Bendruomenės nariai rinkosi į iškilmingą Lietuvos šimtmečio minėjimą

Bendruomenės nariai rinkosi į iškilmingą Lietuvos šimtmečio minėjimą

Vasario 12 d. „Radviliškio krašto bendruomenės“ namuose vyko šventinė popietė – Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio paminėjimas, į kurį susirinko per 100 bendruomenės narių.

„1918 m. vasario 16 d. tauta galų gale atsiduso tapusi nepriklausoma. Tiesa, kai 20 signatarų išdrįso paskelbti tautos valią, mažai kas tikėjosi, kad tai taps realybe. Tačiau į priekį vedė nesibaigiantis tikėjimas ir nesibaigiantys darbai. Minėdami iškilią šventę ir šiandien uždekime vieni kitus tikėjimu, kad sunkiu ir atkakliu darbu, tikėjimu valstybės ateitimi, išsaugosime laisvę ir sukursime gerovę, apie kurią svajojame“,- pradėdamas šventinį susitikimą sakė „Radviliškio krašto bendruomenės“ pirmininkas Gediminas Lipnevičius. Bendruomenės pirmininkas susitikti su bendruomenės nariais ir prisiminti, kaip laisva Lietuva kūrėsi Radviliškyje ir kokia Vasario 16-osios reikšmė mūsų tautai, pakvietė atvykti ypač garbius Radviliškio krašto žmones: ilgametį  lietuvių kalbos mokytoją, mokyklos direktorių, klubo „Beržė“ narį Alfredą Krikštaną, tremtinę, Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos narę, ilgametę Radviliškio rajono savivaldybės tarybos narę, visuomenės veikėją Stasę Janušonienę, ilgametį fizikos mokytoją ekspertą, raketų modeliavimo muziejaus įkūrėją, Radviliškio miesto Garbės pilietį Viktorą Karmoną, buvusį Radviliškio rajono tarybos narį, o dabar LR Seimo narį Aurimą Gaidžiūną, Radviliškio miesto kultūros centro liaudiškos muzikos kapelos „Radvija“ vadovę Jūratę Stakvilevičienę ir Radviliškio miesto kultūros centro folkloro ansamblio „Aidija“ vadovą Donatą Stakvilevičių.
Pagaliau pajutom, kad šventė atėjo…
Pasak A. Krikštano, valstybės jubiliejus kiekvienam sukelia daug minčių ir valstybinių vėliavų trūkumas parduotuvėse rodo, kad pagaliau Vasario 16 – osios šventė, kuri anksčiau buvo blanki, atėjo į visų širdis. „1918 metų Vasario 16-oji svarbiausias įvykis mūsų istorijoje. Idėja Lietuvai – Nepriklausomybė – buvo paskelbta per 2017 m. gruodžio mėnesį vykusiame suvažiavime, kuriame dalyvavo 200 lietuvių. Radviliškyje taip pat buvo kuriama nepriklausomos Lietuvos valstybė  – 1919 m. čia buvo sumušti bermontininkai, taip ir nenuėję toliau Daugėlaičių. Jeigu Radviliškyje būtų muziejus, jame turėtų būti didelė ekspozicija, skirta  mūšiui su bermontininkais  prie Radviliškio. 1919 m. sausio mėnesį Laisvės alėjos dviejuose pastatuose buvo atidaryta  Radviliškio gelžkelio gimnazija, 1925 m. veikė kino teatras, 1926 m. – kultūros namai. Keitėsi Radviliškio mietas, gatvės. Nebuvo nei dabartinių Žalgirio, nei Vytauto gatvių, Maironio gatvėje stovėjo keli seni mediniai namukai. Negalima sakyti, kad viskas blogai buvo sovietiniu laikotarpiu – turėjome 13 fabrikų, įmonių. Daug ko netekome, tačiau tikiu, kad dar daug gero turėsime, tik reikia susitelkti, pamiršti nesantaiką“,- sakė ilgametis mokytojas A. Krikštanas.
Įvertini tai, ko netenki
Tremtinė Stasė Janušonienė prisiminė gyvenimą tremtyje Irkutsko srityje, kai žiūrėdavo į stūksančias Sajanų kalnų viršūnes ir žinojo, kad toje pusėje – Lietuva. „Kai Sibire sutikdavome lietuvį, jis jau buvo savas, giminė, o kai per radijo imtuvus, panašius į dideles lėkštes, pranešdavo, kad gros lietuvišką dainą, būtinai turėjai prie jų atsidurti ir pasiklausyti. Vasario 16- oji labai graži ir prasminga šventė. Mūsų kartai labai pasisekė gyventi įdomiu laikotarpiu: sulaukėme tūkstantmečio bei šimtmečio virsmo, išėjo okupantai. Linkiu kitoms kartoms nepatirti tremties, kurią patyrė mūsų karta. Tėvynę labai pradėjome vertinti tik jos netekę, ne veltui sakoma, kad įvertini tai, ko netenki“,- sakė S. Janušonienė.
