Čepononis nori sutraukti suktinukę?

Laisvės partija kartu su konservatoriais bei liberalais Lietuvos Respublikos Seime atkakliai siekia dekriminalizuoti narkotines medžiagas – už mažą kiekį jų turėjimą asmeniui būtų skiriama juokinga bauda ir jis nebūtų teisiamas pagal Baudžiamojo kodekso įstatymus.

Buvęs rajono meras palaikė net stipriųjų narkotikų dekriminalizavimą

2021 m. lapkričio 11 d. Seimo nariai balsavo už Laisvės frakcijos parlamentarės M. Danielės inicijuotą siūlymą perkelti bausmes už mažą net ir stipriųjų narkotinių medžiagų kiekį be tikslo platinti iš Baudžiamojo kodekso į Administracinių nusižengimų kodeksą. Galutiniame įstatymo projekto variante buvo numatytos tik baudos nuo 50 iki 350 eurų už pirmą nusižengimą bei nuo 300 iki 500 eurų už pakartotinį nusižengimą. Narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų vartojimas be gydytojo paskyrimo, kai nusižengimas nustatomas pirmą kartą, pagal šį siūlymą galėtų užtraukti viso labo įspėjimą.
Dėl narkotinių medžiagų dekriminalizavimo kartu su kolegomis konservatoriais, „laisviečiais“ bei liberalais už palankesnius įstatymus narkotines medžiagas vartojantiems bei nešiojantiems balsavo ir kraštietis Antanas Čepononis.

Tą kartą paklaustas, kodėl jis „palaimino“ narkotikų dekriminalizavimo įstatymą, rajono žmonių pasitikėjimą pelnęs Seimo narys, TS-LKD frakcijos seniūno pavaduotojas A. Čepononis atrėžė: „Esu laisvas, nuo nieko neįpareigotas, balsavau ir balsuosiu, kaip atrodo man pačiam. Kiekvieno laisvės teisė rinktis.“ (Kalba netaisyta) Skaitytojams primename, kad anksčiau šiuo klausimu Seimo narys yra pasisakęs, kad „Baudžiamojo kodekso 259 straipsnio pakeitimas atitinka proporcingumo ir protingumo kriterijus“, nors pats teigė, kad „visos medžiagos, kurios susiję su psichikos paveikimu, tame tarpe ir alkoholis, žalingos žmonėms”.

Konservatorių pataikavimas Laisvės partijai, inicijavusiai tokius pokyčius, tą kartą buvo nesėkmingas. Įstatymų pataisas palaikė 61 Seimo narys, tame tarpe ir A. Čepononis, joms nepritarė 58, o susilaikė 7 rinkėjų atstovai. Nors balsų persvara ir nedidelė, pokyčiams dėl narkotikų dekriminalizavimo nepritarta. Pagrindinis komitetas buvo įpareigotas rengti naują įstatymo projektą.

Antrą kartą ant to paties grėblio?

Seimo narių, priklausančių Laisvės partijai, galimas noras kuo dažniau užuosti kanapių suktinukių salsvą dūmelį toks didelis, kad jie įtikino kolegas dar kartą sugrįžti prie narkotikų dekriminalizavimo klausimo. Tik šį kartą jau buvo kalbama ne apie stipriuosius narkotikus, o tik apie kanapes ir jų produktus. Seimas birželio 21 d. ėmėsi siūlymo už nedidelį kiekį kanapių taikyti nebe baudžiamąją, o administracinę atsakomybę.

Už Administracinių nusižengimų ir Baudžiamojo kodeksų pakeitimus, kuriais būtų dekriminalizuotas disponavimas nedideliu kiekiu kanapių ir jų produktais, balsavo 70 Seimo narių, prieš buvo 46 ir susilaikė dešimt parlamentarų.

Už nedidelio kiekio kanapių dekriminalizavimą balsavo valdantieji konservatoriai, Liberalų sąjūdžio ir Laisvės frakcijų atstovai bei didesnė dalis opozicinių socialdemokratų.
Seime svarstant narkotikų dekriminalizavimo klausimą, „ant to paties grėblio“ vėl užlipo Seimo narys konservatorius A. Čepononis.

Savaitraščio „Radviliškio kraštas“ žurnalistų paklaustas, kodėl jis palaikė teisę turėti nors ir nedidelį kiekį kanapių, šis atsakė: „Narkotikų įstatymas dar nepriimtas, kol kas tik pateikimo stadija, išsakysime savo pastabas. Jei bus pasiūlymų, taisysime“.

