Ar koronavirusas pasieks Radviliškį?

Vasario 25 d. Radviliškio rajono savivaldybėje susitikę Radviliškio rajono savivaldybės ekstremalių situacijų komisijos nariai ir visuomenės sveikatos priežiūros srityje dirbantys specialistai aptarė svarbiausius veiksmus siekiant užkirsti kelią koronaviruso plitimui. Susitikime aptarti pagrindiniai veiksmai, reikalingi atlikti kiekvienai įmonei, įstaigai ir organizacijai, atsiradus įtarimams dėl koronavirusu užsikrėtusio asmens.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šiaulių departamento Radviliškio skyriaus vadovė Loreta Stirblienė priminė visiems sveikatos priežiūros įstaigų vadovams apie būtinuosius veiksmus įtarus galimą užsikrėtimo koronavirusu atvejį.

Posėdyje iškilo klausimas dėl medicininių kaukių ir respiratorių trūkumo. L. Stirblienė patikino, kad medicininių kaukių sveikiems žmonėms dėvėti nereikia. „Nėra būtinybės dėvėti kaukės, jei nejaučiate ligos simptomų. Medicininę kaukę užsidėkite tuo atveju, jei pasireiškė kvėpavimo takų infekcijos simptomai, pvz., kosulys, čiaudulys ir jūs turite išvykti iš namų“, – sakė ji.

„Respiratorių Radviliškio rajono sveikatos priežiūros įstaigos turi, nors ir po nedaug, medicininių kaukių turi užtektinai. Klausimas sprendžiamas, ieškome galimybių užsakyti didesnį kiekį respiratorių“, – sakė Jolanta Margaitienė, Radviliškio rajono savivaldybės administracijos direktorė.

Kaip apsisaugoti nuo viruso

• Rekomenduojama nekeliauti į regionus, kuriuose nustatytas koronaviruso plitimas.
• Tinkama asmens higiena – vienas svarbiausių veiksmų stabdant plitimą.
• Dažnai plaukite rankas ir naudokitės dezinfekciniais skysčiais servetėlėmis, ypač po kontakto su užterštais paviršiais, nelieskite rankomis veido.
• Kultūringai čiaudėkite ir kosėkite. Kosėti reikėtų tik į sulenktą alkūnę, o čiaudėti – prisidengus servetėle, tačiau, jei jau nespėjote ištraukti servetėlės, pasistenkite prisidengti bent jau savo drabužiais.
• Tinkamai vėdinkite patalpas: trumpam plačiai atverkite langus.
• Vengti masinių žmonių susibūrimo vietų rekomenduojama tiems, kurie lankėsi Kinijoje ar Šiaurės Italijoje, ar kituose paveiktuose regionuose.

Būtina stebėti savo sveikatą

Jeigu 14 dienų laikotarpyje lankėtės Kinijoje ar Šiaurės Italijoje (Lombardijos, Veneto, Pjemonto ir Emilijos-Romanijos regionų) ar kituose paveiktuose regionuose ir grįžę pajutote simptomus, panašius į gripo, neikite į polikliniką, o kreipkitės į bendrąjį pagalbos centro tel. 112. Atsižvelgiant į tarptautinių ekspertų išvadas, rekomenduojama žmonėms, kurie neseniai grįžo iš Kinijos ar Šiaurės Italijos, 14 dienų nuo paskutinės buvimo minėtose šalyse dienos likti namuose ir stebėti savo sveikatą ir pateikti duomenis apie save NVSC. Kilus klausimų dėl naujojo koronaviruso galima skambinti visą parą: +370 618 79984, +370 616 94 562

Darbdavių dėmesiui

Jei jūsų įmonėse ar įstaigose dirba ar siekia įsidarbinti žmonės, neseniai lankęsi Kinijoje ar Šiaurės Italijoje, prašoma suteikti galimybes jiems dirbti namuose nuotoliniu būdu. Jei to nepavyksta padaryti, tuomet asmenys gali kreiptis į nacionalinį sveikatos priežiūros centrą (tel. (8 5) 212 40 98, el. paštu info@nvsc.lt), kuris organizuos nedarbingumo išdavimą.

