Aštri šeimų problema – auklėdami vaikus neranda rakto į jų širdį

Aštri šeimų problema – auklėdami vaikus neranda rakto į jų širdį

Šiaulių apskrityje pastebima tendenciją, kuri vaiko teisių gynėjams kelia nerimą – tai  netinkamas vaikų elgesys ir emociniai sunkumai, bei tėvų žinių ir socialinių įgūdžių stoka sprendžiant vaikų auklėjimo problemas.

,,Pastebime, kad tokios problemos, kaip vaikų bėgimas iš namų, nepilnamečių girtavimas neretai kyla šeimose, kuriose įprastai nebūdavo problemų, tėvai negirtauja. Iš to darome prielaidą, kad šeimoms socialinių paslaugų poreikis nemažėja “, – akcentuoja Šiaulių apskrities Vaiko teisių apsaugos skyriaus (VTAS) mobiliosios komandos (MK) specialistai.

Tokiu atveju, kai šeimoje vaikas jaučiasi nesuprastas ir emociškai nesaugus, reikia įvairiapusės pagalbos.

,,Kaip padėti tokioms šeimoms – tai mūsų ir visų su šeimomis dirbančių savivaldybės specialistų darbo tikslas. Dažniausiai šeimoms reikia kompleksinės pagalbos, empatiškai išgirsti kiekvieno vaiko, mamos, tėčio situaciją ir supratimą“, – sako Šiaulių MK specialistai.

Kai vaikui nustatomas apsaugos poreikis, bendraujama ir su tėvais, ir su vaiku, išklausoma jo nuomonė, tuomet su tėvais kalba MK psichologė, socialinė darbuotoja, nustatomos stipriosios šeimos pusės, šeima motyvuojama keistis. Su šeima MK dirba 30 kalendorinių dienų, vėliau darbą tęsia savivaldybių skirti specialistai, atvejo vadybininkai, šeimai gali būti pasiūlyta ir tolimesnė psichologo pagalba.

,,Vaikas yra visuomenės dalis, mes žiūrime, kokiomis sąlygomis jis auga, kaip iš vaikystės patirčių sugebės įsilieti į visuomenę ir realizuoti save joje. Matome vaiko gyvenimą – kaip perspektyvą, kaip ateitį, kaip visumą. Iš mažų dalykų susideda gyvenimai ir mums tai labai svarbu“, – sako Šiaulių apskrities VTAS vedėjas Donatas Žakaris.

Vaiko teisių apsaugos specialistai pastebi, kad reikia labai daug pastangų, jog šeimos išeitų iš ydingo, gal net kelias kartas besitęsiančio auklėjimo klaidų rato.

,,Reikia stengtis dirbti taip, kad nebūtų nelaimingų šeimų dinastijų, kur senelių šeimoje nebuvo reikiamo dėmesio vaikams, tų vaikų vaikai augo asmenybę traumuojančiomis sąlygomis, gal net pateko į tuometinius vaikų globos namus, dabar jau užaugę tie vaikai kartoja tas pačias klaidas, auklėdami savo vaikus. Ydingą ratą reikia nutraukti, kad vaikai užaugtų brandžiomis asmenybėmis su socialiniais įgūdžiais“, – sako Šiaulių apskrities VTAS vyresnioji patarėja Ala Šimkus.

,,Kalbame su tėvais apie vaiko raidos ir amžiaus ypatumus, neretai yra siūloma lankyti sąmoningos tėvystės kursus, kurie padėtų pagilinti žinias auginant vaikus ir atpažinti savo, aplinkinių ir vaiko emocinius poreikius. Šie patarimai labai svarbūs ir šeimoms, kuriose auga vaikai su įvairiais raidos ar sveikatos sutrikimais“, – sako MK psichologė Nerinka Jankauskaitė.

Aptarta, kaip gerinti paslaugas šeimoms, patiriančioms krizę

Kad aptartų problemas ir galimus sprendimų būdus KM ir Šiaulių apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus (VTAS) vadovai rengia susitikimus su rajonų savivaldybių vadovais ir specialistais. Susitikimo dalyviai akcentavo, kad dirbant su šeima, patyrusia krizę, labai svarbu ne tik suplanuoti veiksmus, tokius, kaip pagalbos šeimai plano savalaikis sudarymas, motyvacijos skatinimas, bet ir empatija, šeimos gyvenimo specifikos suvokimas, taip pat darbas su atvejo vadybininkais, kai šie perims pagalbos šeimai tęstinumą.

,,Tinkamas problemų identifikavimas, tiksliai nustatant šeimos poreikius, prioritetus ir reikiamos pagalbos pobūdį, užtikrina geresnį vaiko ir jo šeimos funkcionavimą, užkerta kelią antriniams  sveikatos, raidos, mokymosi sunkumams. Reikia akcentuoti šeimų ir vaikų, kuriems reikalinga socialinės paramos, sveikatos priežiūros bei švietimo pagalba, paslaugų poreikio įvertinimo ir atrankos kriterijus bei turimų savivaldybėje resursų identifikavimą“, – sako MK vyr. specialistė Jovita Juknė.

,,Galime tik pasidžiaugti tuo, kad šeimų sąmoningumas auga. Vis mažiau priešiškumo vaiko teisių specialistams, atvejo vadybininkams, socialiniams darbuotojams. Tačiau ties šiais pasiekimais sustoti negalima, darbą dėl šeimos gerovės reikia nuolat tobulinti“, – susitikimus reziumavo specialistai.

Silva Šimkevičienė

Šiaulių apskrities vaiko teisių apsaugos skyrius

Viešųjų ryšių ir komunikacijos skyrius

Šiaulių apskrityje

Tel. 861830722

El.p.  silva.simkeviciene@vaikoteises.lt

Exit mobile version