Bendruomenės namuose pristatytas parlamentinis politinės korupcijos tyrimas, jo išvada bei siūlymai

,,Radviliškio krašto bendruomenės“ namuose vykusioje tradicinėje ,,Kavos popietėje“ bendruomenės pirmininko Gedimino Lipnevičiaus kvietimu svečiavosi Seimo narys, Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Vytautas Bakas bei Seimo narys Aurimas Gaidžiūnas. Susitikimo-diskusijos tema „Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto atliktas parlamentinis politinės korupcijos tyrimas, jo išvada ir siūlymai“.

Energetika – viena iš korupcijos tyrimo krypčių

V. Bakas pristatydamas atliktą parlamentinį politinės korupcijos tyrimą pirmiausia paneigė mitą, kad buvo tiriama tik ,,MG Baltic“ veikla ir akcentavo, kad buvo koncentruotasi į stambiausią politinę korupciją, tuos atvejus, kurie daro stambiausią žalą valstybei. ,,Mes negalėjome ištirti visko – visų savivaldybių, visų ministerijų. Mums rūpėjo, kaip kūrėsi visi mechanizmai ir visos grupės, kurios nuo 2002 metų pelnėsi mūsų sąskaita“, – teigė V. Bakas. ,,Mūsų interesai buvo trys. Pirmas – tai yra energetika, nes, kaip žinote, nors Lietuva ir yra atgavusi nepriklausomybę, tačiau vis dar yra priklausoma nuo Rusijos energetikos srityse. Ir blogiausia tai, kad mes kartais neturime pasirinkimo. Mes galime pasirinkti kur ir kokiomis kainomis pirkti maistą ar rūbus parduotuvėse, o energetika, plačiąja prasme, yra valstybės maistas. Pavyzdžiui, perkant dujas, nuo jų kainos priklausys ir kiek mūsų žmonės mokės už šildymą, kiek mokės už įvairias maisto prekes. Todėl kritika dėl brangiai įsigyto laivo ,,Independence“ yra kiek nepamatuota, nes dabar mes turime galimybę dujas pirkti iš bet kur. Tą mes ir darome. Ir nuo laivo įsigijimo dujų kaina krito pusantro karto“, – aiškino V. Bakas. Panaši situacija, V. Bako teigimu, yra ir elektros tiekimo srityje. ,,Mes esame visiškai priklausomi nuo Maskvoje valdomo vadinamojo BRELL žiedo. Mūsų tikslas – tapti nepriklausomais, nes šiandieniniai energetiniai projektai lemia tai, kaip gyvens ateinančios kartos, kaip gyvuos valstybė. Ar mes būsime nepriklausomi, ar mumis galės manipuliuoti“, – kalbėjo Seimo narys V. Bakas.

Bendruomenės namuose pristatytas parlamentinis politinės korupcijos tyrimas, jo išvada bei siūlymai. 

V. Bako teigimu, verslas taikosi į stambiausius projektus, esančius valstybėje, o energetiniai sektoriai šiuo atveju ir yra didžiausi projektai, į kuriuos įžengęs verslas gali kurti naudą sau. Todėl popietėje Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas vaizdžiai demonstravo koncerno ,,MG Baltic“ įtakos sferas ir paplitimo mastą bei remdamasis šiuo pavyzdžiu apibūdino įtakos sferas valstybės institucijose. V. Bakas pažymėjo, kad įtaka pasireiškia įvairiai: remiant politines partijas, sutariant dėl reikalingų postų, pozicijų tam tikrose įmonėse, arba tiesiogiai ,,įdedant“ sau lojalų žmogų į reikiamas pozicijas, kad būtų išsprendžiamos verslui nepalankios situacijos, kad jis tiesiogiai aptarnautų verslo interesus. ,,Tokiu būdu buvo sukurta schema, kuri būdinga organizuotai nusikalstamai grupei“, – sakė V. Bakas.

Politikų finansavimas ir strateginiai sektoriai

Antra tyrimo dalis, pristatyta V. Bako, – politikų finansavimas, nes dalis jų yra finansuojami neskaidriai. ,,O iš tiesų nereikia nei didelių sumų, nei reklamų per televiziją ar spaudą, tereikia nuoširdaus bendravimo ir gerų darbų savo bendruomenės labui“, – kaip svarbiausią ir reikšmingiausią rinkiminę veiklą išskyrė Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas.

Aptardamas verslo įtaką politikams, V. Bakas priminė, kad verslui yra draudžiama finansuoti politines partijas ar atskirus politikus, tačiau pripažino, kad  vis dar daug politikų naudojasi neskaidriu finansavimu, už kurį turi ,,atidirbti‘. Taip pat V. Bakas nurodė konkrečius galimai nusikalstamų veikų modelius: paramos fondus, kurie, kaip paaiškėjo neremia nieko, išskyrus politikus; fizinius asmenis, kurių oficialios pajamos itin mažos, tačiau jie didelėmis sumomis remia politikus.

Trečias tyrimo objektas – strateginiai sektoriai. Tai yra mūsų transporto ir energetikos įmonės. Pavyzdžiui, į ,,Lietuvos geležinkelius“ nedrįso įžengti teisėsauga, ten veikė siauras interesų ratas, o mes atvėrėme ir parodėme, kaip ten yra organizuojama veikla, kaip skiriami vadovai, kas, kam ir už kiek tarnauja“, – sakė V. Bakas.

