Bitėmis išsigydė nugaros skausmą, o dabar padeda kitiems: guldo ant gultų, po kuriais – tūkstančiai darbininkių

Bitėmis išsigydė nugaros skausmą, o dabar padeda kitiems: guldo ant gultų, po kuriais – tūkstančiai darbininkių

„Matau, kad tu geras žmogus. Tau reikia bičių.“ Tokią frazę prieš daugiau nei dešimtmetį Židrūnas Japertas išgirdo iš ligoninėje sutikto bitininko. Dabar Židrūnas turi ne tik bityną, bet ir padeda žmonėms – vykdo bičių ir vaško terapijas.

Radviliškio rajone, Kaunetiškiuose veikia Židrūno Japerto bitynas. Jau įvažiuojant į jo kiemą pasitinka bitės, tiesa – netikros, o pagamintos iš medžio. Židrūnas papasakojo, kad šios bitės, kaip ir visa kita, kas matoma kieme, yra jo rankų darbo.

Nors Radviliškio rajone gyvena jau ilgą laiką, Židrūnas nėra iš čia kilęs. Jis pasakojo esąs žemaitis, kilęs nuo Kretingos. Paklaustas, kaip susidomėjo bitėmis, Židrūnas kalbėjo, kad seniau niekada susidomėjimo šiais vabzdžiais neturėjo.

„Aš niekada net negalvojau apie tokį dalyką, neplanavau. Mūsų šeimoje nėra bitininkų, niekas nedaro to, ką darau aš“, – kalbėjo Židrūnas.

Bitės vyro gyvenime atsirado netikėtai. Dėl nugaros problemų jam teko gulėti ligoninėje, kur sutiko patyrusį bitininką. Šis Židrūnui pasakė: „Matau, kad tu geras žmogus. Tau reikia bičių.“

„Aš jam sakau „eik tu su savo bitėmis“. Net negalvojau apie jas, bet per savaitę jis mane įkalbino. Parsivežiau jas iš Baisogalos, tai taip ir pradėjau – nieko nežinodamas, po truputį. Matau, kaip jos dirba ir viskas apsivertė. Jos apvertė man viską, nors aš net nežinojau, kad tai sugebu.

Kai matai, kaip jos dirba, prisiriši prie jų. Jei tau lemta, tu jas pamilsti, prisiriši prie jų. Bet jeigu tau nelemta, jos išmiršta“, – pasakojo bitininkas.

Židrūno bičių ūkis skaičiuoja jau tryliktus metus. Patarimų, kaip bitininkauti, jis pasakojo girdėjęs daug, kaip sakė – iš vienų išgirsti vieną, iš kitų ką kitą ir, galiausiai, pasirenki aukso viduriuką ir darai, kaip atrodo geriausia.

„Bet viską reikia rašytis. Viską užsirašai ir jei kažkas nepavyko, žymiesi klaidas“, – aiškino bitininkas, pridurdamas, kad dabar, atrodo, jau yra išmokęs viską, ką reikia žinoti.

Iš pradžių Židrūno kieme apsigyveno keturios bičių šeimos. Dabar šis skaičius – gerokai išaugęs ir siekia 65. Bitininkas pasakojo, kad ne tik dėl medaus bites augina. Anot Židrūno, vienas iš didžiųjų jo norų yra padėti žmonėms, o tai jis daro paties vykdomomis terapijomis.

„Pradėjau domėtis ne vien kaip galima imti medų, bet kaip būtų galima ir žmonėms padėti, nes buvau girdėjęs, kad bitės gali gydyti žmones, padėti jiems“, – apie tai, kaip nutarė imtis bičių ir vaško terapijos kalbėjo Židrūnas.

Vyras pasakojo, kad sulaukia ir skeptikų, netikinčių, kad bičių ar vaško terapija gali padėti pagerinti savijautą. Tiesa, bitininkas tikino, kad išbandę jo siūlomas paslaugas dauguma jų nuomonę pakeičia.

Židrūnas tvirtina – jo bityne vykdomos terapijos padeda kenčiantiems nuo migrenos, sąnarių, nugaros ir kitų skausmų.

Ant bičių galima ir prigulti

Nors Židrūno ūkyje gyvena 65 bičių šeimos, tik 15 jų pasitelkiamos bičių terapijai. Prieš septynerius metus jo kieme išdygo du nameliai. Gali atrodyti, kad tai tiesiog paprastos rąstinės trobelės, bet iš tikro tie nameliai turi ypatingą funkciją – juose vykdoma bičių terapija.

Įėjus į iš rąstų suręstą namelį pirmiausia pamatome du gultus, pridengtus plonais audeklais. Židrūnas netruko atskleisti, kaip vykdoma bičių terapija – pakėlęs gultą jis parodė, kad, uždengtos specialiomis grotelėmis, po juo zuja tūkstančiai bičių.

Kaip pasakojo bitininkas, nameliai pastatyti ne bet kaip, o pagal specialius reikalavimus. Nors iš šono jie gali atrodyti visai įprasti, iš tikro jie stovi ant bičių avilių.

Vienu metu ant nameliuose įrengtų gultų prigulti ir gydytis gali du žmonės. Kaip kalbėjo Židrūnas, prigulti trumpam – nepakanka. Norint pajusti tikrąjį bičių terapijos poveikį, reiktų ant gultų praleisti bent valandą, nors jis sakė savo klientams rekomenduojantis namelyje pagulėti apie dvi valandas.

