Vasario 19 dieną „Radviliškio krašto bendruomenės“ namuose svečiavosi Radviliškio priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos darbuotojai: vyriausiasis specialistas Virginijus Ivoška ir vyresnysis inspektorius Donatas Stakvilevičius.
Svečiai atsakė į bendruomenės nariams rūpimus klausimus: ar namuose privaloma turėti gesintuvą, kaip prižiūrėti krosnis ir kaminus, kodėl negalima balkonuose kepti šašlykų ir į daugelį kitų. „Manau, saugumas yra visiems labai aktualus klausimas. Ugnis ne tik šildo, bet gali atimti iš žmogaus visą turtą ir net gyvybę. Šiandien mūsų svečiai papasakos, kaip apsaugoti savo turtą nuo gaisrų, kokie numatomi pakeitimai priešgaisrinės saugos reikalavimų taisyklėse“,- sakė „Radviliškio krašto bendruomenės“ pirmininkas Gediminas Lipnevičius, organizavęs bendruomenės narių susitikimą su ugniagesių atstovais.
Domėtasi Radviliškyje siaučiančiais padegėjais
Pastaruoju metu Radviliškio mieste padažnėjo gaisrų – įtariami padegimai. „Radviliškio krašto bendruomenės“ nariai domėjosi, ar piromanai išaiškinti. Pasak V.Ivoškos, buvo padegti sandėliukai Vaižganto gatvėje ir gyvenamasis namas Jaramino gatvėje. Taip pat buvo padegtas šiukšlių konteineris Vaižganto gatvės sankryžoje – į konteinerį buvo įmestos dvi padangos ir viena padegta. Šiuo metu dėl šių padegimų atliekami ikiteisminiai tyrimai, ugniagesiai bendradarbiauja su policijos pareigūnais ir tyrimo detalių atskleisti negali, tačiau tikisi, kad stebėjimo kameros bus užfiksavusios padegėjus ir jie bus surasti.
„Tokie padegimai dažniausiai vyksta savaitgaliais. Rekomenduotume ūkinius pastatus užrakinti, jeigu juose ir nelaikote nieko vertingo. Bendraukite su kaimynais, būkite budresni, įsiminkite nepažįstamus asmenis, praneškite apie pastebėtus pėdsakus – kiekviena informacija yra naudinga. Piromanai gali būti nepakaltinami, tačiau mieste vyksta padegimų tyrimas“,- antrindamas kolegai sakė D. Stakvilevičius.
Dūmų detektoriai bus privalomi
Nuo šių metų gegužės 1 dienos visuose butuose ir individualiuose gyvenamuosiuose namuose bus privaloma įsirengti dūmų detektorių, vadinamąją autonominę gaisro signalizaciją. Pasak ugniagesių, šiuos prietaisus rekomenduojama įsirengti koridoriuose ar patalpoje, kurioje miegama. Nerekomenduojama rengti virtuvėje ar katilinėje, kur jis gali suveikti. Šiuos prietaisus įsirengti gali kiekvienas gyventojas, tam nereikia specialisto. Dūmų detektoriaus veikimo laukas – 5 metrai, juos rekomenduojama rengti prie lubų, kambario viduryje, nes dūmai paprastai kyla į viršų.
Detektoriai turi būti pažymėti raidėmis CA, jie tarnauja 10 metų. Tačiau, jeigu patalpa drėgna, detektorių gali reikėti pakeisti ir po 5 metų.
„Buvo atvejis, kai užsidengė perdanga, suveikė dūmų detektorius ir žmogus atsikėlęs pats užsigesino gaisrą. Tačiau reikia prisiminti, kad prietaisas neapsaugos nuo gaisro, vandens neatneš, reikia saugotis patiems“,- sakė inspektoriai.
Nuo gegužės 1 dienos ugniagesiai tikrins, ar patalpose yra įrengta autonominė gaisro signalizacija, o bauda už jos neįrengimą sieks nuo 10 iki 70 eurų.