Vadinasi, iš šio atsakymo galima suprasti, kad būsimas Radviliškio krašto garbės pilietis nieko prieš, jeigu jaunuoliai kišenėse nešiosis ir nedidelį kiekį kanapių bei trauks jų suktinukes. Ir dar įdomu, kokias pastabas galima išsakyti, jeigu jau balsuoji „Už“?

Gal nesuprato už ką balsuoja?

Buvęs ilgametis rajono meras A. Čepononis įvairiose mieste bei gyvenvietėse vykstančiose šventėse mėgsta pasirodyti bei nusifotografuoti su anūkais, dažnai kalba apie šeimos vertybes ir yra susikūręs idealaus vyro, tėvo bei senelio įvaizdį. Tačiau šį kartą ilgą laiką kurtas įvaizdis pradėjo byrėti į šipulius – kaip toks pavyzdingas šeimos tėvas galėjo balsuoti už narkotinių kanapių dekriminalizavimą?

„Kokia Jūsų nuomonė apie narkotikų dekriminalizavimą kaip tėvo ir senelio?“,- paklausėme Seimo nario.
Atsakymas žurnalistus nustebino: „Visada buvau ir būsiu prieš tai, kad narkotikų nenaudotų nei vaikai, nei anūkai, nei kiti žmonės“.
Tai kam tada reikėjo balsuoti už tai, kad už narkotikų turėjimą bausmė būtų tik simbolinė? Nevalingai peršasi nuomonė, arba A. Čepononis nelabai suprato, už ką balsuoja, arba pats panoro legaliai išbandyti suktinukės skonį ir poveikį.

Kanapių – į prekybos centrą?

Jeigu seimūnai rudens sesijos metu vis dėl to nutars dekriminalizuoti kanapes ir jų produktus, kyla klausimas, kur šio gėrio bus galima įsigyti: prekybos centruose, specializuotose parduotuvės, spaudos kioskuose ar paskambinus jau legaliai dirbančiam narkotikų dileriui, kuris gal įsikurs net po savivaldybės langais?

Ar apie tai buvo diskutuota Seimo salėje, pasiteiravome už pataisas balsavusio buvusio rajono mero. Jo atsakymas buvo lakoniškas: „Nebuvo, mes iškėlėme daug klausimų į kuriuos dar nėra atsakymo“. Ir vėl įdomu, kodėl reikėjo balsuoti „Už“, jeigu kirba abejonės ir kyla gausybė klausimų?

Baudos juokingos

Jeigu Seimo nariai rudens sesijos metu nutars dekriminalizuoti kanapes bei jų produktus, turintieji nedidelį jų kiekį sulauks juokingų baudų. Pataisos numato, kad už neteisėtą kanapių, jų dalių, aliejaus, dervos, ekstraktų ar tinktūrų disponavimą nedideliais kiekiais be tikslo platinti būtų taikoma administracinė, o ne baudžiamoji atsakomybė, kaip yra dabar. Pagal siūlomas pataisas, nedidelio kiekio narkotinių medžiagų turėtojai būtų baudžiami įspėjant juos arba baudomis nuo 30 iki 250 eurų. 250–400 eurų dydžio baudos grėstų už pakartotiną nusižengimą. Visais atvejais kanapės, jų dalys, aliejus, dervos, ekstraktai ar tinktūros būtų konfiskuojamos.

Koks yra nedidelis kiekis?

Siūlomose pataisose vis minimas „nedidelis kiekis kanapių ir jų produktų“, tačiau jis neįvardijamas. Skaitytojus informuojame, kad tas nedidelis kiekis yra: 5 gramai  kanapių ir jų dalių; 0,05 gramai kanapių aliejaus; 0,25 gramai kanapių dervos. Kokius kitus narkotikus ateityje konservatoriai, liberalai ir Laisvės partijos atstovai bandys dekriminalizuoti, skaitytojus informuosime kituose savaitraščio Radviliškio kraštas“ numeriuose.

P.S. Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas šių metų pradžioje skelbė, kad narkotikų paplitimas Lietuvoje per pastaruosius penkerius metus išaugo pusantro karto. 

Jonas Petrikas

Total
0
Dalinasi
Related Posts