Bendruomenės namuose pristatytas parlamentinis politinės korupcijos tyrimas, jo išvados bei pasiūlymai

Prieš rinkimus – parama politikams
Kaip jau buvo rašyta savaitraštyje „Radviliškio kraštas“, bendruomenės namuose lankėsi Seimo narys, Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Vytautas Bakas. Svečias pasidalino informaciją apie atliktą parlamentinį politinės korupcijos tyrimą.
„Apie 50 praėjusios kadencijos Seimo narių turėjo Paramos fondus. Kai kurie fondai pradėdavo veikti prieš rinkimus ir pagrindinis jų tikslas buvo išgryninti pinigus. Prieš rinkimus taip pat būdavo organizuojami įvairios viešųjų ryšių kampanijos, šou, kurių tikslas – paremti vieną ar kitą politiką“,- sakė V.Bakas.
Pasak svečio, dar vienas politikų paramos mechanizmas, kai jį netikėtai paremia 80 proc. vienos įmonės nedaug uždirbantys darbuotojai. „Įmonės darbuotojai turbūt būna priversti paremti politiką, nes bijo netekti darbo“,- situaciją pakomentavo V.Bakas.

Verslo kišimasis į politiką
Lietuvoje susiklostė tokia situacija, kai verslas ir politika tapo kaip ir neatsiejami. „AB „Lietuvos geležinkeliai“ 2008 m., kai Lietuvoje buvo krizė, gavo užsakymą už milijardą litų. Kai verslas taip kišasi į politiką, labai patogu daryti verslą – verslininkai palaiko politiką, jis gauna finansavimą, gali nusipirkti daugiau eterio, žiniasklaidos paramą. Už palaikymą įmonė gauna užsakymų. Dėl verslininkas nori užimti ministro postą, viskas būna iš anksto nusprendžiama. Dėl korupcijos Lietuva kasmet netenka 4,5 mlrd. eurų ir pagal korupcijos riziką yra žemiau nei ES vidurkis“,- apie tokią tendenciją papasakojo V.Bakas.

Bandymai suvaldyti korupciją
Seimo narys V.Bakas bendruomenės nariams papasakojo apie bandymus suvaldyti korupciją valstybiniu mastu. „2010 m. Prezidentė pasiūlė ir buvo priimtas įstatymas „Neteisėtas praturtėjimas“, skirtas persekioti netikėtai praturtėjusiems asmenims, tačiau įstatymas iki šiol neveikia. Viena iš versijų, kodėl įstatymas neveikia – teisėsaugininkai nedrįsta tirti turtingų žmonių nusikaltimų.
2015-17 metų laikotarpiu vidutinė bausmė už kyšininkavimą – tik 5 tūkst. eurų. Kyšininkavimo bylos tiriamos gana ilgai – tyrimas kartais užtrunka net iki 10 metų ir teisiamieji dažnai iš teismų išeina iškelta galva“,- sakė svečias.
Dar vienas bandymas pažaboti korupciją – šiuo metu rengiamas Civilinis turto konfiskavimo įstatymas. Pagal šį įstatymą, įtariamas asmuo turės per 30 dienų įrodyti, iš kur įgijo turtą, jeigu neįrodo, turtas konfiskuojamas, nes tai yra visuomenės turtas.
„Radviliškio krašto bendruomenės“ pirmininkas G.Lipnevičius suabejojo, ar neprasidės „raganų medžioklė“ – nukentės verslininkai, o korumpuoti politikai vėl „iš balos išlips sausi“. „2007 m. buvo paviešintas straipsnis apie Radviliškio rajono mero turtus, tačiau, prasidėjus teismų maratonui, meras netikėtai nuskurdo ir turto nebeturi. Mano manymu, bauda už kyšininkavimą labai nedidelė, kai mūsų mero atlyginimas siekia 3 tūkst. eurų per mėnesį“,- sakė bendruomenės pirmininkas.
Jam pritarė ir Seimo narys Aurimas Gaidžiūnas: „Vienas Seimo narys man sakė, kad per 28 metus darbo Seime jis įsigijo tik namelį kaime, o Radviliškio rajono mero vaikai jau turi namą Vilniuje, Žvėryne, butą kitame sostinės rajone“.
Pasak Seimo nario V.Bako, būtina pažaboti valdininkų nebaudžiamumą: „Prieš metus buvo numatyta, kad už korupcinius nusikaltimus  bausmė turi būti ne mažesnė nei laisvės atėmimas, o bauda – ne mažesnė nei siekiama nauda. Tai jau priimta, tačiau baudžiamieji įstatymai atgaline tvarka negalioja ir daugelis korumpuotų valdininkų baudžiami pagal senuosius įstatymus. Kad valdininkas būtų nubaustas, reikia įrodyti jo nusikaltimus. Štai „MG Baltic“ teisme atstovauja 10 geriausių advokatų, užstoja kai kurie politikai, o kaltinimą palaiko vienas prokuroras“.
Svečiui pritarė ir bendruomenės pirmininkas G.Lipnevičius: „Mūsų rajono merą Apeliacinis teismas išteisino, dabar byla atsidūrė aukščiausiajam teisme. Pažymėtina, kad Apeliaciniame teisme buvo išteisinti net tie asmenys, kurie prisipažino kaltais ir neprašė būti išteisinti. Manau, kad čia jau kyla grėsmė nacionaliniam saugumui“.

