Bendruomenės namuose svečiavosi sveikos gyvensenos mokytojas Dainius Kepenis

Bendruomenės namuose svečiavosi sveikos gyvensenos mokytojas Dainius Kepenis


Rugsėjo 17 d. „Radviliškio krašto bendruomenės“ pirmininko Gedimino Lipnevičiaus kvietimu bendruomenės namuose lankėsi Lietuvos sveikuolių sąjungos garbės prezidentas, Seimo narys Dainius Kepenis bei Radviliškio rajonui atstovaujantis Seimo narys Aurimas Gaidžiūnas.
Kadangi sveikata – didžiausias žmogaus turtas, garsiausias Lietuvos sveikuolis D. Kepenis susitikimo dalyviams papasakojo, kaip sveikai maitintis, tausoti savo sveikatą ir kaip kuo rečiau lankytis pas gydytojus.

Svarbiausia – saikas

„Aš esu mokytojas, o mokytojui reikia turėti mokinių. Šiais metais sukanka 20 metų nuo pirmos sveikatos mokyklos užsiėmimų. Šiuo metu jau turiu 21 tūkstantį mokinių. Su kai kuriais čia esančiais žmonėmis taip pat esu susitikęs sveikatos mokyklose, bėgimo takeliuose. Aš esu ne daktaras, o mokytojas, kuris gali padėti nesusirgti“,- sakė D. Kepenis.
Bendruomenės nariai domėjosi, kiek garsiausiam Lietuvos sveikuoliui metų. „Man yra 66 metai, su žmona atšventėme 48 metų bendro gyvenimo sukaktį, o širdyje, kaip visada, – „niolika“,- šmaikštavo   D. Kepenis.
Pasak svečio,žmogus turi du pasirinkimus: sveiką gyvenseną be streso ir tradicinę mediciną – operaciją bei vaistus.
Beje, kaip paaiškėjo pokalbio eigoje, daugelis dalykų yra naudingi, jeigu juos vartoji saikingai – „su galva“. „Po operacijos onkologiniam ligoniui gydytojas paliepė atnešti stiklinę vyno „Meškos kraujas“, jį išgėręs ligonis išprakaitavo, temperatūra nukrito“,- pastebėjimu pasidalino J. Kaučikienė.
„Kai  viską darai su galva, viskas yra naudinga“,- sakė D. Kepenis. Svečias papasakojo, kad  ir lašinius naudinga valgyti – tačiau taip pat „su galva“ – po degtukų dėžutės dydžio gabaliuką  per  savaitę. Beje, lašinius geriau valgyti sūdytus nei rūkytus.
D. Kepenis sakė, kad kartais išgeria ir vyno – kada nori, o nori labai retai: „Per metus mes su žmona išgėrėme 200 gramų vyno“. Tad tai patvirtina svečio išsakytą mintį, kad viską galima valgyti ir gerti, tačiau svarbiausia – saikas.

Gėda būti … sveikam
Pokalbio metu su bendruomenės nariais buvo padaryta išvada, kad mūsų medicina – pasekminė, nes žmonės eina pas gydytoją, kai suserga. „Šeimos gydytojai laukia jūsų profilaktiniams pokalbiui, kol dar nesergate. Jie gali įvertinti paciento biologinį amžių, kuris dažniausiai yra didesnis, nei įrašytas pase. Didžiausia šiuolaikinio žmogaus problemos – persivalgymas, ilgas sėdėjimas darbe ir stresas.
Pasėdėjus darbe 3 valandas, užspaudžiamos kraujagyslės, kraujas nepatenka į smegenis – tada būtina atsistoti ir pasirąžyti. Sveikatai kenkia ir stresas – jis skatina alkoholio vartojimą, rūkymą ir persivalgymą“,- pasakojo D. Kepenis.

Norint išvengti persivalgymo, svečias patarė išmokti … kramtyti – kiekvienas kąsnis turi būti sukramtomas 30 kartų, tad pietums reikėtų skirti pusvalandį.
Susitikimo dalyviai sužinojo, kad mėsa be daržovių nesivirškina, tad didžiąją raciono dalį turi sudaryti daržovės.
„Važinėdamas po Lietuvą, kalbėjau su 20 tūkstančių mokinių. Abiturientams uždaviau klausimą, kiek iš jų yra visiškai sveiki – ranką iš 100 mokinių pakėlė tik vienas berniukas. Galvos neskauda 5mokiniams iš 100, o galvą skauda dėl vidurių užkietėjimo. Viduriai užkietėja, kai žmogus valgo visokį šlamštmaistį, geriausias vaistas nuo vidurių užkietėjimo – kivi vaisiai“,- kelionės po šalį įspūdžiais dalinosi svečias.

Kaip atsikratyti baimių
Ne paslaptis, kad žmonės turi daugybę įvairių baimių – fobijų. „Lietuviai turi 200 baimių, o kai išlendi iš ledinės jūros, nieko nebijai. Pirmoje vietoje yra baimė „Ką žmonės pasakys“, 2 vietoje – baimė viešai kalbėti, o 3 vietoje – mirties baimė. Maudynės ledinėje jūroje nubraukia 100 baimių, bėgiojimas per žarijas – 50, šuolis su parašiutu – 20, nakvynė prie laužo miške vienatvėje – 20 baimių ir jų nebelieka“,- kaip atsikratyti įkyrių fobijų bendruomenės nariams patarė  D.Kepenis.
Tiesa, svečias patarė ledinėje jūroje maudytis tik ištikimiems vyrams, nes „nuklydusiems į kairę“ gali sustiprėti svetimoje lovoje „pasigautų“ bakterijų veikla ir jie gali turėti problemų su prostata.

