Bendruomenės nariams – policijos pareigūno patarimai

Vasario 26 d. „Radviliškio krašto bendruomenės“ namuose bendruomenės pirmininko G. Lipnevičiaus kvietimu viešėjo Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Radviliškio rajono policijos komisariato Veiklos skyriaus vyriausiasis tyrėjas (bendruomenės pareigūnas) Aivaras Kardašius.

 

Bendruomenės nariams – apie vagyste, plėšimus ir sukčius

Pasidžiaugęs, kad į susitikimą šiandien aktualiomis temomis pasidomėti susirinko gausus bendruomenės narių būrys, A. Kardašius pabrėžė, kad šalyje nuo vagių bei sukčių nukenčia nemažai pagyvenusių žmonių. Kadangi „Radviliškio krašto bendruomenės“ gretose nemažai senjorų, jiems šie klausimai: kaip patiems apsisaugoti nuo vagių bei apsaugoti savo turtą labai aktualūs.

 

Nusikaltėlių aukos – pagyvenę žmonės

Pasak A. Kardašiaus, ir pagyvenusiems, ir labai jauniems žmonėms reikėtų pasivaikščiojimui ar grįžimui į namus rinktis kiek įmanoma saugų maršrutą: kad gatvė būtų apšviesta, vaikščiotų žmonės, nes viešumas yra atvirkščiai proporcingas nusikalstamumui. „Vaikai dažnai eina į ausis įsikišę ausinukus ir nieko negirdi, nestebi aplinkos, tad susikuria papildomas rizikas tapti nusikaltėlių aukomis. Taip pat nereikėtų demonstruoti brangių papuošalų ar įmantraus mobiliojo telefono – jie gali tapti masalu vagims, provokuoti įvykdyti nusikaltimą“,- sakė pareigūnas. Dar vienas svarbus patarimas mėgstantiems pasivaikščioti sutemus – nevaikščioti po vieną. Vienas žmogus labiau rizikuoja tapti nusikaltėlio auka, o kelis žmones nusikaltėlis paprastai apeis.

„Dažnai žmonės mėgsta apsirūpinti „ginklais“: lazdomis, dujų balionėliais. Tačiau verta pasverti ir tą situaciją, kuomet nusikaltėliai atima dujų balionėlius ir dujų papurškia pačiai aukai. Tokiu būdu, nuo dujų poveikio prarandama orientacija, sutrikdoma galimybė gintis, naudotis mobiliuoju telefonu ir panašiai. Jei nepavyksta išvengti konfrontacijos, o ir jėgos pusiausvyra akivaizdžiai agresoriaus pusėje, verta prisiminti, kad daiktai yra mažesnė vertybė nei sveikata. Nereikėtų fizinės gynybos laikyti prioritetu tokiose situacijose, geriau rėkti, kelti kuo daugiau triukšmo, nes nusikaltėliai nemėgsta viešumo. Jeigu pajutote, kad jus seka, skambinkite, blogiausiu atveju imituokite pokalbį mobiliuoju telefonu, o geriausiuoju paskambinti numeriu 112 ir operatoriui paaiškinti situaciją, kad jaučiatės nesaugiai. Už tokį skambutį tikrai nebūsite baudžiami, o operatorius patars, kaip jums elgtis“,- sakė bendruomenės pareigūnas. Dar vienas pareigūno patarimas – susirasti saugų maršrutą grįžimui į namus – suaugusiems iš darbo, vaikams – iš mokyklos. Pasiskaičiuokite, kiek maršrute yra potencialiai pavojingų vietų, kiek sutikote įtartinų žmonių. Taip pat nereikėtų nešiotis rankinėje viso turto, pinigus ir asmens dokumentus patartina laikyti vidinėje kišenėje.

 

Reklama – žinutė vagims

Pastaruoju metu labai populiaru socialiniuose tinkluose skelbti, kur vykstame atostogauti ir kada grįšime. Pasak bendruomenės pareigūno, tai lyg kvietimas vagims užeiti į jūsų namus, kol jūs atostogaujate ar keliaujate. Pareigūnui paantrino ir bendruomenės pirmininkas G. Lipnevičius: „Karčemų kaimo gyventojai išvyko atostogauti, apie tai pranešę socialiniuose tinkluose, o grįžę rado apvogtus namus. Tad geriau kelionės įspūdžiais ir nuotraukomis dalinkimės jau grįžę“.

Jeigu už durų – nepažįstamasis

Kartais į buto duris paskambina nepažįstami asmenys, o žmonės, nieko blogo negalvodami, juos įsileidžia. „Jeigu jums į buto duris paskambino įtartinas nepažįstamas žmogus, reikia skambinti pagalbos telefonu 112, paprašyti, kad jis prieitų arčiau durų akutės, pasakytų, ko konkrečiai nori. Taip pat galite paskambinti kaimynui ir paprašyti, kad jis paklaustų, ką svetimas žmogus veikia prie jūsų durų. Paprastai, neįsileidus nepažįstamojo nieko neprarasite, o štai įsileidus tokį asmenį į namus, jūsų butas, kuris turėtų būti jūsų tvirtove, gali virsti jūsų kalėjimu: bute niekas negirdės triukšmo, sunkiau bus patekti ir asmenims, kurie jums norės padėti.

