Dar visai neseniai etnografinis Dargaičių kaimas tebuvo vienas iš daugelio tuštėjančių ir mažai kam žinomų kaimelių. Šiandien Dargaičiose įsikūrusio ūkininko Raimondo Neverdausko alpakų svečiai atvyksta iš visos Lietuvos.
Alpakos – kupranugarių šeimos gyvūnai kilę iš Pietų Amerikos. „Lietuvoje alpakų populiarumas pradėjo augti 2012 metais, tačiau dar ir šiandien daugelis žmonių negali atskirti alpakų ir lamų“, – juokavo ūkininkas. Šiandien alpakų auginimas R. Neverdauskui net tik malonus užsiėmimas, tačiau ir verslas.
Prieš kelerius metus susižavėjęs šiais gyvūnais, kelis įsigijo sau, o šiandien banda siekia beveik 80 gyvūnų. „Ūkyje alpakų skaičius nuolatos kinta – į pasaulį atkeliauja alpakų naujagimiai, kitos alpakos iškeliauja į naujus namus. Balandžio viduryje turėtų ganytis apie 80 alpakų, tačiau vėliau skaičius truputį mažės, nes pavasaris gyvūnų pirkimo metas”, – apie savo fermos dydį pasakojo alpakų augintojas.
Pasak R. Neverdausko, alpakos dažnai perkamos dėl sodybų papuošimo. Daug priežiūros alpakoms nereikia, o jos dar ir labai švarios – aplinkos neteršia, mat gamtinius reikalus atlieka vienoje vietoje. Alpakos pagrįstai vadinamos „gyvosiomis žoliapjovėmis“, tačiau kitus augalus, krūmus ir medelius reikėtų saugoti, nes ir jie gali būti apvalgyti.
Alpakos ne tik žavi savo gracinga išvaizda – jos taip pat labai vertinamos dėl brangios vilnos. Pasaulyje brangesnė tik kašmyro ožkų vilna. Alpakų vilna neturi lanolino, todėl tinkama alergiškiems žmonėms.
„Pradėjus auginti šiuos gyvūnus patys tapome ramesni. Pažaidus su gyvūnais visada pakyla nuotaika, pasimiršta rūpesčiai. Labai džiaugiamės, kad su savo gyvūnais galime prisidėti prie socialinių projektų. Pas mus atvyksta vaikai turintys specialių poreikių, jiems rengiami terapijos seansai. Taip pat organizuojamos ir edukacinės programos vaikams“, – apie socialinę veiklą pasakojo pašnekovas.
Šiandien alpakų ūkyje taip ganosi lamos, kupranugaris, olandiški mini ožiukai, mini arkliukas, įvairių rūšių avytės, hailendo galvijas ir kiti lietuviškam klimatui tinkami, tačiau mūsuose labai retai sutinkami gyvūnai.