Sveikuolių filosofija
Bendruomenės nariai domėjosi, ar sveikuoliai vartoja vaistus. „Sveikuoliai vartoja vaistus, jei gresia mirtis. Tačiau jeigu nevartodamas vaistų gali pasveikti per  7 dienas, o vartodamas –  per savaitę, kaip elgtis, turi pasirinkti pats žmogus. Sveikuolių filosofija – trijų trejetų filosofija. Pirmas trejetas – žmogus turi kūną, sielą ir dvasią. Jie turi būti švarūs, sotūs ir atsparūs – tai antras trejetas, trečias trejetas – sotiname, grūdiname, valome.  Ir visam šiam procesui atlikti reikia tikėjimo, darbštumo ir kantrybės. Sveikuolių maldelė – afirmacija (įsitikinimas) ir vizualizacija (vaizdas). Sveikuoliai stiprinti afirmaciją prašo Lietuvos globėjo Šv. Kazimiero“,- pasakojo D. Kepenis.

Bendruomenės narius dominę klausimai
Didžiąją susitikimo dalį Seimo narys bei sveikuolis D. Kepenis atsakinėjo į klausytojus dominusius klausimus, kuriuos uždavė bendruomenės pirmininkas Gediminas Lipnevičius. Bendruomenės nariai domėjosi, ar sveika valgyti medų. Svečias patarė medų naudoti vietoje cukraus, nes natūralus medus – labai naudingas produktas.
Iškilus klausimui, ar naudinga gerti kavą, svečias patarė  gerti pušų kankorėžių arbatą – ji naudinga organizmui. Beje, ši arbata padeda atsikratyti ir sąnarių skausmų.
Saikingai galima gerti ir pieną, tik prieš tai reikia atlikti kvėpavimo testą, kad paaiškėtų, ar šis produktas netrukdo organizmui įsisavinti deguonį. Beje, kas antras žmogus Lietuvoje nevirškina pieno baltymo.
Jeigu žmogus nori būti sveikas, svečias patarė jam daugiau judėti. Vaikai turi judėti 2 val. per dieną, suaugęs žmogus – 1 val. Judant dirba raumenys, o širdis ilsisi. Nuolat judėdamas žmogus geriau pasijaučia jau po kelių savaičių – jam tarsi išdygsta sparnai.
Norintiems išvengti peršalimo ligų, D. Kepenis patarė  rytais apsipilti šaltu vandeniu.
Norintiems numesti svorio, D.Kepenis patarė valgyti kuo  įvairesnį maistą ir kasdien užsirašyti į dienoraštį, kiek ir ko suvalgai – tada žmogus pamatys, kokį didelį maisto kiekį jis suvalgo. Taip pat alkanam nereikėtų eiti prie šaldytuvo ar su „stora“ pinigine eiti į parduotuvę.
Moterims, norinčioms turėti patikimus vyrus, D. Kepenis siūlė virti arbatą iš riešutmedžio, dobilų ir žemuogių lapų.

Bus steigiama Švietimo, mokslo ir sporto ministerija
Kad jaunimas nuo jaunų dienų domėtųsi sveika gyvensena, netruku Seime bus priimtas Sporto įstatymas, kuris jau perėjo pirmines stadijas ir perspektyvoje bus įsteigta Švietimo, mokslo ir sporto ministerija. Taip švietimo atstovai prisiims atsakomybę už vaikų sveikatą, judėjimą, teisingą mitybą. Susitikime dalyvavęs Seimo narys A. Gaidžiūnas sakė kaip ir kolega D.Kepenis nesinaudojantis Seimo liftu ir palaikantis jo pasiūlymą Seimo nariams tiesiog posėdžių salėje daryti mankštą – ilgas sėdėjimas pavojingas sveikatai.
Susitikimo pabaigoje Seimo nariui ir sveikuoliui bendruomenės narys – gidas Albertas Vitartas paruošė staigmeną – maisto be konservantų rinkinį, kurį sudarė juoda duona, sūdyti lašiniai, svogūnai, česnakai ir raugintas agurkas. Svečiams  staigmena patiko, jis noriai kartu su bendruomenės pirmininku paskanavo tradicinio lietuviško maisto.

Diskutuojant bei bendraujant laikas prabėgo nepastebimai, „Radviliškio krašto bendruomenės“ nariai D.Kepeniui už įdomią informaciją bei žinias padėkojo gausiais aplodismentais.

„Radviliškio krašto bendruomenės“ namuose „Kavos popietes“ organizuoja bei jų dalyvius kava vaišina bendruomenės pirmininkas G. Lipnevičius, jam padeda bendruomenės savanoriai: V. Aleknienė, S. Skorkaitė, A. Litinskas. Prie rugsėjo 17 d. popietės organizavimo prisidėjo bendruomenės nariai: R. Pranys, G. Chodosovskaja, D. Tikuišienė, V. Goštautienė, Z. Romarienė, A. Zibalienė, F. Stasiūnienė – ačiū jiems.

„Radviliškio krašto“ informacija




Exit mobile version