Buvusios Vinco Kudirkos progimnazijos direktorės ir Radviliškio mero K. Račkauskio teisminis ginčas baigėsi. Direktorei priteista nemenka suma

Buvusi Radviliškio Vinco Kudirkos progimnazijos direktorė Rasa Dagienė ir Radviliškio rajono savivaldybės meras Kazimieras Račkauskis po ilgo teisminio ginčo sulaukė apeliacinio teismo sprendimo dėl galimo neteisėto atleidimo iš darbo. Birželio 20 d. Šiaulių apylinkės teismas iš dalies patenkino R. Dagienės ieškinį, priteisdamas jai 9 020,94 eurų (neatskaičius mokesčių) kompensaciją ir dviejų mėnesių vidutinį darbo užmokestį, taip pat perkėlė atleidimo datą į 2024 m. kovo 4 d. Tačiau didžiąją dalį ieškinio reikalavimų, tarp jų – moralinės žalos atlyginimą, teismas atmetė.

R. Dagienė nusprendė ginčyti dalį teismo sprendimo ir kreipėsi į apeliacinį teismą, siekdama peržiūrėti sprendimą. Spalio pabaigoje apeliacinis teismas skelbė nutartį, pagal kurią nuspręsta Šiaulių apylinkės teismo 2024 m. birželio 20 d. sprendimą palikti nepakeistą. Teismas papildomai nusprendė, kad R. Dagienė turi atlyginti 5864,04 eurų bylinėjimosi išlaidas Radviliškio rajono savivaldybei. Tačiau svarbu pažymėti tai, kad net po dviejų teismų maratono Radviliškio rajono savivaldybei priteista kompensuoti buvusiai direktorei R. Dagienei 3156,9 tūkstančius eurų neišmokėto darbo užmokesčio.

Byla prasidėjo po mero inicijuoto nuostatų pakeitimo

R. Dagienė buvo atleista iš pareigų 2024 m. sausio 4 d., po to, kai mero K. Račkauskio iniciatyva buvo pakeisti savivaldybės pavaldžių ugdymo įstaigų vadovų atleidimo tvarkos nuostatai, suteikę merui teisę atleisti vadovus praradus pasitikėjimą. Tai sukėlė prieštaravimų ir abejonių dėl atleidimo teisėtumo, todėl R. Dagienė kreipėsi į teismą, siekdama atgauti neišmokėtą darbo užmokestį ir neturtinę žalą bei įrodyti, kad mero K. Račkauskio atleidimas iš darbo buvo nesąžiningas.

Teismo argumentai ir vertinimas

Nagrinėdamas atleidimo aplinkybes, teismas nustatė, kad direktorė nebuvo įspėta apie atleidimą prieš du mėnesius, kaip reikalauja teisės aktai. Teismas pažymėjo, kad sprendimas atleisti pedagogę nebuvo pagrįstas tiesioginiais kaltinimais, tad atsisakė pripažinti, jog R. Dagienės atleidimas buvo susijęs su jos kalte ar profesionalumo stoka, tačiau buvo teisėtas pagal tuo metu savivaldybėje galiojančius teisinius dokumentus, t. y. atleidimu iš darbo praradus mero pasitikėjimą.

Meras, atsakydamas į kaltinimus dėl Rasai Dagienei neišmokėtos 9 020,94 eurų sumos, teigė, jog savo sprendimus priėmė remdamasis tuo metu galiojančiomis nuostatomis. Paprašius redakcijai pakomentuoti, kaip vertina apeliacinio teismo nutartį, meras Kazimieras Račkauskis teigė, kad pasitiki teismų sprendimais.

Teismų procesų pabaiga. Mero savivalei uždegama žalia šviesa?

Būtų tikslinga pridurti, kad po R. Dagienės atleidimo istorijos metu Seimo priimtos Švietimo įstatymo pataisos apribojo merų teises vienašališkai atleisti švietimo įstaigų vadovus dėl pasitikėjimo stokos – tai rodytų, kad jei atleidimo aplinkybės būtų vertintos šiandien, sprendimas būtų kardinaliai kitoks.

LR Seimas priėmus įstatymo pataisas, mero K. Račkauskio atstovaujama savivaldybės taryba nors ir nenorom buvo priversta grąžinti buvusią tvarką šiuo klausimu, panaikinant galimybę atleisti vadovą praradus pasitikėjimą. Švietimo įstaigoms problema išspręsta uždraudžiant merui savivalę. Tačiau lieka kitos savivaldybei pavaldžios įstaigos, kurių vadovus meras turi teisę vienašališkai atleisti iš pareigų įvardinęs tai kaip pasitikėjimo stoką.

Emilija Laukagalytė

Total
0
Dalinasi
Related Posts