,,Tai trys veiklos, kurių išvados tinka viskam: ir nacionalinės, ir savivaldos politikos veikloms nupiešti. Tai lyg didelis paveikslas, kuriuo atidengėme politinę sistemą ir įtaką, kurios nematėme iki šiol“, – atliktą tyrimą apibendrino V. Bakas. Jis pripažino, kad neteisėta ir nešvari įtaka, verslas, kuris rūpinasi savo interesais, pamindamas žmonių interesus, yra ne tik dabar, o buvo visais laikais, keitėsi tik interesai ir pavadinimai, žmonės, politikai, per kuriuos jos veikė. ,,Didžiausias nerimas yra tik dėl to, kad vieną grupę neutralizavus, pavyzdžiui, teisėsaugai, iškyla kita ir dar stipresnė bei galingesnė“, – teigė Seimo narys.

Korupcijos klestėjimo priežastys

V. Bakas teigė, jog, remiantis pirminiais skaičiavimais, dėl korupcijos Lietuva netenka 4,5 milijardų eurų, tačiau suvaldyti ir panaikinti korupcijos klestėjimą nėra lengva. V. Bako teigimu, tai gali lemti keletas priežasčių. Viena iš priežasčių gali būti blogas ir dėl to neveikiantis įstatymas. Kita nurodyta priežastis – institucijos nedrįsta tirti įtakingų žmonių veiklų. Trečia priežastis – nebaudžiamumas ir mažos skiriamos baudos.

Pasiūlymai po atlikto tyrimo

Atlikus parlamentinį politinės korupcijos tyrimą, V. Bako teigimu, bus siūloma įteisinti civilinį turto konfiskavimą. Neįrodžius, kad turimas turtas įgytas legaliais būdais, gaunat oficialias pajamas, jis bus konfiskuotas valstybės.

Antra priemonė – atlyginti žalą valstybei. Visi žmonės, kurie praturtėjo valstybės sąskaita, neteisėtai gaudami pajamas dėl korupcinių ryšių, turės atlyginti padarytą žalą.

Kita kontrolės korupcijoje priemonė, kur jau daromi pirmi žingsniai, V. Bako teigimu, yra sankcijos nusikaltusiems asmenims, verslo subjektams. ,,Jie negali gauti užsakymų valstybiniame sektoriuje. Įstatymas yra ir galioja, reikia tik jo laikytis ir, manau, pasieksime to, kad nusikalsti tiesiog neapsimokės“, – teigė Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas.

Taip pat V. Bakas išskyrė žurnalistikos vaidmenį kovoje su korupcija. Jis akcentavo tiriamosios žurnalistikos naudą ir apgailestavo, kad tokia žurnalistika veikti regionuose tiesiog neturi galimybių, nes yra finansuojama politinių partijų arba turtingų ir įtakingų vietos verslininkų. ,,Žmonėms gauti skaidrią informaciją apie vietos savivaldą yra sudėtinga“, – teigė V. Bakas.

Seimo nariams V.Bakui ir A.Gaidžiūnui susirinkusieji į susitikimą uždavė daug ir įvairių klausimų apie Radviliškio miesto problemas ir rajono valdžios brangius pirkinius, apie teisėsaugos neveiksnumą. Deja, kaip ir minėjo susitikimo pradžioje, V. Bakas nėra įsigilinęs į regionines problemas ir plačiau jų nekomentavo. Tačiau akcentavo, kad ne tik valstybės, bet ir regiono mastu turi būti siekiama skaidrumo, o visuomenė turi žinoti apie valdininkų ir politikų pirkinius, turimą turtą.
Pokalbio metu buvo prisiminti teisiami už korupciją rajonų merai – Radviliškio rajono mero byla iki šiol teisme. Beje, bylų iškelta ne vienam merui, tačiau nuteistųjų nėra.
Buvo paliestas aktualus atominės elektrinės uždarymo klausimas – uždarymas vėluoja jau net 10 metų.
Bendruomenės pirmininkas domėjosi, kodėl dujų terminalas – laivas ,,Independence“ nebuvo pirktas už ES lėšas, o buvo nuomotas.
Kadangi svečias kalbėjo apie neskaidrią paramos fondų veiklą, G. Lipnevičius pasidomėjo, ar normalu, kad rajono mero įsteigtas Šeimos paramos ir labdaros fondas, kurio pirmininkė jo bendrapartietė, kasmet remiamas iš savivaldybės lėšų.

,,Kai yra daroma neleistina įtaka, pralaimi visa šalis, pralaimi ateinančios kartos, todėl ji yra negalima ir neleistina. Yra būtina tai sustabdyti ir paviešinti“, – sakė Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas V. Bakas.
Susirinkę į popietę bendruomenės nariai padiskutavo su Seimo nariais, gerai praleido laiką prie kavos puodelio, nes ,,Radviliškio krašto bendruomenės“ namuose kavos popietes organizuoja ir dalyvius kava vaišina bendruomenės pirmininkas Gediminas Lipnevičius. Jam padeda bendruomenės nariai: V. Aleknienė, S. Skorkaitė, A. Litinskas. Kavą renginio dalyviams virė Irena Grakauskienė, Romas ir Vitalija Jokubauskai ir Genovaitė Chodosovskaja.
(Bus daugiau)

,,Radviliškio krašto bendruomenės“ informacija

 

 

Total
0
Dalinasi
Related Posts