„Norėčiau, kad laikrodžiai eitų lėčiau“
Išmintingu pasakojimu apie meilę, ištikimybę bei širdies atmintį su popietės dalyviais pasidalino Radviliškio miesto Garbės pilietis Viktoras Karmonas. „Žmogus gyvena kopdamas į kalną ir klupdamas, tačiau, jeigu žmogus paslydęs vėl  bando kopti – jis jau asmenybė. Aš 45 metus gyvenau mokykloje: anksčiausiai ateidavau, vėliausiai išeidavau. Dirbdamas mokykloje išvažinėjau visą pasaulį, į Radviliškį parvežiau 17 komplektų medalių. Kai pamatydavau vaiko ar jo  tėvo šypseną, suprasdavau, kad ir aš ne veltui dirbau ir į kalną užkopiau. Lietuvos šimtmečio proga norėčiau, kad viso pasaulio laikrodžiai eitų kuo lėčiau, kad stabtelėtų prasmingos akimirkos“,- apie gyvenimo, pats savo gyvenimą paskyręs mokyklai, išugdęs ne vieną mokinių kartą, kalbėjo V. Karmonas.
V. Karmonas visus bendruomenės narius pakvietė apsilankyti naujajame Raketų modeliavimo muziejuje, kuris įsikūręs Vaižganto progimnazijoje.
Seimo nario dovana bendruomenei – istorinė vėliava
Iškilmingame renginyje dalyvavęs LR Seimo narys Aurimas Gaidžiūnas „Radviliškio krašto bendruomenės“ pirmininkui G. Lipnevičiui įteikė istorinę vėliavą išsikelti iškilmingomis progomis. „Šiandien Lietuvoje susiduriame su daugybe problemų: rajonuose prasti keliai, o pinigai jiems tvarkyti išvogti, valstybinėse įmonėse taip pat nepamatuotai švaistomos lėšos. Naujovės ir reformos sunkiai skinasi kelią – daug kritikos sulaukia mūsų partijos inicijuota alkoholio reforma, tačiau, manau, ji atneš naudos. Dar viena didelė problema – emigracija, socialinė atskirtis. Tačiau reikia būti vieningiems ir visus sunkumus įveiksime“,- sakė A. Gaidžiūnas.
„Tėvynės ilgesys tikrai egzistuoja“
Renginyje dalyvavęs Radviliškio miesto kultūros centro folkloro ansamblio „Aidija“ vadovas Donatas Stakvilevičius visiems palinkėjo, kad vaikai ir anūkai neišgyventų to, ką išgyveno Staselės Janušonienės karta – tremtį. „Sakoma, kad menas išgelbės pasaulį, tikiu, kad menas išgelbės ir Radviliškį. Labai gerai prisimename Sausio 13- osios įvykius, kai buvome jaunatviški, narsūs, neabejingi laisvės siekiui. Daug teko keliauti, pabuvoti Šveicarijoje, Amerikoje, tačiau jau po savaitės norėdavosi namo, atsirasdavo tėvynės ilgesys. Norėčiau visiems palinkėti, kad mus lydėtų vienybė, šviesa ir tiesa – kaip ir parašyta himne“,- sakė D. Stakvilevičius. Jūratė Stakvilevičienė bendruomenės nariams palinkėjo gražios šventės ir ateityje pažadėjo daug gražių renginių.
Susitikimo pabaigoje svečiams atminimo dovanėles įteikė ir Dievo palaimos palinkėjo Lietuvos „Samariečių“ bendrijos Radviliškio skyriaus pirmininkė Vida Sereikienė.
„Mūsų laisvei jau 100 metų. Tad jauskimės laisvi, dalinkimės džiaugsmu ir pasiekimais, tikėkime ir būkime įkvėpti ateities“,- baigiantis renginiui sakė „Radviliškio krašto bendruomenės“ pirmininkas Gediminas Lipnevičius.  Pirmininkas padėkojo garbiems svečiams už nuoširdų pokalbį bei prisiminimus, svečiai buvo palydėti bendruomenės narių gausiais aplodismentais.
Vasario 19 d. su „Radviliškio krašto bendruomenės“ nariais ateis susitikti Radviliškio priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos vadovai, su kuriais bus aptarta: didėjantis gaisrų skaičius Radviliškio mieste bei nauja prievolė – įsirengti dūmų detektorius.
Susitikimus organizuoja ir dalyvius kava vaišina bendruomenės pirmininkas G.Lipnevičius, prie „Kavos popiečių“ prisideda bendruomenės nariai: R.Radavičienė, D.Dapkutė, V.Aleknienė, A.Litinskas, D.Kalaima ir kiti.

„Radviliškio krašto“ informacija

 

 

 

Exit mobile version