Kovo 6 d. „Radviliškio krašto bendruomenės“ namuose vyko šventinis renginys, skirtas Tarptautinei moters dienai paminėti. Į kavos popietę atvyko bendruomenės nariai iš Radviliškio, Šeduvos, Aukštelkų, Šniūraičių, Miežaičių,Tyrulių, Linkaičių, Niauduvos ir kitų rajono gyvenviečių.
Renginį pradėjo šios iniciatyvos autorius – bendruomenės pirmininkas Gediminas Lipnevičius. „Jūs – nuostabiausias Visatos lobis, iš Jūsų gimsta visa, kas puošia ir taurina pasaulį, suteikia jam dvasingumo. Žemėje būtų daug tuštumos, jei nebūtų Jūsų nešamos Šviesos, Meilės, Vilties ir Tikėjimo. Būkite laimingos, jausdamos buvimo šioje žemėje prasmę. Būkite mylimos ir mylinčios. Tegul Jūsų darbus lydi sėkmė, o svajones – sparnai“,- gražius žodžius pirmininkas skyrė moterims.
Šventinėje popietėje liejosi poezijos posmai. Janina Kaučikienė perskaitė A. Baltakio eilėraštį „Karalienė“ – apie daugelį moters pareigų, beje, prisiimtų jos pačios, pasidalino mintimis apie moterų bei vyrų santykius.
Gražiadarbis, daugelį metų eilėraščius kuriantis Klemas Gelumbauskas padeklamavo savo kūrybos eilėraščių, skirtų mylimiausiai moteriai – savo žmonai. „Jeigu ne žmona, galbūt jaunystėje būčiau nuėjęs klystkeliais, kaip ir daugelis mano buvusių draugų“,- atviravo K. Gelumbauskas.
Šventišką ir linksmą renginio atmosferą dainomis apie meilę bei moteris kūrė „Šeduvos muzikontai“: Vladas ir Valė Bonderevai,Vitalija Veršinskienė, Vladas Stauga ir kiti.
Įdomių faktų apie moterų vaidmenį bei įtaką pasaulyje pateikė Danguolė Dabašinskienė. Pasak jos, Kovo 8-oji skirta pagerbti visoms moterims, nes ne visos jos gali tapti motinomis ir sulaukti sveikinimų Motinos dienos proga. D. Dabašinskienė paneigė ir biblijinį mitą, kad moteris – kūrinys, gimęs iš Adomo šonkaulio. Moteris – antroji vyro puselė, šioms puselėms susitikus sukuriamas harmoningas gyvenimas poroje.
„Jau daugiau kaip 100 metų pasaulyje minima ir švenčiama Kovo 8-oji. Daugelyje Azijos ir Afrikos valstybių tai nedarbo diena. Mes ją irgi minime, nes ir šiandien moterys nėra dar visiškai lygiateisės su vyrais. 19 a. pabaigoje Amerikoje pradėjo bruzdėti moterys, vyko įvairūs judėjimai. 1910 m. dviejų Vokietijos socialdemokračių – K. Cetkin ir R. Liuksemburg – pasiūlymu buvo priimta vieninga Kovo 8-osios diena. Tai Tarptautinė moterų kovos už laisvę ir lygias teises diena.
Seniausiais laikais, kai pasaulis gyveno primityviai, kai vyrai užsiimdavo medžiokle ir karyba, moterys saugojo namus, augino vaikus, kūreno ugnelę ir visus maitino tuo, ką rasdavo gamtoje – juk vyrams medžioklė kartais būdavo nesėkminga arba jie žūdavo. Tą moterų valdymo laikotarpį vadinome matriarchatu. Kai buvo pradėta užsiimti žemdirbyste, prireikė daugiau fizinės jėgos, vyrai ilgiau užsibūdavo namuose, daug pareigų perėmė iš moterų ir įsigaliojo vyrų valdžia – patriarchatas. Moterims liko, kaip ir dabar Vokietijoje sakoma, vaikai, virtuvė ir bažnyčia.
