Dėl Tarybos veiklos reglamento – Vyriausybės atstovo kirtis

Po to, kai rašėme
2019 m. rugsėjo 26 d. Radviliškio rajono savivaldybės tarybos posėdyje buvo patvirtinta nauja tarybos veiklos reglamento redakcija, kuri sulaukė nemažai Tarybos narių diskusijų. Dėl kai kurių reglamento punktų neatitikimo Lietuvos respublikos įstatymams buvo aktyviai diskutuojama komitetuose, tačiau ne visos klaidos iki posėdžio buvo ištaisytos.

Tarybos veiklos reglamentas neatitinka LR įstatymų

Tuomet Tarybos posėdyje Tarybos narys G. Lipnevičius siūlė merui ir visai Tarybai atidėti reglamento svarstymą, kol nebus ištaisyti visi netikslumai, klaidos ir jis neprieštarautų Lietuvos respublikos įstatymams: „Jeigu teisininkas Reglamento rengimo grupės posėdyje sakė, kad negali garantuoti, jog naujoji Reglamento redakcija atitinka LR įstatymus, manau, jos svarstymą reikia atidėti“.

Po šito siūlymo meras A. Čepononis puolė tvirtinti, kad viskas su reglamentu gerai: „Nurodykite, kurie Reglamento punktai prieštarauja LR įstatymams. Aš jį peržiūrėjau su teisininkais ir jie sakė, kad viskas
gerai“.

Tačiau, kaip matyti šių metų sausio 10 d. iš Vyriausybės atstovės Daivos Kerekeš gauto teikimo, Tarybos narys G. Lipnevičius buvo teisus ir Reglamentą reikia taisyti iš esmės, cituojame: „Vykdant Radviliškio rajono savivaldybės administracinę priežiūrą nustatyta, kad Reglamentas neatitinka Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo ir kitų teisės aktų nuostatų“.

Vyriausybės atstovo rašte pažymima, kad „Savivaldybės institucijos, įgyvendindamos savo įgaliojimus, privalo vadovautis aukštesnės galios teisės aktais ir bendraisiais teisės principais“. Vadinasi, privalo atitikti LR įstatymus.

Mero alga – 3 tūkstančiai, Tarybos nario – 25 eurai

Rugsėjo mėnesį vykusiame Tarybos posėdyje buvo nemažai diskutuota apie apmokėjimą už Tarybos nario darbą. Buvo nutarta, kad Tarybos nariams bus apmokama tik už 10 valandų darbo per mėnesį, į prašymus, kad būtų mokama už 20 ir daugiau valandų, neatsižvelgta. Šiuo metu Tarybos narys per mėnesį vidutiniškai gauna atlygio tik apie 25 eurus, o jų kolega Tarybos narys – meras A. Čepononis „atsiriekia“ sau net 3 tūkstančius eurų.

Vyriausybės atstovo teikime pažymima, kad „Tarybos nario atlyginimas apskaičiuojamas pagal skelbiamą VMDU dydį, atsižvelgiant į faktiškai dirbtą laiką, kurio trukmė patvirtinama reglamente nustatyta tvarka.

Reglamente nustatytas 10 valandų skaičius apriboja tarybos nario teisę gauti atlygį už darbą, atliekant Tarybos nario pareigas, jei jis dirbo daugiau nei 10 valandų, nors šis laikas buvo fiksuotas tabeliuose“. Vadinasi, dirbantiems Tarybos nariams tiesiog nemokama už darbą.

Seniūnaičių sueigų sprendimai – „už borto“

Vyriausybės atstovas savo teikime pažymi, kad Reglamente nieko nėra užsiminta apie seniūnaičių sueigų sprendimus: „Seniūnaičių sueigų sprendimai yra rekomendaciniai, tačiau atitinkama savivaldybės institucija privalo reglamento nustatyta tvarka juos įvertinti“. Radviliškio rajono savivaldybės veiklos reglamente ši tvarka nėra nustatyta. Taip pat Vyriausybės atstovas pažymi, kad nėra Reglamente nustatytos tvarkos ir dėl Išplėstinės seniūnaičių sueigos sprendimų įvertinimo.

Nėra nustatytos tvarkos dėl gyvenamųjų vietovių teritorijų ribų ir pavadinimų tvarkymo taisyklių patvirtinimo

Paaiškėjo, kad Reglamente „prašauta“ ir dėl LR Vyriausybės priimtu nutarimu „Dėl Administracinių vienetų ir gyvenamųjų vietovių teritorijų ribų ir pavadinimų tvarkymo taisyklių patvirtinimo“. Patikrinus Reglamentą nustatyta, kad minėtos tvarkos Reglamente nėra nustatytos.

Vyriausybės atstovas nurodė ir daugiau reglamento, pagrindinio Tarybos narių dokumento, „kliurkų“.

Tarybos narys iš mero reikalavo asmeninės atsakomybės

Rugsėjo mėnesį vykusiame Tarybos narys G. Lipnevičius paklausė mero A. Čepononio: „Dabar priimsime reglamentą su klaidomis, ar jūs prisiimate asmeninę atsakomybę, jei dokumentas bus neteisėtas?“

Dėl šio klausimo A. Čepononis akivaizdžiai susierzino ir pagrasino G. Lipnevičiui pašalinti jį iš Tarybos.

Verta prisiminti, kad konservatoriai bei „valstiečiai“ buvo prisiėmę asmeninę atsakomybę dėl teisiamo seniūno E. Mončausko kandidatūros teikimo administracijos direktoriaus pavaduotojo pareigoms. Ir šis
asmeninės atsakomybės prisiėmimas baigėsi fiasko – pavaduotojas dirbo vos du mėnesius.

Kaip parodė laikas, Tarybos narys G. Lipnevičius ne veltui klausė mero apie asmeninę atsakomybę dėl LR įstatymų neatitinkančio reglamento „prastūmimo“ – atsakomybės prisiėmimas merui būtų pasibaigęs ne tik didele gėda, bet ir visišku fiasko…

Tik lieka klausimas, ar meras ir juristas šį kartą paklausys Tarybos nario ir bus ištaisytos klaidos, kurias ir konstatavo Vyriausybės atstovas…

Mero ir juristo kompetencija pakibo ant plauko?

Kas patikėjo rajono mero A. Čepononio ir Juridinio skyriaus vedėjo A. Matuzevičiaus kompetencija ir balsavo už dokumentą, neatitinkantį Lietuvos respublikos įstatymų: konservatoriai: A. Čepononis, S. Dišlė, A. Grabauskas, K. Dainius, T. Januševičius, E. Pranevičius, P. Kablys, J. Kvėglys, A. Budrikas, G. Verdingas; „darbiečiai“ J. Baublys ir Z. Žvikienė; socialdemokratai: E. Ivanauskytė, V. Janulaitienė, K. Račkauskis, S. Luščikas, „valstietis“ V. Krikščiūnas.

Nepartiniai V. Aleknienė ir G. Lipnevičius nebalsavo už šį dokumentą.

Vyriausybės atstovo teikimas privalo būti apsvarstytas artimiausiame posėdyje.

Jonas Petrikas

Exit mobile version