Kaminai ir krosnys – tragiškos būklės
Pasak vyresniojo inspektoriaus D. Stakvilevičiaus, rajono gyventojų namų krosnys ir kaminai – tragiškos būklės. „Ugniagesiai po 30 kartų išvažiuoja gesinti degančių kaminų. Žmonės darosi remontus, prie kamino priklijuoja tapetų, prikala lentelių, nėra atotraukų ir gali atsitikti nelaimė. Dėl šių priežasčių buvo kilęs gaisras sausio mėnesį, kuris laimingai baigėsi. Reikia atsakingai išsivalyti kaminus- bent prieš kūrenimo sezoną. Kaminus rekomenduojama valyti kas tris mėnesius. Daugeliui gal tai atrodo ir brangu, tačiau, kai nelieka stogo, kainuoja brangiau“,- sakė D. Stakvilevičius.
Pasak inspektorių, švarų kaminą ilgiau padeda išlaikyti geras kuras. Krosnyje draudžiama deginti plastmasę, šiukšles, daugiau prirūksta ir nuo beržinių malkų.
Bendruomenės nariai domėjosi, ar suodžių susidarymo padeda išvengti specialūs milteliai, pilami ant kuro. Ugniagesiai šias priemones rekomenduoja naudoti, tačiau reikia sekti, kad neiškristų jau kamine susidariusių suodžių gabalai – jie gali užsidegti. Beje, už netvarkingą krosnį galima bauda nuo 20 iki 70 eurų.
Beje, individualių namų savininkai privalo turėti namuose 4 litrų gesintuvą, kuris būtų langvai pasiekiamoje vietoje, geriausia – prie išėjimo.
Paantrindamas svečiams „Radviliškio krašto bendruomenės“ pirmininkas G.Lipnevičius sakė gyvendamas individualiame name turi du gesintuvus – vieną katilinėje, o kitą – kitame namo gale, lengvai prieinamoje vietoje, kad, atsitikus nelaimei, būtų galima jais pasinaudoti.
Žolės deginimas draudžiamas
Artėja pavasaris, prasidės darbai soduose. Bendruomenės nariai domėjosi, kaip galima deginti augalinės kilmės medžiagas: seną žolę, lapus, šakas.
Pasak D. Stakvilevičius, Radviliškio mieste sodai priklauso miesto teritorijai, tad augalinės kilmės atliekų deginti nerekomenduojama – jas galima panaudoti biokurui, kompostui ir kitoms reikmėms. Tačiau, jeigu nėra kitos išeities, šios atliekos gali būti deginamos 30
metrų nuo tvoros. Už žolės deginimą nesilaikant priešgaisrinio saugumo taisyklių, bauda skiriama nuo 30 iki 230 eurų ir jokio įspėjimo nėra.
Kur kepti šašlykus?
Pasirodo, kai kuriems miesto gyventojams kartais šauna į galvą išsikepti šašlykų daugiabučio namo balkone. Pasak ugniagesių, to daryti negalima, nes šašlykines galima įsirengti už 6metrų nuo pastatų. Įsirengus šašlykinę savo namo kieme ar sode, ją galima kūrenti tik mediena arba specialiai pirktomis anglimis – daržo ar sodo augalinių atliekų kūrenti negalima.
Ugniagesiai pabrėžė, kad laužus galima kūrenti tik jiems skirtose vietose, o jeigu laužai kūrenami miesto teritorijoje švenčių metu, renginio organizatoriai privalo turėti leidimą ir laikytis priešgaisrinės tarnybos nustatytų taisyklių.
Medienos perdirbimo fabrikai – tiksinti bomba
Galima sakyti, kad Radviliškiui „pasisekė“ – čia įsikūrė net trys medienos perdirbimo fabrikai: gaisrais pagarsėjusi „Gairelita“, UAB „Multimeda“ ir UAB „Juodeliai“.Beje, šios įmonės įsikūrusios miesto teritorijose. „Radviliškio krašto bendruomenės“ nariai domėjosi, ar jos vis dar kelia pavojų miestui. „Gairelita“ pagaliau sugebėjo susitvarkyti savo žaliavas – dalis jų buvo sandėliuojama Kutiškiuose, šiuo metu žaliavų krūvos atitinka aukščio ir atstumo reikalavimus. Įmonėje nauja žaliava maišoma su sena, buvo tobulinama gamybos technologija, gaisro pavojaus kol kas nėra. UAB „Multimeda“ pjuvenos nesandėliuojamos, gaisras ten buvo prieš trejus metus. „Juodeliai“ taip pat rado savo rinką, žaliavų nekaupia“,- sakė V. Ivoška.
