Darbo „imitacija“ Tarybos komitetuose

Praėjusią savaitę rajono politikai eilinį kartą rinkosi išnagrinėti pateikiamų sprendimų projektų. Keturiems Tarybos komitetams buvo pateikti 28 svarstomi projektai. Posėdžių metu išaiškėjo, kad Tarybos nariams kai kuri medžiaga, susijusi su 2017 m. biudžeto keitimu, buvo pateikta nesilaikant Reglamento numatytų terminų.

J. Margaitienės vadovaujami valdininkai apskritai nusprendė, kad visuomenės iš viso nereikia su tuo supažindinti. Viename komitete virė ypač aštrios diskusijos. Bet ne dėl esminių klausimų, o tik dėl valdančiajai koalicijai priklausančių vicemero K. Augulio ir komiteto pirmininko D. Jurėno asmeninių ambicijų neleisti pasisakyti opozicijos atstovui ir gyventojui. Komitetų posėdžiai neužtruko ilgiau nei pusantros valandos kiekvienas. Svarstymams pateikti labai aktualūs ir svarbūs rajonui sprendimai dėl 27,5 mln. eurų investavimo į kvartalo energetinio efektyvumo didinimo programą, biudžeto keitimo, savivaldybės finansinio prisidėjimo prie projektų, turto perdavimo ir panašiai. Taip pat svarstyti ir administracijos direktorės, ir jos pavaduotojos priedų padidinimo juos padvigubinant klausimai už neva padidėjusį darbo krūvį.

Biudžeto komitetas nesigilina, bet nariai piktinasi žiniasklaidos dėmesiu


Biudžeto, ekonomikos ir ūkio komitetui vadovaujantis V. Smalinskas kaip visada griežtai laikėsi darbotvarkės. Komiteto narių asmeninius interesus dažnai atskleidžia jų nusišalinimai. Visuose komitetuose tarybos nariai dažnai nusišalina parodydami, kiek juos yra apraizgęs interesų sudėtingas voratinklis, kurio gijos labai puikiai tampomos. Kai tik „Radviliškio šiluma“ direktorius P. Mickaitis pristatė milijoninę investavimo programą, V. Smalinskas pageidavo nusišalinti, nes ten dirba jo sutuoktinė V. Smalinskienė. Vis tik klausimų ties tuo sprendimu niekam per daug ir nekilo. Vėliau komiteto pirmininkas elgėsi taip, tarsi jo akyse atsirado „dolerių“ ženklai, kai išgirdo apie privatizuojamus savivaldybės objektus. Ar kontraversiška „Godlija“ pensijų išnešiojimo istorija su tuo susijusi, nėra aišku, vis tik akivaizdu, jog ekonomisto išsilavinimas jam ir jo sutuoktinei netrukdo aktyviai investuoti į nekilnojamąjį turtą rajone. Gal tam yra duotas nebylus „pritarimas“ iš antro aukšto vieno kabineto, o už tai galimai reikia garantuoti politinę paramą ir visaip Tarybos posėdžiuose aukštinti cariškos didenybės „išmintį ir drąsą“, spręsti reiktų straipsnio skaitytojams. Tačiau savivaldybės koridoriuose šnekama, kad V. Smalinskui yra uždegta „žalia šviesa“ visais su juo susijusiais tvarkomais reikalais. Teismas merui A. Čepononiui nebetaiko nušalinimo nuo pareigų procesinės prievartos priemonės ir tikriausiai nebereikia „kontroliuoti“ tarybos narių netiesioginėmis priemonėmis. Jam tiesiogiai dalyvaujant komitetų posėdžiuose, jų laikas sutrumpėjo beveik per pusę, dažniausiai vos valandą trunka. Juk dažnam skaitytojui vien tik sprendimo projekto pavadinimo perskaitymas gali užtrukti ilgiau nei komitetai juos „išnagrinėja“.  Vis tik pradėjus nagrinėti Peticijų komisijos pateiktą paskutinį darbotvarkės sprendimo projektą, buvo „prigautas“ ir pats gudrusis V. Smalinskas. Jam pasiūlius koreguoti pasiūlymą, išlindo ir yla iš maišo. Meras ir jo aplinkos pakalikai net neleidžia prasprūsti net ir geram pasiūlymui, jei tai neateina iš jų pačių kontroliuojamos sistemos. Užmigę ant laurų ir po daugybės valdymo metų, meras ir jo klika tiesiog nebegali pasiūlyti nieko originalaus, išskyrus tai, kaip stabdyti bet kokią iniciatyvą ar pilietinę išraišką.

