Birželio 22 dieną „Radviliškio krašto bendruomenės“ nariai rinkosi į tradicinę „Kavos popietę“, kurią organizavo ir vedė bendruomenės pirmininkas bei Tarybos narys Gediminas Lipnevičius. Šį kartą popietėje lankėsi Radviliškio poliklinikos vidaus ligų gydytoja Elena Petraitienė, kuri su bendruomenės nariais kalbėjosi apie tai, kaip pavyko išgyventi ilgą karantino dėl koronaviruso pandemijos laikotarpį.
Koronavirusas – piktas mutantas
„Šiandien norėčiau pakalbėti, kas yra koronavirusas. Jis gyveno tarp mūsų visą laiką, kaip ir daugybė kitų virusų. Koronavirusas yra gyvulinės kilmės, juo buvo užsikrėsta Kinijos turgavietėje. Koronaviruso „giminaičiai“ pradėjo reikštis ir žmonėms. 2012 m. Saudo Arabijoje atsirado naujas virusas „Mers“, kuriuo užsikrėtė 2 tūkst. žmonių, o šaltinis buvo kupranugariai. 2019 m. pabaigoje Kinijoje buvo užregistruotas pirmas virusinis susirgimas, kurį sukėlė koronavirusas. 70 procentų pagal simptomus jis panašus į „Surs“ ir „Mers“ virusus. Jau atrasti 45 virusai, kurie sukelia įvairiausias ligas, tačiau jie nėra tokie pikti. Tai yra virusas mutantas – agresyvus, lipnus, greitai plintantis ir labai atsparus aplinkai. Jeigu kitas virusas gyvas išbūna apie 2 valandas, šis išbūna nuo 4 iki 5 dienų. Žmogaus organizme virusas atrandamas ir po 30 parų. Mes daug apie jį nežinome, jis labai pavojingas, nematomas, neatpažįstamas mūsų priešas“,- pavojingą virusą apibūdino gydytoja E. Petraitienė.
Pasak gydytojas, pavojingas koronavirusas kartais žmogaus organizme aptinkamas labai vėlai, nes apie 80 proc. koronaviruso nešiotojų neturi jokių nusiskundimų, nepajunta jokių simptomų. Štai į Baisogalą iš Rusijos grįžęs vyras virusu apkrėtė žmoną ir sūnų. Jis taip pat nežinojo, kad serga, galvojo, kad sveikas. Daug žmonių, užsikrėtusių šiuo virusu, yra šalyse, kur žmonės mėgsta artimai bendrauti, apsikabinti, pasibučiuoti. Lietuvoje šiam virusui plisti nėra tokios palankios sąlygos.
„Pats virusas primena karūną su čiuptukais, o juo užsikrečiama oro lašeliniu keliu – kalbant, čiaudant, dainuojant sukelia ligą COVID – 19, ji pradėjo plisti iš Kinijos. Žmonės iš šios šalies skrido į Šiaurės Italiją paslidinėti, tad infekcijos židinys persikėlė į Italiją. Koronavirusas pirmiausia įsimetė į ligonines, slaugos skyrius – ten mirė tūkstančiai žmonių. Per pirmas epidemijos valandas buvo 15 gydytojų mirčių. Mirtis nuo koronaviruso yra labai sunki – žmogus negauna oro ir uždusta. Pradėjus žaibiškai plisti virusui, dirbtinių kvėpavimo apartų nebuvo daug, prasidėjo žmonių skirstymas – ligoniai, kuriems buvo per 80 metų, neturėjo jokių galimybių būti prijungti prie aparatų, mirė be jokios pagalbos. Uždelsus ligą, galima prarasti gyvybę. Turime nemažai pavyzdžių, kai nuo koronaviruso mirė jauni, stiprūs, aktyvūs, sportuojantys žmonės“,- apie ligos eigą nuo šio viruso pasakojo gydytoja.
Karantino metu pasikeitė gydytojų darbo specifika
Pasak viešnios, karantino dėl koronaviruso pandemijos metu pasikeitė gydytojų darbo sąlygos: „Karantino metu pasikeitė poliklinikos, ligoninės darbas, buvo daug žmonių nepasitenkinimo. Karantino metu ligoniai nebuvo įleidžiami į polikliniką, su gydytoju pacientai susitardavo dėl priėmimo laiko telefonu, konsultacijos vyko taip pat nuotoliniu būdu. Aišku, toks būdas niekada nepakeis tiesioginio bendravimo su gydytoju, tačiau buvo nustatyta tokia tvarka. Gydytojai nuotoliniu būdu išrašydavo ir siuntimus, ir vaistus, ir nedarbingumo pažymėjimus. Vienas geras ir patogus dalykas – receptų išrašymas nuotoliniu būdu – jie išrašomi greitai, pacientui nereikia eiti pas gydytoją. Šiuo metu poliklinikos koridoriai tušti, žmonės vis dar vengia joje lankytis, saugosi. Iki rudens gydymo įstaigos turėtų dirbti 80 proc. pajėgumu“,- sakė viešnia.
