tarybos daugumai 2 milijonų suma mažo miestelio stadionui pasirodė nei per daug išlaidi, nei netinkama.
Palyginkime. Vilniaus rajone, Avižienių gimnazijoje 2024 m. buvo įrengtas modernus sporto aikštynas – su futbolo aikšte, bėgimo takais, krepšinio, tinklinio, lauko teniso ir net badmintono aikštelėmis, treniruokliais. Visa tai kainavo apie 650 tūkst. eurų. Tuo tarpu Baisogaloje, kur gyvena apie 1 000 gyventojų, stadiono tvarkymui numatyta skirti net 2,209 mln. eurų – tris kartus daugiau nei Vilniuje! Vienam baisogališkiui planuojamo įrengti stadiono vertė siekia 2 200 Eur!
Klaipėdoje naujai įrengtas stadionas už 520 tūkst. eurų. Marijampolėje – du stadionai už 300 tūkst. eurų. Šiauliuose – penki stadionai už 4,6 mln. eurų, t.y. vieno kaina – apie 900 tūkst. eurų, o Pakruojyje tvarkomas miesto stadionas ir aikštynas Lygumų gimnazijoje už abu kainuos tik apie milijoną eurų. Tad kodėl vienas stadionas Radviliškio rajono miestelyje staiga kainuoja tiek, kiek du ar net trys kitų miestų objektai kartu sudėjus?
Mero K.Račkauskio teikimu savivaldybės Taryba pastaruoju metu priėmė daug gyventojams skaudžių sprendimų – didėjo mokesčiai už darželius, žemės mokestis, atliekų tvarkymo mokesčiai, be to tuo pačiu metu planuojama milijoninė investicija į stadioną mažame miestelyje. Kyla klausimas: ar čia prioritetų klausimas, ar kažkas daugiau? Žinoma, redakcija sutinka, kad Baisogalai stadionas būtinas, bet ar už tokią kainą? Taip, jo reikia ne tik Baisogalos gimnazijai, bet ir visai bendruomenei, tačiau savivaldybės administracijos pasiūlytas projektas, daugelio manymu, neatitinka ūkiškumo standartų.
Opozicija kritikuoja valdžią už neūkiškumą – ir, regis, ne be pagrindo. Opozicijos atstovas, Radviliškio rajono savivaldybės tarybos narys Gediminas Lipnevičius teigia, kad stadiono atnaujinimo idėją pats yra pasiūlęs, tačiau ne už tokią astronominę kainą. Tad kas išpūtė stadiono savikainą? Savo nuomone G. Lipnevičius dalinosi viešoje Facebook paskyroje: „Investicijų ir kaimo reikalų komitete paaiškėjo, kad prie mokyklos Baisogaloje bus tvarkomas stadionas už 2 milijonus 209 tūkstančius eurų! (Beje, kad reikia tvarkyti stadioną Baisogaloje buvo mano siūlymas, bet tik ne už tokią sumą). Neslėpsiu, išgirdęs šiuos skaičius netekau amo. Prie tokio mero ir jo politinės grupuotės noro brangiems pirkiniams lygintis galėtų nebent sostinės valdininkai, bet čia juk Radviliškio rajonas, Baisogalos miestelis ir MOKYKLOS stadionas.
Pradėjus domėtis, kiek kitoms mokykloms kainavo susitvarkyti savo stadionus, aiškėja, kad Radviliškio Vaižganto progimnazijos stadiono sutvarkymui išleista 539 tūkst. eurų. Domiuosi toliau. Ir ką… Už akies užkliuvo ką tik, t.y. 2024-06-18 pristatytas įrengtas stadionas Vilniuje, Avižienių gimnazijoje. Vilniaus raj. savivaldybės viešą informaciją cituoju: „ …Naujas sporto aikštynas yra modernus ir funkcionalus. Jame įrengta futbolo aikštė, bėgimo takai, universalios krepšinio, tinklinio, lauko teniso, badmintono aikštelės, lauko treniruokliai ir kt. Darbų vertė siekia beveik 650 tūkst. eurų, lėšas skyrė Vilniaus rajono savivaldybė. <…> Klaipėdoje taip pat atnaujintas stadionas, jo darbai kainavo 520 tūkst. eurų. <…> Marijampolėje net du stadionai rekonstruoti už 300 tūkstančių eurų. Šiauliuose ką tik pasirašytas penkių stadionų grandiozinis rekonstrukcijos projektas. 5 stadionų įrengimas kainuos 4,6 mln. arba 1vnt. apie 900 tūkst. eur. Kyla klausimas: arba vilniečiai, klaipėdiečiai, marijampoliečiai, šiauliečiai nemokšos, nes nemoka gerų prabangių stadionų statyti ar mūsų valdantieji vagys?..“ Šiuos klausimus G. Lipnevičius iškėlė ir Tarybos posėdžio metu rajono valdantiesiems svarstant Baisogalos stadiono finansavimo klausimą. Tąkart mero K. Račkauskio ir kitų valdančiajai daugumai atstovaujančių politikų nuomonės kardinaliai išsiskyrė. Pasak stadiono projekto iniciatorių ir jo šalininkų, stadiono kaina yra tinkama, o Radviliškio rajonui nevertėtų lygintis su kitais miestais.
Atrodo, kad kuo ilgiau žiūrima į šio projekto kainą, tuo labiau jis pradeda panašėti ne į investiciją į sportą, o į dar vieną brangų mokesčių mokėtojų pinigų įsisavinimo pavyzdį. Ar Baisogalos vaikams tikrai reikia „auksinio stadiono“? Ar savivaldybės lėšos negalėjo būti paskirstytos racionaliau, siekiant pagerinti daugiau objektų visame rajone?