Visoms įstaigoms ir organizacijoms, verslo subjektams
• Apsirūpinkite higienos priemonėmis, dezinfekciniais skysčiais.
• Prisiminkite ir priminkite visiems įgūdžius, kaip reikia tinkamai nusiplauti rankas.
• Prašome parduotuvėse, įstaigose, viešajame transporte dažniau dezinfekuoti rankomis liečiamus paviršius.
• Dažniau vėdinkite patalpas, valykite jas drėgnu būdu.

Kokie simptomai susirgus

Koronaviruso klinikiniai požymiai pasireiškia karščiavimu, kosuliu, gerklės skausmu, apsunkintu kvėpavimu. Jei bent vienas iš šių požymių pasireiškė per 14 dienų, nedelsiant skambinkite į Bendrąjį pagalbos centrą telefonu 112, pateikite susirgimo aplinkybes (būtina nurodyti, kad 14 dienų laikotarpyje lankėtės Kinijoje, Šiaurės Italijoje ar kituose paveiktuose regionuose) ir vykdykite medikų rekomendacijas.

Ką daryti įtarus, kad susirgai

Jeigu 14 d. laikotarpiu turėjote riziką užsikrėsti naujuoju koronavirusu (COVID-19), t. y. lankėtė paveiktose teritorijose, siekiant užkirsti kelią galimam infekcijos plitimui, Jūs turite likti namuose (izoliuotis) 14 d. po paskutinės buvimo paveiktoje teritorijoje dienos ir būti pasiekiamas visą izoliavimosi laikotarpį telefonu ir el. paštu.

Ką reiškia izoliuotis
• nepalikti izoliavimosi vietos 14 d. nuo paskutinės rizikos užsikrėsti dienos (paskutinės buvimo paveiktoje teritorijoje dienos);
• nesilankyti viešose vietose, pvz., mokykloje, darbe, universitete, masinio susibūrimo vietose ir kt.;
• visą izoliavimosi laiką nepriimti svečių namuose;
• kasdien matuoti kūno temperatūrą, stebėti sveikatą ir pranešti jums skambinančiam visuomenės sveikatos specialistui apie atsiradusius sveikatos pokyčius(atsiradus kosuliui, dusuliui, apsunkintam kvėpavimui);
• jei įmanoma, maistu ir kitais būtinaisiais poreikiais pasirūpina šeimos nariai ar draugai, kuriems nėra taikomos izoliavimo priemonės. Jei nėra tokios galimybės, rekomenduojama maistą užsakyti į namus.

Pagrindiniai izoliavimosi tikslai:
• kuo anksčiau nustatyti asmenis, kuriems izoliavimosi laikotarpyje pasireiškė naujo koronaviruso (COVID-19) infekcijos simptomai, juos izoliuoti ir gydyti;
• užkirsti kelią infekcijos plitimui ir antrinių atvejų atsiradimui;

Kaip elgtis praėjus 14 d. laikotarpiui

Jei per 14 d. nuo paskutinės ekspozicijos datos dienos ligos simptomai neišsivysto, Jūs daugiau nelaikomas turinčiu susirgimo riziką ir galite grįžti į įprastą gyvenimo režimą.

Kaip žmogus gali užsikrėsti koronavirusine infekcija

Koronavirusai –tai didelė grupė virusų, kurie gali sukelti įvairias kvėpavimo takų ligas. Dažniausiai koronavirusai sukelia lengvas ar net besimptomes infekcijas, tačiau gali sukelti ir sunkias kvėpavimo takų infekcijas, tokias kaip Artimųjų Rytų respiracinio sindromo (ARRS) ar sunkaus ūminio respiracinio sindromo (SŪRS) koronavirusines infekcijas. Tam tikri koronavirusai yra perduodami nuo žmogaus žmogui, dažniausiai artimo sąlyčio metu su sergančiuoju koronavirusine infekcija, pavyzdžiui, namų ar darbo aplinkoje, gydymo įstaigoje. Yra žinoma, kad COVID-19 gali būti perduodamas nuo žmogaus žmogui. Panašu, kad virusas gali būti perduodamas per kvėpavimo takų lašelius, kai asmuo kosėja, čiaudi.

Yra įtarimų, kad kai kurie asmenys gali COVID-19 išskirti nesant ligos simptomų ar prieš ligos simptomų išsivystymą.

„Radviliškio krašto“ informacija

Total
0
Dalinasi
Related Posts