Investicijų komitete „iškastas“ karo kirvis


Vienam gausiausių ir vyriškiausių Tarybos Investicijų ir kaimo plėtros komitetų vadovauja D. Jurėnas. Šis politikas yra vienas dažniausiai keičiančių partijų sąrašus. Ar tai sutampa su besikeičiančia politine situacija rajone, nėra taip svarbu, bet jo turimas statybininko išsilavinimas akivaizdžiai nekoreliuoja su jo nesugebėjimu vesti komiteto posėdžius. Galbūt net atvirkščiai. Todėl nesugeba net nuraminti testosterono pertekliaus paveiktų ir įsiplieskusių kaip bulių kai kurių savo kolegų. Socialdemokratui vicemerui K. Auguliui bandant „pamokyti“ opozicijos „darbietį“ J. Malinauską, pastarasis neliko skoloje ir atkirto, kad jam neleidžiama pasinaudoti tarybos nario suteiktais įgaliojimais diskutuoti, teikti klausimus savivaldybės įmonių vadovams, sprendimų projektų rengėjams ir kitaip būti lygiaverčiu komiteto nariu. K. Augulio ir D. Jurėno duetas puikiai atliko mitologinių  pabaisų Scilės ir Charibdės vaidmenį. Juk jos surydavo kiekvieną, per arti kranto priplaukusį, jūreivį. Vicemeras ir komiteto pirmininkas nuolat provokuodami ir toliau bandė „užčiaupti“ J. Malinauską. Šis norėjo, kad iš anksto užsiregistravusiam gyventojui būtų leista  komitete pateikti klausimų ir į juos atsakyta. Pasirodo, jog klausimai labai nepatogūs „auksinius kiaušinius“ valdančiajai koalicijai dedančios „Radviliškio šilumos“ direktoriui P. Mickaičiui, bet ir pačiam merui A. Čepononiui. „Kiek 1,6 mln. paskola įtakos šildymo kainą ilguoju laikotarpiu, kodėl nesutampa pateikti skaičiai skirtinguose sprendimų projektuose, susijusiuose su įmone“, – tai gerokai išmušė iš vėžių visus komiteto posėdyje dalyvavusius asmenis. Taip buvo demaskuota inscenizacija, nes projektų rengėjai turėtų būti susipažinę su savo parengtais teisės aktų projektais ir  sugebėti politikams pristatyti juos. „Gelbėdamas“ situaciją, ne komiteto pirmininkas, o meras A. Čepononis „davė“ leidimą atsakyti į pateiktus klausimus raštu. Pradėjus svarstyti politinio pasitikėjimo valstybės tarnautojos administracijos direktorės J. Margaitienės atlyginimo priedo padidinimą, išaiškėjo, kad tai daryti siūlantis meras A. Čepononis neva nežino, kiek ji uždirba ir kiek padidės jos atlyginimo priedas. O atlyginimo priedą jai ir jos pavaduotojai jis siūlo didinti net 100 procentų! Paprašytas paaiškinti, už ką toks ženklus padidėjimas, galbūt viršijantis net 300 eurų per mėnesį, meras atrėžė, kad neva už padidėjusį darbo krūvį. Maža to, jis apkaltino ir gyventoją, neduodantį administracijai „ramybės“. Tad už patiriamus vargus turi būti adekvačiai atlyginama. Aišku, ne iš mero asmeninės, o iš mokesčių mokėtojų kišenės. Nepaisant to, kad pirmininkas D. Jurėnas viso posėdžio metu nuolat priminė, jog dėl laiko stokos jis negalįs suteikti pasisakymo teisės bei nuolatinių vicemero K. Augulio infantiliškų pasisvaisčiojimų apie jo tariamą svarbumą komitete, posėdis pasibaigė greičiau nei per 80 minučių.

J. Pravilonio komitete apseita be didesnių emocijų


Kultūros, švietimo ir sporto komiteto pirmininkas J. Pravilonis buvo supažindintas su iš anksto pateiktu gyventojo prašymu pasisakyti. Skirtingai nuo nekompetentingai besielgusio D. Jurėno, šis pirmininkas pademonstravo šaltesnius nervus ir konfliktų neprovokavo. Klausimus dominančiais sprendimų projektais daugiausiai uždavinėjo opozicijos valstiečių frakcijos seniūnas S. Zajančkauskas, nes kartu komitete sėdėjusios konservatorių partijai priklausančios A. Januševičienė ir V. Skarelienė nuolat kartojo, kaip viskas joms labai aiškiai surašyta. Verslo ir technologijų mokyklai vadovaujantis J. Pravilonis nepažeisdamas Reglamento nuostatų leido pateikti klausimus posėdyje dalyvavusiam gyventojui, parodydamas, kad ne meras, o jis pats vadovauja komitetui. Nagrinėjant paskutinį su pateikta peticija susijusį sprendimą, matėsi akivaizdus komiteto narių sutrikimas ir nesusikalbėjimas. Administracijos juridinio skyriaus specialistas A. Matuzevičius, kaip ir kituose komitetuose, taip ir šitame, stengėsi suklaidinti politikus. Šie, neturėdami teisinės patirties, juo labiau tikėjo, nors kai kurie iš jų patys dalyvauja Peticijų komisijoje. Iš šalies atrodo keistai, kai Peticijų komisijos narė A. Januševičienė balsuoja, kad įpareigotų administraciją paruošti sprendimą, bet vėliau jo pati nepalaiko!!! O tokia ji buvo ne viena, taip elgėsi vos ne visi Peticijų komisijos nariai. Tad dviprasmiškumas, veidmainystė, gražbyliavimas puikiai apibūdina esamą santykį tarp mero, jo pavaduotojo, administracijos vadovės prieš Tarybos komitetus ir jų narius. Nenuostabu, kad tokiomis sąlygomis viešasis interesas dažnai pralaimi prieš siaurą interesą.

Marius Aleksiūnas

Exit mobile version