Gesintuvas automobilyje privalomas
Susitikimo dalyviai domėjosi, ar privalomas gesintuvas lengvuosiuose automobiliuose. „Mes du kartus per metus su policijos pareigūnais rengiame reidus, kurių metu tikriname, ar yra automobilyje gesintuvas, ar jis veikia, dar paklausiame, ar žmogus juo moka naudotis. Gesintuvas automobilyje turi būti lengvai pasiekiamas, o nepadėtas bagažinėje po bulvių maišais“,- sakė D. Stakvilevičius.
Beje, ugniagesių patarimas vairuotojams – jeigu atsitiko nelaimė ir užsidegė automobilis, reikia uždaryti visas dureles, kad nepatektų oras, liepsna prislops ir nelaimė bus mažesnė. Ir jokiu būdu negalima atidaryti variklio dangčio, kad liepsna negautų oro. Ugniagesiams paantrino bendruomenės pirmininkas G.Lipnevičius, pasakęs, kad ir jam pačiam teko gesinti degantį automobilį ir gesintuvas tikrai gali padėti išvengti nemažų nuostolių.
Elektros instaliacijai būtinas dėmesys
Nemažai gaisrų atsitinka dėl netvarkingos elektros instaliacijos. „Prieš 50 metų statytų namų elektros instaliacija nepritaikyta šiuolaikinio galingumo buitinei technikai ir gaisro pavojus išlieka, jeigu tokia elektros instaliacija dalinai keičiama: įvadiniai apskaitos prietaisai iškeliami į lauką, bet kaip sujungiami perėjimai. Jeigu pastebėjote, kad elektros instaliacijos laidai kibirkščiuoja ar užuodžiate plastmasės svilėsių kvapą, išjunkite elektros prietaisus. Taip pat buityje reikia stengtis kuo mažiau naudoti prailgintuvus – elektros prietaisus geriau tiesiogiai jungti į rozetę“,- sakė Priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos vyresnysis inspektorius D. Stakvilevičius.
Bendruomenės nariai domėjosi ugniagesių įranga
„Radviliškio krašto bendruomenės“ nariams buvo įdomu,su kokia įranga ugniagesiai važiuoja gesinti gaisrų. Pasak ugniagesių atstovų, šiuo metu jiems gelbėjimo įrangos pakanka, nors ji ir ne pirmos jaunystės. „Turime autokopėčias, su kuriomis pasiekiame namo 9 aukštą, tiesa, šioms kopėčioms jau 28 metai. Šiaip mūsų technikos amžiaus vidurkis – 31 metai, nors turime ir 20 metų „Scania“ automobilį. Iš tikro gelbėjimo įrangos mums pakanka – turime galimybę padėti ir vandens telkinyje įlūžusiam žmogui“,- sakė D. Stakvilevičius.
Susitikimo pabaigoje bendruomenės pirmininkas padėkojo svečiams už suteiktą naudingą informaciją bei už išsamius atsakymus į klausimus.
Susitikimo pabaigoje svečiams bendruomenės pirmininkas G.Lipnevičius įteikė po laikraščio „Radviliškio kraštas“ prenumeratą ir ugniagesių atstovai bendruomenės narių buvo palydėti gausiais aplodismentais.
Susitikimus organizuoja ir dalyvius kava vaišina bendruomenės pirmininkas G.Lipnevičius, prie „Kavos popiečių“ prisideda bendruomenės nariai: R.Radavičienė, D.Dapkutė, V.Aleknienė, A.Litinskas, D.Kalaima.
„Radviliškio krašto“ informacija