Ydinga Viešųjų pirkimų tvarka
Susitikimo metu buvo paliesta ir Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) veikla.
„Radviliškio rajono valdžia miesto baseinui pirko kėdes, už kurių vienetą sumokėta 750 eurų, kai parduotuvėje viena tokia kėdė kainuoja apie 200 eurų, vadinasi, buvo permokėta beveik 4 kartus. Ar tai nusikaltimas?“- klausė Seimo narių bendruomenės pirmininkas G.Lipnevičius.
Pasak Seimo nario A. Gaidžiūno, jis taip pat domėjosi šiais pirkimais ir gavo atsakymą, kad šis kėdžių pirkimas vyko skaidriai ir teisėtai, nes vyko pirkimo konkursas ir dokumentai tvarkingi.
Buvo pateiktas dar vienas pavyzdys –  Radviliškio rajono savivaldybės informacijos viešinimo konkursas. „Šiame viešinimo konkurse dalyvavo ir savaitraštis „Radviliškio kraštas“, tačiau konkurso nelaimėjo. VPT pripažino, kad konkursas neteisėtas, rekomendavo savivaldybei nutraukti sutartį su jį laimėjusiu savaitraščiu „Radviliškio naujienos“. Savivaldybė konkurso nenutraukė, jį organizavę asmenys gavo baudas, o savaitraščiui savivaldybė sumokėjo už viešinimą 73 tūkst. eurų. Šiais metais organizuojant viešinimo konkursą buvo tokios sąlygos, kad „Radviliškio kraštas“ negalėtų dalyvauti, ir jį laimėtų savivaldybei lojalus savaitraštis“,- iškėlė problemą G. Lipnevičius.
„Tai didelė problema. Konkursą laimėjęs savaitraštis spausdina valdančiai partijai palankius straipsnius, deda tų pačių asmenų nuotraukas. Tačiau situacija nepasikeis, kol rajono Taryba tylės ir vienbalsiai balsuos už tokį sprendimą“,- Tarybos nariams kritikos nepagailėjo Seimo narys A. Gaidžiūnas.
Susitikimo pabaigoje Seimo narys, Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Vytautas Bakas palinkėjo bendruomenės nariams būsimųjų rinkimų metu susitelkti, susitarti, kurį kandidatą palaikys ir išsirinkti tokį, kuris atstovautų bendruomenės interesams visą laiką.

„Radviliškio krašto“ informacija


Total
0
Dalinasi
Related Posts