Ar Radviliškiui gresia nauja ekologinė katastrofa?

Susirinkime dalyvavę aplinkosaugininkai

Kovo 14 d. Radviliškio rajono savivaldybėje vyko pasitarimas, kurio vienintelis ir pagrindinis klausimas buvo, ką daryti su po gaisro UAB „Gairelita“ surinktu  ir izoliuotu vandeniu?

Susirinkime dalyvavo savivaldybės vadovai, UAB „Gairelita“ vadovas E.Vilčiauskas“, UAB „Radviliškio vanduo“ direktorius J. Jučas, aplinkosaugininkai. UAB „Gairelita“ vandens telkinį įpareigota išvalyti iki balandžio 30 d., tačiau vandens valymo ir tvarkymo darbai nevyksta.

Didžiausias galvos skausmas – 12 tūkstančių kubų užteršto vandens

Praėjusiais metais likvidavus didžiulį gaisrą UAB „Gairelita“, gaisro gesinimo darbams panaudotas užterštas vanduo buvo surinktas į iškastą tvenkinį. Šiame tvenkinyje surinktas nemažas vandens kiekis – 12 tūkstančių kubų. Pasak UAB „Radviliškio vanduo“ direktoriaus J. Jučo,  užterštas vanduo  dėl jame esančių chemikalų pasidengęs plėvelę,uždusęs. Į vandenį nepatenka deguonis ir  iš jo nepasišalina. „Buvome pradėję pumpuoti vandenį iš šio telkinio, bet pasklido baisi smarvė ir darbus nutraukėme“,- sakė J. Jučas.

Smarve, sklindančia nuo užteršto vandens, skundžiasi Paupio, Šviesos gatvių gyventojai. Šių gatvių gyventojai skundžiasi ir jų sodybas pasiekusiu vandeniu bei prasidėjusius potvyniu.

Kyla grėsmė, kad užterštas vanduo gali sunktis į gruntą, užteršti  gruntinius vandenis ir vėl turėsime ekologinę katastrofą. Nors, pasak aplinkosaugininko M. Saulevičiaus, yra geologų išvada,  kad gruntas mažai laidus.

Ieškota priemonių vandeniui išvalyti

Praėjusių metų lapkričio 10 d. Aplinkos apsaugos agentūra siūlė Radviliškio ir Pakruojo savivaldybėms vandens valymui panaudoti atvirkštinį osmosą. Tačiau šis vandens valymo būdas nebuvo taikytas dėl per didelio vandens kiekio.

Kadangi už vandens sutvarkymą ir valymo darbų organizavimą atsakinga UAB „Gairelita“, įmonės vadovai kreipėsi į Vilniaus Gedimino technikos universiteto mokslininkus su prašymu rekomenduoti, kaip išvalyti po gaisro surinktą vandenį. Buvo gautas atsakymas, kad, esant nuotekų temperatūrai 12 laipsnių šilumos, jas galima valyti per vandens valymo įrenginius – 200 kubų per parą ir per 2,5 mėnesio vanduo būtų sutvarkytas. Kadangi ir tokiais tempais valant vandenį darbas nebūtų atliktas iki nurodytos balandžio 30 dienos, „Gairelitos“ vadovas sakė prašysiantis šį terminą pratęsti.

Ką gi, istorija su terminų pratęsimais vėl kartojasi. Tik nereikia pamiršti, kad ankstesni įvairūs „pratęsimai“ baigėsi gaisru, ekstremalia padėtimi ir ekologine katastrofa. Šis pratęsimas taip pat gali baigtis  ekologine nelaime.

UAB „Radviliškio vanduo“ direktoriui užvirė kraujas

Išgirdus, kad per parą siūloma per vandens valymo įrenginius praleisti net 200 kubų užteršto vandens, UAB „Radviliškio vanduo“ direktoriui J. Jučui tiesiog užvirė kraujas. „Ar šias rekomendacijas rašę mokslininkai ėmė naujus vandens tyrimus, žiūrėjo, kokio užterštumo šis vanduo dabar? O jeigu vėl bus sugadinti vandens valymo įrenginiai, kas už tai atsakys?“,- klausė direktorius.

Jam buvo atsakyta, kad vilniečiai mokslininkai vandens netyrė, pasinaudojo UAB „Radviliškio vanduo“ atliktais tyrimais.

Pasak J. Jučo, per valymo įrenginius būtų galima praleisti per parą apie 20 kubų užteršto vandens, tad dirbant dieną naktį visas po gaisro sukauptas vanduo būtų išvalytas per trejus metus.

Tiek metų netoliese gyvenantys žmonės turėtų kęsti užteršto vandens dvoką. Be to,  „Radviliškio vandenys“ visiškai nesuinteresuoti valyti užterštą vandenį, nes UAB „Gairelita“ atsisakė sumokėti už patirtus nuostolius. „Jeigu nėra mokėjimo, nėra ir darbo. Mūsų pareiga tiekti rajono gyventojams vandenį ir rūpintis nuotekų valymu, o papildomu darbu be mokėjimo nenorime užsiimti. Yra du faktoriai: rizika, kad gali vėl būti sugadinti valymo įrenginiai ir „Gairelitos“ atsisakymas mokėti“,- sakė J. Jučas.

„Gairelitos“ vadovas E. Vilčiauskas neliko skolingas: „Kodėl prie atsiųstos sąskaitos prirašote prierašą „Kadangi kalta UAB „Gairelita“? Dar teismas neįrodė mano kaltės, o jūs jau nuteisėte, aš sąskaitos su tokiu prierašu negaliu apmokėti. Jūs man sakėte „Aš nieko nedarysiu“ ir varėte pro duris“,- sakė E. Vilčiauskas.

Įsismarkavusius vadovus teko raminti savivaldybės administracijai, o J. Jučui nurodyta „Gairelitai“ atsiųsti sąskaitas be jokių prierašų ir jos bus apmokėtos.

Vandenį nutarta valyti mažais kiekiais

„Izoliuotą vandenį reikia sutvarkyti nedelsiant, negalima laukti rudens“,- sakė vicemeras. Aplinkosaugininkai siūlė sudaryti vandens valymo kontrolės planą: imti vandens mėginius prieš ir po valymo, į valymo įrenginius vandenį leisti mažomis dozėmis. Užterštą vandenį nutarta leisti tik per vieną reaktorių, bet jeigu bus pastebėta, kad prastėja rektoriua būklė, vandens valymas bus sustabdytas.

Pasak aplinkosaugininkų, kiti aplinkos tvarkymo darbai įmonės teritorijoje ir šalia jos vyksta.

Kitokių būdų išvalyti užterštą sukauptą vandenį nėra. „Nėra jokių cheminių priemonių, galinčių neutralizuoti tą vandenį. Putokšlis yra alkoholis su daug molekulių, kuris turi degraduoti šiltuoju metų laiku. Nežinau, ar degraduotų, nes šiltojo metų laikotarpio dar nebuvo. Tą vandenį vis tiek reikia išvalyti, juk į Mėnulį jo neišvešime“,- sakė aplinkosaugininkas M. Saulevičius.

Ar rajoną valdantys konservatoriai ir socialdemokratai rajono gyventojams „nepadovanos“ dar vienos ekologinės „bombos“, parodys laikas.

 

„Radviliškio krašto“ informacija

J. Jučas
E. Vilčiauskas


Exit mobile version