Pasaulis kinta, ypač šį šimtmetį. Moterys pradėjo perimti daugybę vyriškų veiklų. Jos pradėjo mokytis, šviestis. Dabar ES šalyse 60 proc. moterų yra baigusios universitetus ir užima vadovaujančius postus. Jos vyrauja švietimo, medicinos, aptarnavimo ir kt. srityse. Yra moterų Nobelio premijos laureačių, lakūnių, parlamentarių, tačiau moterų ir vyrų nelygybė išlieka. Pavyzdžiui, ES šalyse moterų atlyginimas 20 proc. mažesnis nei vyrų. Statistika rodo, kad ES šalyse 22 proc. moterų per 65 m. amžiaus yra ties skurdo riba, o vyrų – tik 16 proc. Lietuvoje tas skirtumas viršija net 20 proc. Pasaulyje yra 52 proc. moterų, jos nudirba 2/3 darbų, tik joms pajamų priklauso vos 10 proc., o nekilnojamojo turto – tik 1 proc.
Politikoje vyrauja vyrai, tačiau į šį pasaulį koją jau įkėlė ir moterys. Kai 1952 m. Europoje pirmą kartą susirinko Parlamentas, moterų ten buvo tik 1 proc., o 1979 m.- jau 17 proc. Dabar jau dvigubai daugiau. Dabar pasaulio valstybių parlamentuose yra 20 proc. moterų, o Švedijos – net 45 proc. Mažiau moterų yra Belgijos, Danijos, Olandijos parlamentuose, o Lietuva – tarp vidutiniokių.
Lietuvoje 1918 m. vasario 16 d. Nepriklausomybės Aktą pasirašė 20 vyrų ir nei viena moteris, tačiau 1920 m. Steigiamajame seime jau buvo dvi moterys, net į prezidento postą buvo iškeltos dvi kandidatės – Felicija Bortkevičiūtė ir Gabrielė Petkevičaitė -Bitė. Nuo 1922 m. Lietuvoje moterys galėjo balsuoti (beje, pasaulyje pačios pirmosios balsuoti pradėjo Naujosios Zelandijos moterys).
1990 m. Atkuriamajame seime buvo 11 moterų, bet rengiant svarbiausią aktą neprisidėjo nei viena. Patį Kovo 11-osios aktą pasirašė 11 moterų, nes tiek tada jų buvo Seime. Perrinktame Seime liko tik 9 moterys, 2000 m. moterų jau buvo 17, o 2012 m. buvo išrinktos 33 parlamentarės. Šiuo metu Seime yra 30 moterų ir 111 vyrų.
Savaime kyla klausimas, ar reikia Kovo 8-osios? Tikrai reikia, nes moterys – svarbiausia žmonijos dalis, o iki lygių teisių toli gražu! Moterų svarbą puikiai pagrindžia pavyzdys: užtenka 1 vyro ir 50 moterų, kad nykstanti bendruomenė ar gentis nežūtų, o jei bus 50 vyrų ir 1 moteris, gentis tikrai išnyks. Moterys reikalingos visiems, nes jos yra Gyvenimas“,- sakė Danguolė Dabašinskienė.
Įdomi bei informatyvi Danguolės paskaita buvo palydėta renginio dalyvių aplodismentais.
„Radviliškio krašto bendruomenės“ pirmininkas G. Lipnevičius ir kiti bendruomenės vyrai visas renginyje dalyvavusias moteris pasveikino su Kovo 8-ąja įteikdami po pavasarinį tulpės žiedą.
Šventinės popietės dalyviai vaišinosi kava, kepiniais, skambėjo šeduvių atliekamos dainos, kurias kartu traukė ir popietės dalyviai.
Kovo 8-osios proga „Radviliškio krašto bendruomenės“ namuose eksponuojama Danguolės Dabašinskienės atvirukų paroda, skirta šiai šventei. Daugelis atvirukų – kelių dešimtmečių senumo, kuriuos prieš daugelį metų savo mokytojai siuntė mokiniai bei draugai.
Šventinę popietė organizavo ir dalyvius kava vaišino „Radviliškio krašto bendruomenės“ pirmininkas G. Lipnevičius, prie „Kavos popiečių“ prisideda bendruomenės nariai: R. Radavičienė, D. Dapkutė, V. Aleknienė, S. Skorkaitė, A. Litinskas, D. Kalaima ir kiti.
„Radviliškio krašto“ informacija