Ar „žalieji“ uždraus fejerverkus ir Radviliškyje?

Lietuvos žaliųjų partija išplatino pranešimą, kuriuo kreipiasi į visas šalies savivaldybes, ragindama Naujuosius pasitikti be fejerverkų. Šiai partijai atstovauja ir Radviliškio rajono savivaldybės meras Vytautas Simelis. Ar ir jis – už šią „žaliąją“ idėją bei fejerverkų atsisakymą Naujųjų naktį?

Meras „žaliųjų“ idėją palaiko

Kadangi mero atstovaujamos partijos kolegos siūlo uždrausti fejerverkus per Naujuosius metus, paklausėme V. Simelio, galbūt ir jis žada uždrausti fejerverkus Radviliškyje. Kaip ir reikėjo tikėtis, meras savo atstovaujamos partijos idėjoms pritarė ir atsakė: „Aš pritariu, kad reikia mažinti oro taršą. Šią idėją pasakiau renginių organizatoriams.“

Meras liko it musę kandęs

Paragintas pasakyti, tai kaip vis dėlto bus su fejerverkais Radviliškyje, meras V. Simelis pasiūlė klausti ne jo, o savivaldybės administracijos, nes būtent ji organizuoja ir koordinuoja renginius. Na, o savivaldybės administracijai mero „žaliosios“ idėjos pasirodė niekam tikusios ir nuspręsta į jas dėmesio nekreipti. Administracijos direktorė Jolanta Margaitienė, paklausta, ar bus šiais metais fejerverkai Radviliškyje, atsakė, kad jais rūpinsis Radviliškio miesto kultūros centras. Galų gale kultūros centras patvirtino, kad Radviliškis Naujuosius pasitiks su fejerverkais Aušros aikštėje. Na, o gyventojai juos galės leisti savo nuožiūra kur panorėję. Taigi, į mero ir jo atstovaujamos partijos norus administracija neatsižvelgė – tiek gyventojai, tiek savivaldybė šiais metais Naujuosius dar švęs su fejerverkais. Pirotechnika jau kurį laiką prekiaujama prekybos centruose ir ne tik. Paklausus prekiaujančių fejerverkais verslininkų nuomonės, tokia mero ir jo atstovaujamos partijos užgaida jiems pasirodė, švelniai tariant, keista.

Priežastys – menkavertės?

Žaliųjų partija, siūlanti atsisakyti fejerverkų, aiškina, kad per Naujųjų sutikimą iki 8 kartų padidėja oro tarša kietosiomis dalelėmis, iš namų pabėga gyvūnai ir ramybės neranda miško žvėrys, įsiplieskia gaisrai ir susižaloja gyventojai. Tačiau net jeigu, iššovus fejerverkus, kietųjų dalelių koncentracija ore padidėja 10–15 kartų, toks oro užterštumo padidėjimas laikosi nuo poros iki keliolikos valandų. Pirotechnikai nesutinka su „žaliųjų“ raginimais ir sako, kad oro tarša dėl fejerverkų yra palyginus menkavertė – automobiliai esą orą teršia nuolat ir kur kas didesniais kiekiais.

Dauguma pasiruošę švęsti triukšmingai

Naujųjų sutikimas su fejerverkais yra jau tapęs tradicija, daugelio laukiama vidurnakčio pramoga ir pasidalinimas emocijomis šventiniu laikotarpiu. Nusprendėme ir mes pasidomėti radviliškiečių nuomone, ką jie mano apie siūlymus atsisakyti fejerverkų. Dauguma socialiniuose tinkluose pasidalinusių nuomonėmis buvo už tradicinius Naujuosius su fejerverkų pyškinimais į dangų. Pvz., Aušra rašė: „Dar to betrūko, Naujus metus be fejerverkų!!! Iki ko valdžia nusirito??? Tik už fejerverkus.“ Buvo ir kitokių frazių: „Manau, ir Naujus metus reikia uždrausti „žaliems“, „Greit uždraus ir kvėpuoti“, „Apart draudimų daugiau nieko neišgirsi“, „Eitų tie visi draudėjai miškų sodint, šiukšles rinkt, gal tada smegenys atsigautų…“ Buvo ir pritariančių, kad fejerverkai nėra gerai, bei replikuojančių, kad galima ir be fejerverkų švęsti. Kiek žmonių, tiek nuomonių, bet ar reikėtų draudimo Naujųjų metų naktį keletą minučių pasigrožėti spalvotais fejerverkais, paliekame spręsti Jums, mūsų skaitytojai.

Rita Grigalienė

Sigito Mikučio nuotr.

Exit mobile version