„Tame namuke kiekvienas žmogus skirtingai jaučia bičių buvimą – vieniems šildo, kitiems tarsi adatėlėmis bado, dar kitiems būna, kad tuo metu paūmėja nugaros ar šono skausmas. Buvo viena moteris, kuriai skaudėjo šoną, tai jai paūmėjo, bet apsivertė ant kito šono ir praėjo.

Tai yra bioenergija, jos sparneliais ją sukelia, nes jais plazda ir gaunasi šiluma. Būna, kad lauke būna vėsu, o pačiuose nameliuose yra šilta, nes jos sparneliais tą šilumą skleidžia“, – pasakojo Židrūnas.

Jis kalbėjo, kad statyti namukus nutarė tuomet, kai suprato, kad savo bitėmis gali padėti žmonėms. Pirmiausia jis pamatė, kad nameliai, kuriuose vykdoma tokia terapija, yra pastatyti Ukrainoje, vėliau sužinojo, kad ir Lietuvoje yra žmonių, kurie vykdo bičių terapiją.

„Buvau antrasis Lietuvoje pasistatęs tokius namukus“, – sakė bitininkas. Vos įėjus į namelį pasitinka bičių vaško ir medaus kvapas, kuris, kaip sakė bitininkas, gali padėti pravalyti kvėpavimo takus.

Židrūnas dalijosi, kad bičių terapija jam padėjo atsikratyti įsisenėjusio nugaros skausmo, apie sveikatos pagerėjimą po bičių terapijos Židrūnui pasakojo ir jo klientai. Be to, nameliuose, kuriuose vykdoma bičių terapija, galima ir nakvoti.

Tiesa, bičių terapiją bitininkas vykdo iki rugsėjo 15-osios, o po to bitės išeina poilsio iki kito sezono.

Užsiima ir vaško terapija

Tiesa, ne tik bitėmis Židrūnas padeda pas jį atvykstantiems žmonėms. Jo bityne taip pat vykdoma ir integralinė vaško terapija. Šiai terapijai atskirai įrengtas dar vienas namukas, kuriame vienu metu gali būti vienas žmogus.

„Vaške yra visi vitaminai, padedantys gydyti uždegimus. Gydymui naudoju patį pirmą, šviesų vašką, kuris atsiranda kai nuakiuoji. Jis turi daugiausia vitaminų“, – aiškino Židrūnas.

Paimtas vaškas yra išlydomas ir iš jo rankomis pagaminos žvakės, naudojamos integralinėje vaško terapijoje. Iš pradžių, kaip pasakojo Židrūnas, į terapiją atvykusiam klientui atliekamas pėdų ir nugaros masažas, o vėliau ant audeklu uždengtų kūno vietų lašinamas vaškas.

Žmogus jaučia šilumą, o vaškas lašinamas tol, kol atsiranda storas jo sluoksnis. Pasak bitininko, nemažai apie žmogaus savijautą galima pasakyti iš to, kaip dega žvakė ar laša vaškas – priklausomai nuo žmogaus bėdų, kaip tikino Židrūnas, žvakė gali rūkti, o vaškas gali tarsi lietis.

„Visi negalavimai nugula jautriausiose žmogaus vietose. Žmogaus organizme yra 12 meridianų, kurių kiekvienas turi savo funkcijas. Kai lašini karštą vašką, toje vietoje, kur yra problema, žvakė sunkiau dega, rūksta“, – aiškino Židrūnas.

Jis kalbėjo, kad norinčiųjų išbandyti tiek bičių, tiek vaško terapiją netrūksta, o kai kurie klientai sugrįžta ir pakartotinėms terapijoms.

„Vaško terapiją per dieną gali daryti iki trijų žmonių, geriausia dviems. Jei trys žmonės, tai nuo 9 valandos ryto iki 17 valandos vakaro gydai. Būna tokių, kur ir tris, ir net keturias valandas reikia gydyti“, – sakė Židrūnas. Vaško terapiją jis vykdo kiaurus metus.

Paklaustas apie ateities planus Židrūnas sakė, kad šiuo metu domisi, kaip būtų galima gydyti žmones tiesiog pačiomis bitėmis, jų nuodais. Tiesa, norintis tokios terapijos žmogus pirmiausia turėtų įsitikinti, kad nėra alergiškas bičių įgėlimams.

Kieme – ir galimybė palaipioti medžiais

Tačiau ne tik bičių siūlomomis terapijomis galima užsiimti atvykus į Židrūno bityną. Dar neįvažiavus į jo kiemą matyti, kad jame įrengtos ir karstyklės medžiuose. Jis pasakojo, kad planus įrengti tokį parką jau seniai pasakojo į terapijas atvykusiems žmonėms.

„Paskui pats nesupratau, kai atsirado toks šansas padaryti tokį parką. Bet dabar labai džiaugiuosi, kad daugiau visko yra, noriu sukurti tokį kampelį, kad atvažiavę žmonės gautų dar kažką daugiau. O važiuoja iš visos Lietuvos, daugiausia sveikuoliai“, – aiškino bitininkas.

Į bityną atvyksta ir moksleivių bei senjorų ekskursijos, kur Židrūnas veda jiems edakucines veiklas – ieško bičių karalienės, suka žvakes. Moksleiviai taip pat gali karstytis parke, yra traktoriukas, kuriuo vaikus galima ir pavežioti.

Modesta Gaučaitė-Znutienė, LRT.lt

D. Umbraso LRT nuotr.

Exit mobile version