Artėja laikas keisti padangas: ką reikia žinoti gyventojams?

Kaip ir kasmet iki lapkričio 10 d. vasarines padangas reikės pakeisti žieminėmis. Aplinkos ministerija primena, kad nebetinkamos naudoti padangos yra aplinką teršiančios atliekos, todėl jas būtina tinkamai sutvarkyti. Gyventojai senas padangas gali nemokamai palikti techninės priežiūros ir remonto paslaugas teikiančiose įmonėse,  padangų parduotuvėse ar  didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėse.

Atkreipiame dėmesį, kad transporto priemonių techninės priežiūros ir remonto paslaugas teikiančios įmonės privalo nemokamai iš transporto priemonių naudotojų (fizinių asmenų – gyventojų) priimti transporto priemonių techninės priežiūros ir remonto metu susidariusias padangų atliekas. Kitaip tariant, jeigu vienoje iš tokių įmonių keičiate padangas naujomis, ten galite palikti atitarnavusias senąsias. Jas turi priimti visos šios įmonės, nepriklausomai nuo dydžio, veiklos formos – ar yra individualios, ar bendrovės, ar teikia paslaugas pagal pažymą.

Padangų pardavėjai taip pat privalo nereikalaudami papildomai sumokėti priimti vartotojo atiduodamas senas padangas, jeigu atiduodamos padangų atliekos skirtos tam pačiam transporto priemonės tipui ir jų skaičius (skaičiuojant vienetais) atitinka perkamų naujų padangų skaičių.

Nebetinkamas naudoti padangas galite pristatyti į savo savivaldybės didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelę. Šiuo metu Lietuvoje veikia 110 didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelių. Kiekvienos apskrities aikštelių adresus, telefonus ir darbo laiką galima rasti čia

Jei atsisakoma priimti naudoti nebetinkamas padangas teisės aktuose nustatyta tvarka, prašome pranešti Aplinkos apsaugos departamentui prie Aplinkos ministerijos. Už pareigos priimti iš gyventojų padangų atliekas nevykdymą juridiniams asmenims gresia bauda nuo 6 tūkst. iki 14 tūkst. eurų (Aplinkos apsaugos įstatymo 102 str. 3 d.). Už tokį pat pakartotinį pažeidimą – bauda nuo 14 iki 23 tūkst. eurų.

Primename, kad atsikratę padangų nesilaikant teisės aktuose nustatytos  tvarkos, ir gyventojai gali turėti neplanuotų išlaidų. Baudos už į gamtinę aplinką išmestas atliekas numatytos Administracinių nusižengimų kodekso 247 straipsnyje. Priklausomai nuo to, kokios atliekos ir kiek jų išmesta, bauda gali siekti ir kelis tūkstančius eurų.

2020 m. vien tik Lietuvos miškuose buvo surinkta daugiau kaip 268 tonų išmestų nenaudojamų padangų. Jų paliekama ir apleistuose pastatuose, žemės sklypuose. Padangos yra daugiau nei 80 metų. Deginti jų negalima, nes išsiskiria kenksmingos medžiagos.

Ateityje šios atliekos atskyrus gumą, metalą ir tekstilę bus perdirbamos, guma naudojama keliams, šaligatviams, dviračių takams tiesti, sporto, žaidimų aikštelėms kloti.  

LR aplinkos ministerijos informacija

Total
0
Dalinasi
Related Posts