Svarbu ir tai, kad gyventojams nėra pateikiama aiški informacija, kas sudaro tokią didelę sąmatą. Kur tie pinigai bus išleisti? Kiek kainuos projektavimas, kiek – statybos darbai, įranga, aplinkotvarka? Kol trūksta skaidrumo, tol lieka vietos abejonėms ir įtarimams.
Stadiono projektui pritarę Tarybos nariai problemos dėl daugiau nei 2 milijonus viršijančios stadiono kainos nemato
„Radviliškio krašto“ redakcija pasiteiravo visų už stadiono įrengimo projekto kainą balsavusių narių, ar tokia didelė stadiono kaina jiems neatrodo neūkiška? Į redakcijos klausimą atsakė tik keli Tarybos nariai, balsavę už abejotiną milijoninį pirkinį: „žaliųjų“ partijai atstovaujantis Vytautas Simelis, TS-LKD (konservatorių) frakcijos narys Romas Kalvaitis ir buvęs „darbietis“, prie socialdemokratų frakcijos neseniai prisijungęs Jurgis Baublys.
Tarybos narys V. Simelis dėl klausimų apie stadiono įrengimo Baisogaloje kainos pagrįstumą apkaltino žiniasklaidą, kuriai, pasak V. Simelio, neįtinka Tarybos narių sprendimai. Konservatorių atstovas R. Kalvaitis pažymėjo, kad jam svarbu, kad šiuo projektu bus sutvarkyta reikšminga Baisogalos dalis, o pati kaina jam neatrodo per didelė. Jurgis Baublys savo atsakyme teigė, kad nesilygina su kitais miestais ir rajonais, o Baisogalos stadiono projektas apima platų remonto darbų spektrą.
Rajono savivaldybės meras K. Račkauskis: kaina nekelia klausimų
Tuos pačius klausimus uždavėme ir Radviliškio rajono savivaldybės merui, projektą Tarybai teikusiam Kazimierui Račkauskiui. Pasak mero, kaina nustatyta ne pagal kitų rajonų standartus, o pagal projektą teikusios įmonės darbų sąmatą. Meras taip pat teigė, kad, jo manymu, Baisogalai stadionas su sporto kompleksu yra reikalingas, o Baisogalos sporto bendruomenė dabar gaus ne ką prastesnį nei kitų miestų ar rajonų stadioną. Redakcija taip pat pasiteiravo mero, ar bent jau Radviliškio miesto centre esantis stadionas nėra pustuštis ir tokio dydžio sporto kompleksas palyginus nedideliame Radviliškyje nelieka apytuštis. Pasak mero, Radviliškio miesto stadiono ir sporto komplekso užimtumas – didelis. Taigi redakcijai lieka tik vienas klausimas, ar įrengus tokio pat dydžio ar net didesnį stadioną su sporto kompleksu Baisogaloje, šis sugebės išlaikyti tokio paties lygio užimtumą kaip penkiolika kartų daugiau gyventojų turintis Radviliškis?
Baisogalos stadionas tampa simboliu, kaip mažame miestelyje galima paslėpti didelius pinigus?
Taigi, Radviliškio rajono gyventojams ir mokesčių mokėtojams lieka savęs paklausti, ar mums reikia dar vieno didelio stadiono su sporto kompleksu, ar tiesiog ūkiškumo? Stadionas Baisogaloje – prioritetinis klausimas, tik ar valdantiesiems nebuvo protingiau pasekti kitų miestų pavyzdžiu, kurie tą pačią sporto komplekso įrengimo problemą išsprendė keliskart pigiau.
Ir kol gyventojai suka galvas, kaip susimokėti tos pačios valdžios padidintus mokesčius, valdžia kuria planus, kaip įsisavinti mokesčių mokėtojų, t. y. mūsų, pinigus. Tik lieka klausimas, ar po tokių grandiozinių projektų nepraplyš kostiumų kišenės?
Už tris kartus brangesnį nei Vilniuje ir keturis kartus brangesnį nei Klaipėdoje pastatytus stadionus dėl mero K. Račkauskio teikto siūlymo rekonstruoti Baisogalos stadioną už 2 209 000 eurų „už“ balsavo: socialdemokratų frakcija: L. Škėmienė. L. Sprundzanienė, J. Pravilonis, L. Brunius, Z. Žvikienė, J. Baublys, V. Bernotas, kartu su socialdemokratais balsavo ir konservatoriai J. Margaitienė, S. Dišlė, D. Jurėnas, R. Kalvaitis, I. Palionienė, P. Kablys, liberalai A. Ruseckas, R.Vaičiurgis, „Vardan Lietuvos“ frakcija J. Malinauskas, E. Martynkinas, „valstiečiai“ A. Gaidžiūnas, J. Povilaitis, V. Krikščiūnas ir „žaliasis“ V. Simelis.
Prie šio galimo milijoninio pinigų įsisavinimo neprisidėjo ir balsuodami susilaikymo mygtuką spaudė Nepartinių frakcijos nariai V. Aleknienė ir G. Lipnevičius, kurie dėjo pastangas ir ne kartą kėlė klausimą dėl Baisogalos stadiono remonto, bet susilaikė vien dėl, jų manymu, neadekvačios rekonstrukcijos kainos.
Emilija Laukagalytė