Aštuoniolikmečiui Aldui Laurynui nepavyko suvaldyti emocijų ir baudžiamoji byla, kurioje jis kaltinamas viešosios tvarkos pažeidimu, pasiekė teismą. Bylą, priimdama teismo baudžiamąjį įsakymą, išnagrinėjo Šiaulių apylinkės teismo Radviliškio rūmų teisėja Edita Jusevičienė. Aldas L. prikūlė savo bendraamžį viešoje vietoje. Konflikto priežastis iš priimto teismo baudžiamojo įsakymo nėra aiški.
Grėsė net laisvės atėmimas
Įvykis, kurį užfiksavo policijos pareigūnai, nutiko šių metų rugsėjo 27 d., apie 9.30 val. Viešoje vietoje – Gedimino gatvėje, Radviliškyje, Aldas L. sugriebė nukentėjusįjį E. K. rankomis už juosmens, pastūmė ir abu ėmė voliotis ant žemės. Parkritusiam nukentėjusiajam minėtas radviliškietis ne mažiau kaip keturis kartus sudavė į veidą bei krūtinę, dėl ko buvo padaryta daug nubrozdinimų visame kūne. Aldui L. pareikštas kaltinimas, kad jis ne tik sukėlė fizinį skausmą bendraamžiui, bet ir demonstravo nepagarbą aplinkiniams, sutrikdė visuomenės rimtį bei tvarką. Už tokį nusikaltimą atsakomybė numatyta Baudžiamojo kodekso 284 straipsnyje. Už tokius veiksmus numatytos bausmės: viešieji darbai arba bauda, arba laisvės apribojimas, arba areštas, arba laisvės atėmimas iki dvejų metų.
Ramiai neprasilenkė
Aldas L. davė parodymus ikiteisminio tyrimo metu ir į teismą nebuvo kviečiamas, kadangi byla buvo nagrinėjama rašytinio proceso tvarka. Jis nedaugžodžiaudamas savo kaltę pripažino. Pasak jo, nurodytu kaltinime laiku jis pamatė nukentėjusįjį E. K. su draugais einantį Gedimino gatve. Tarp jo ir nukentėjusiojo įvyko konfliktas ir jie apsižodžiavo. Netrukus vyrukai apsistumdė, Aldas L. iš pradžių priešininką pastūmė, po to suėmęs rankoms už juosmens, jį parvertė ant žemės, tėkšdamasis ant grindinio ir pats. Aldas L. sakė manantis, kad nukentėjusysis galėjo susižeisti ne tik nuo jo smūgių, bet ir krisdamas. Toliau vyko grumtynės ant betono dangos ir Aldas L. pripažino sudavęs ne mažiau kaip keturis smūgius nukentėjusiajam, bet ir pats gavęs nuo jo ne mažiau kaip du smūgius kumščiu į veidą.
Ne itin pasižymėjęs
Vyrukų grumtynes ant grindinio matė daugiau žmonių, todėl paneigti kaltės nebuvo įmanoma. Nustatyta, kad abu peštukai ristynių metu buvo blaivūs. Kaltinamojo prisipažinimas bei gailėjimasis dėl savo elgesio pripažinti atsakomybę lengvinančia aplinkybe, jo atsakomybę sunkinančių aplinkybių nebuvo nustatyta. Aldas L. anksčiau teistas ar baustas administracine tvarka nebuvo, tik kartą atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės kaip nepilnametis. Teismas, skirdamas bausmę, atsižvelgė į kaltinamojo asmenybę ir nusprendė, kad bausmės tikslai bus pasiekti, Aldui L. paskyrus laisvės apribojimo bausmę. Taip nubausti kaltinamąjį siūlė ir prokuroras, su pasiūlyta bausme sutiko ir pats Aldas L.
Bausmė – 6 mėnesiai laisvės apribojimo
Aldą Lauryną teismas pripažino kaltu ir paskyrė jam galutinę 6 mėnesių laisvės apribojimo bausmę, nustatant įpareigojimus: būti namuose nuo 22 val. iki 6 val. ir tuo laiku neišvykti iš jų be svarbių priežasčių, bei per 3 mėnesius nuo laisvės apribojimo bausmės pradžios neatlygintinai išdirbti 20 valandų sveikatos priežiūros, socialinių paslaugų įstaigose ar nevalstybinėse organizacijose, kurios rūpinasi senyvo amžiaus asmenimis, neįgaliaisiais ar kitais pagalbos reikalingais žmonėmis. Bausmę nuteistasis pradės vykdyti, kai teismo baudžiamasis įsakymas įsiteisės. Kol kas 2022 m. spalio 24 d. priimtas teismo baudžiamasis įsakymas išsiųstas įteikti nuteistajam, o šis, tikėdamasis lengvesnės bausmės, per 14 dienų nuo šio dokumento įteikimo turi teisę pareikšti prašymą surengti žodinį bylos nagrinėjimą teisme. To nepadarius, teismo baudžiamasis įsakymas įsiteisėja.
Rita Grigalienė
Asociatyvus nuotraukų koliažas