Ar valdžia išgirs rajono žemdirbius?
Praėjusiame numeryje rašėme apie užvirusią kovą dėl žemės mokesčio sumažinimo (straipsnis „Dėl žemės mokesčio užvirė kova“). Trečiadienį, rugpjūčio 11 d., Radviliškio rajono savivaldybėje diskusijai vėl rinkosi Radviliškio rajono savivaldybės administracijos vadovai, savivaldybės tarybos Investicijų ir kaimo reikalų komiteto nariai, atvyko žemdirbių atstovas.
Žemdirbiai turėjo pasitarti
Ankstesniame susitikime buvo išsakytos trys galimybės dėl žemės mokesčio rajono ūkininkams: 1) viskas lieka kaip buvę; 2) žemės mokestis 2021-2022 metais mokamas toks pat, tačiau dalis sumokėtos sumos, konkrečiai 300 000 Eur, būtų skiriama kaimo kelių priežiūrai; 3) tarybos nario Gedimino Lipnevičiaus pasiūlytas sumažintas nuo 1,3 proc. iki 1,0 proc. žemės mokesčio tarifas. Radviliškio krašto žemdirbių atstovas pažadėjo aptarti galimas išeitis su ūkininkais ir kitame susitikime pateikti jų nuomonę dėl jiems pateiktų siūlymų. Naujame susitikime tiek meras Vytautas Simelis, tiek administracijos direktorė Jolanta Margaitienė bei kiti savivaldybės valdininkai primygtinai siūlė mokesčio nemažinti, o 0,3 proc. žemės mokesčio koeficiento papildomai skirti kelių priežiūrai. Šis savivaldybės vadovų siūlymas ūkininkų atstovo Dr. Igno Hofmano neįtikino, nes posėdžio metu savivaldybės Statybos skyriaus vedėjas Gintautas Vičas informavo, kad 2019 metais keliams buvo skirta 1,3 milijono eurų, o 2020 metais – tik 600 tūkstančių eurų. Anot ūkininkų atstovo, savivaldybė jau anksčiau turėjo šansą parodyti meilę keliams. Nors praeitais metais žemės mokesčio buvo surinkta žymiai daugiau, bet keliams buvo skirta daugiau nei dvigubai mažiau. Kelių priežiūra esą manipuliuojama. Paaiškėjus šiai žiniai, susidarė nuomonė, kad savivaldybės vadovai tiesiog bando apkvailinti žemdirbius.
Tvirtai laikėsi pozicijos
Dr. I. Hofmanas, atstovavęs rajono žemdirbius, perdavė, kad jie vienbalsiai nutarė palaikyti kompromisinį tarybos nario Gedimino Lipnevičiaus siūlymą žemės mokesčio tarifą mažinti nuo 1,3 proc. iki 1,0 proc., nes toks mokesčio dydis būtų artimas šalies vidurkiui. Ūkininkų atstovas priminė žemdirbių indėlį į savivaldybės biudžetą. Radviliškio rajonas pagal deklaruotą žemės plotą yra vienas iš didesnių, o žemės vertė – pakankamai aukšta. Gretimų rajonų žemė yra panašaus našumo, o žemės mokestis smarkiai skiriasi. Dr. I. Hofmanas priekaištavo, kad šalia laukų esančias pakeles turi šienauti patys ūkininkai, nors tuo turėtų pasirūpinti savivaldybė.
Akmenėlis į ūkininkų daržą
Savivaldybės meras V. Simelis ir administracijos direktorė J. Margaitienė neslėpė pasipiktinimo žemdirbiais. Pasiūlymas dėl kompromisinio 1,0 proc. žemės mokesčio tarifo sukėlė savivaldybės vadovo susierzinimą. Meras V. Simelis pradėjo priekaištauti, kad ūkininkai per arti kelių suaria laukus, sunkiąja technika gadina kelius, prastai prižiūri pakeles ir griovius. Šis argumentas daugeliui sukėlė šypsnį, nes, kaip minėjo žemdirbių atstovas, pakeles privalo prižiūrėti savivaldybė. Administracijos direktorė J. Margaitienė replikavo žemdirbiams, kad kuo daugiau turi pinigų, tuo labiau jų trūksta, tačiau pamiršo pati save, mat jos vadovavimo laikotarpiu savivaldybė pagarsėjo dėl itin brangių projektų, įsisavinant lėšas. Net ir vaikui aišku, kad kiauro maišo pinigais niekada nepripildysi.
Tarybos narys G. Lipnevičius palaikė žemdirbius
Savivaldybės tarybos narys, nepartinis Gediminas Lipnevičius, kaip ir ankstesniame susitikime, išsakė nuomonę, kad 1,0 proc. žemės mokesčio tarifas būtų kompromisinis. Ūkininkai šį siūlymą palaikė. Kadangi šiuo atveju savivaldybės biudžetas netektų tik iki 200 tūkst. eurų, tarybos narys priminė, kad neseniai įvykusio viešinimo konkurso laimėjimo atveju savivaldybė sutaupė apie 100 tūkst. eurų. Šis mokesčio sumažinimas 2021-2022 metams savivaldybei nebūtų finansinė našta. G. Lipnevičius iškėlė retorinį klausimą, kodėl kaimyninio Šiaulių rajono ūkininkai, kurių laukai ribojasi su Radviliškio rajonu, moka beveik tris kartus mažesnį žemės mokestį, kuris šiuo metu yra 0,56 proc., o Radviliškio krašto žemdirbiai turi mokėti net 1,3 proc.
Žemės mokesčio mažinimo svarstymas persikelia į komitetus
Nors audringai pasisakyta tiek iš vienos, tiek iš kitos pusės, savivaldybės vadovai neišreiškė pritarimo mokesčio mažinimui. Šio klausimo svarstymas persikels į savivaldybės tarybos komitetų posėdžius, o vėliau bus balsuojama Taryboje. Ar komitetuose bus pritarta žemės mokesčio tarifo mažinimui iki 1,0 proc., paaiškės artimiausiu metu. Gaila, kad rajono valdžiai ūkininkai pradeda rūpėti tik prieš rinkimus arba Žemdirbių šventėje. Kokie bus priimti sprendimai, skaitykite kituose savaitraščio „Radviliškio kraštas“ numeriuose.
Jonas Petrikas