Žmonės – sau, daiktai – sau

Policijos pareigūnas atkreipė bendruomenės narių dėmesį, kad žmonės dažnai labai nerūpestingai elgiasi su savo turtu: nesaugo rankinių turguose, parduotuvėse, kapinėse. „Jeigu lankotės turguje ar parduotuvėje, kur žmonių grūstis, kuprinę ar rankinę laikykite iš priekio, piniginę ir mobilų telefoną įsidėkite į kelnių, ar vidines kišenes. Taip pat nereikėtų išskirtinai reaguoti į pastumdymus, ilgus ir „nuoširdžius“ atsiprašinėjimus – gal vienas vagis nukreipia jūsų dėmesį, o jo sąjungininkas jau ieško jūsų piniginės. Dažna situacija, matoma kapinėse, kai dvi moterys kalbasi ant vieno suoliuko, o rankinės „bendrauja“ ant kito. Taip pat žmonės palieka rankines prie kapo ir nueina atsinešti vandens ar išmesti šiukšlių, dažnai net neužrakina automobilių, palieka atviras bagažines, kad sutaupytų laiko pernešant daiktus. Palikti daiktai ir neužrakinti automobiliai – tikras masalas vagims ir galite greitai netekti savo turto, tad tokiose vietose reikėtų elgtis atidžiau, atsakingiau ir rūpestingiau“,- sakė pareigūnas.

Sukčiai ieško patiklių aukų

Pastaruoju metu dažnai rajono gyventojai sulaukia sukčių skambučių – šie, apsimetę policijos pareigūnais ar kitų institucijų atstovais, prašo atsilyginti už paslaugą, arba sulaukiama vadinamųjų skambučių „Alio, mama“. „Jeigu sulaukiate tokių skambučių, praneškite policijos pareigūnams – visai nesvarbu, kad jūsų ir neapgavo. Policijos pareigūnai aiškinasi, iš kokių numerių buvo skambinta, ieško šių telefonų ir juos blokuoja, kad tokie skambučiai nepasikartotų. Taip pat jokiu būdu neatskleiskite savo elektroninės bankininkystės prisijungimo duomenų. Jokia institucija to niekada nereikalaus, taigi jei prašo, būkite tikri – tai sukčius“, – sakė A. Kardašius.

Bendruomenės pirmininkas taip pat patarė žmonėms būti atsargiems perkant prekes internetu, nes labai lengvai galima patekti į sukčių pinkles. Jam pritarė ir policijos pareigūnas patardamas ką nors perkant ar užsisakant paslaugą sudaryti sutartis. „Tačiau ir sudarius sutartis kartais sukčiai pasako, kad nespėjo įvykdyti civilinių įsipareigojimų – atlikti užsakyto darbo ar pristatyti prekių. Kitaip tariant, nukreipia savo veiklą nuo nusikalstamos į civilinius santykius. Pasitaiko ir tokių situacijų, kada sukčiai pasako, jog ant sutarties visai ne jų parašas…“, – sakė pareigūnas A. Kardašius.

Automobilius privaloma registruoti

Pasitaiko atvejų, kai žmogus, pardavęs automobilį, nesusitvarko iki galo dokumentų, automobilio neišregistruoja. Tai gali grėsti rimtais nemalonumais. „Jeigu, pavyzdžiui pažeidimas užfiksuotas stacionariu greičio matuokliu, pareigūnai paprastai nesiaiškina, iš kur pažeidėjas gavo automobilį – atsako jo savininkas ir baudos mokėjimas nukreipiamas į transporto priemonės savininką. Taigi noriu atkreipti dėmesį, kad automobilį privaloma registruoti tinkamai, atsakingai sudarinėti pirkimo-pardavimo sutartis“, – sakė policijos pareigūnas.

Susitikimo pabaigoje bendruomenės pirmininkas Gediminas Lipnevičius svečiui įteikė savaitraščio „Radviliškio kraštas“ prenumeratą, pareigūnui už naudingus patarimus buvo padėkota gausiais aplodismentais.

Susitikimus organizuoja ir dalyvius kava vaišina bendruomenės pirmininkas G. Lipnevičius, prie „Kavos popiečių“ prisideda bendruomenės nariai: R. Radavičienė, D. Dapkutė, V. Aleknienė, S. Skorkaitė, A. Litinskas, D. Kalaima ir kiti.

„Radviliškio krašto“ informacija

Exit mobile version