Ar radviliškiečiai ištvers dar vieną šildymo kainų šuolį?

Orai vis labiau vėsta ir neišvengiamai artėja šildymo sezonas. O šiemet jis bus smarkiai brangesnis. Klaipėdiečiams ir panevėžiečiams už šilumą šiemet teks mokėti apie 15 procentų daugiau nei pernai. Mažiausiai pabrangimą pajus kauniečiai – jiems šiluma brangs viso labo 3 proc., o Radviliškio rajono savivaldybėje, valdomoje konservatorių, šildymą planuojama pabranginti net iki 30 procentų.

Per metus brango trečdaliu

Rugsėjo mėn. vidutinė centralizuotai tiekiamos šilumos kaina Lietuvoje yra 4,61 ct/kWh (be PVM) – skelbia Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT). Šios tarybos duomenimis, UAB „Radviliškio šilumos” tiekiama šiluma šiuo metu kainuoja 5,71 ct/kWh (be PVM), kas sudaro 24 procentais daugiau nei Lietuvos vidurkis. Palyginus su rugpjūčio mėnesiu, visoje Lietuvoje kilovatvalandės kaina šį mėnesį didėjo 7,21 proc., o per metus (nuo 2021 m. rugsėjo iki 2020 m. rugsėjo)  kilovatvalandės kaina padidėjo net 35,59 procento.

Priežastis – brangstančios dujos ir biokuras

Energetikai tik skėsčioja rankomis ir kaltina brangstančias dujas ir biokurą. Ypač reikšminga kainai tai, kad pasibaigė pigaus baltarusiško biokuro importas. Anot šilumininkų, tai, kiek brangsta šiluma, daugiausia priklauso nuo to, kokį kurą šildymui naudoja konkretus miestas. Kuo didesnė dujų dalis, tuo ir kaina didesnė. Mat dujos šiemet pabrango dvigubai, o biokuro pabrangimas prognuozuojamas apie 40 proc.

Grįžtama keletą metų atgal?

Valdantieji politikai mėgina guosti, kad, pavyzdžiui, prieš dešimtmetį šiluma kainavo dar brangiau, o panaši kaina buvo prieš trejus metus. Teigiama, kad kainų augimas atrodo drastiškas, kadangi lyginama su ypač mažomis kainomis 2020-2021 metų žiemą. Pasak Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos (LŠTA) prezidento Valdo Lukoševičiaus, visoje Lietuvoje šilumos kainos mažėjimo nereikia tikėtis, nes mažėjimui priežasčių nėra – dabar šalis grįžta į prieš trejus – penkerius metus buvusį kainų lygį. Pavyzdžiui, 2015-2018 metais vidutinė šilumos kaina gyventojams buvo 5,7-5,9 cento už kWh. Maždaug 5,9 cento kaina už kWh vidutiniškai bus šį sezoną ir tai – ilgalaikė stabili kaina.

Kompensacijos ir išdėstyti mokėjimai – išeitis?

Pasak Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos, šilumos kainoje kuras sudaro daugiau nei 60 proc. Kita lėšų dalis skirta pastatų, infrastruktūros išlaikymui, darbo užmokesčiui ir kitiems įmonių kaštams. Šilumos kainą sumažinti galėtų pigesnis biokuras. Kalbama, kad už šildymą pigiau mokės renovuotų būstų gyventojai. Mažesnes pajamas gaunantys žmonės raginami kreiptis į savivaldybes dėl dalies išlaidų už šildymą kompensavimo. Tačiau jau dabar kompensacijų gavėjų Respublikoje yra apie 100 tūkstančių. Planuojama, kad dėl augančių šildymo kainų ateinančiais metais kompensacijų skaičius padidės iki 7 tūkstančių, o tai – papildomi 5 mln. eurų valstybės išlaidų. Šias lėšas savo biudžete turės surasti savivaldybės. Energetikos ministerijos siūloma išeitis – išdėstyti mokėjimus už šildymą visiems metams. Nors bendra metinė sąskaita dėl to nesumažėtų, bet visas išlaidų krūvis nebetektų keliems mėnesiams.

Radviliškyje šilumos kaina gali didėti net 10 kartų daugiau negu Kaune

UAB „Radviliškio šiluma“ 7 katilinėse šilumos gamybai naudoja įvairias kuro rūšis – gamtines dujas, medienos skiedras, medienos granules ir grūdų išvalas. Iš paminėtų kuro rūšių dvi – biokuras ir gamtinės dujos – yra pabrangę. Biokuro kainos augimą lėmė kylančios žaliavinės medienos kainos. Gamtinių dujų kaina pakilo dėl pokyčių Europos dujų biržose, nuo kurių priklauso ir įsigijimo kaina Lietuvoje. Pasak UAB „Radviliškio šiluma” direktoriaus Prano Mickaičio, prognozuojama kad, artėjantį šildymo sezoną šilumos kaina gali padidėti nuo 10 iki 30 procentų, lyginant su praeitu šildymo sezonu. Kainų didinimą turės patvirtinti ir Radviliškio rajono savivaldybės taryba. Kol kas Taryba šio klausimo nesvarstė. Radviliškiečius informuosime, ar šilumos ūkio vadovai, Taryba kartu su meru nueis lengviausiu keliu ir, neieškodami sprendimo, padidins kainas, o gal bus ieškoma sprendimų, kaip šilumos kainos drastiškai nedidinti, ką padarė Kauno, Panevėžio, Klaipėdos miestų ir kitų rajonų savivaldybės.

Savaitraščio „Radviliškio kraštas“ informacija

Total
0
Dalinasi
Related Posts