Pokalbio metu buvo pastebėta ir visuotinio kaukių dėvėjimo nauda – pavyzdžiui, šiemet nebuvo gripo epidemijos, mažiau žmonių sirgo alergija nuo žiedadulkių – žiedadulkes sulaiko kaukės.
Bendruomenės pirmininkas G. Lipnevičius taip pat pastebėjo, kad šiemet nebuvo gripo epidemijos – vadinasi, dėvėtos kaukės davė efektą, sulaikė gripo viruso plitimą.
Popietės metu buvo iškeltos problemos, su kuriomis gyventojai susiduria Radviliškio poliklinikoje: sunku prisiskambinti į registratūrą, užsiregistruoti pas gydytoją, reikia ilgai laukti prie procedūrinio kabineto, kad būtų sulašinta lašinė.
Gydytoja E. Petraitienė sutiko, kad sveikatos apsaugos sistemoje yra dar problemų bei spręstinų klausimų. Šiuo metu Radviliškio poliklinikoje vyksta remontas, bus perskirstytos patalpos, atsiras daugiau erdvės – bus praplėstas procedūrinis kabinetas, registratūra.
Kaip apsisaugoti nuo koronaviruso
„Kavos popietės“ dalyviai domėjosi, kaip reikia apsisaugoti nuo pavojingo viruso. „Norint apsisaugoti nuo koronaviruso, pirmiausia reikia laikytis asmens higienos, negalima liesti rankomis veido. Rankų plovimas turi būti dažnas, kelis kartus per dieną, rankas patartina plauti su ūkišku muilu, jas dezinfekuoti ne mažiau kaip 70 laipsnių stiprumo spiritiniu tirpalu. Daugiabučiuose reikia būtinai uždaryti tualeto dangčius – jeigu susirgo kaimynas kitame aukšte, galima virusu užsikrėsti per nuotekas – kaip sakiau, jis labai gyvybingas. Šalia galima sėdėti tik su gerai pažįstamu žmogumi, kai esate užtikrinti, kad jie neserga. Kol kas negalima nusiraminti ir atsipalaiduoti, nenorėkime, kad Radviliškis būtų uždarytas kaip Nemenčinė“,- patarė gydytoja.
Pasak medikės, nuo koronaviruso pasveikstama, kai žmogus serga lengva forma ir nedelsdamas kreipiasi į medikus. Liga pačioje jos pradžioje pasireiškia sloga, viduriavimu, temperatūra, kosuliu, vėliau išsivysto plaučių uždegimas. Retesni simptomai – skonio, uoslės praradimas, kojų pamėlynavimas. Kai būklė pablogėja. ligoniai intubuojami. Labai pavojinga koronavirusu susirgti žmogui, turinčiam šalutinių ligų
Bendruomenės narius dominę klausimai
Gydytojos E. Petraitienės „Kavos popietės“ dalyviai klausė, ar efektyvu valyti gerklės gleivinę čiulpiant aliejų.
„Aliejaus čiulpimas buvo labai paplitęs reiškinys, šis būdas padeda išvalyti burnos ertmę, jame yra vitaminų A, E. Jeigu skaudą dantį, patartina ant jo dėti česnako skiltelę arba lašinuko gabalėlį – jį dažnai keičiant skausmas išnyks“,- patarė viešnia.
Bendruomenės pirmininkas G. Lipnevičius pasiteiravo, ar nereikėtų poliklinikoje įrengti pasikalbėjimų kambario.
„Panašiai jau yra Klaipėdoje. Patalpoje kas nors sėdi iš vidurinio personalo, atėjęs pacientas pasako savo simptomus ir yra nukreipiamas pas specialistą“,- atsakė E. Petraitienė.
Už nuoširdų bendravimą gydytojai E. Petraitienei buvo padovanota savaitraščio „Radviliškio kraštas“ prenumerata.
Kavos popietės pabaigoje buvo aptartos tolimesnių popiečių temos, susitarta vėl keliauti prie jūros – artimiausiu metu – į Palangą, o vėliau ir į Jūrmalą.
Bendruomenės nariai už sutvarkytą bendruomenės namų salę dėkoja Onai Paplevkinai, Janinai Bagdžiūnienei, Genovaitei Chodosovskajai.
„Radviliškio krašto“ informacija
Nuotraukos iš archyvo