Paskutiniu metu perkant dešrą ar kokį kitą pagamintą produktą, etiketėse mes randame įvairių skaičiukų su raide E priekyje. Tai įvairūs antioksidantai, skonio stiprikliai, įvairūs ekstraktai, gliukozė ir t. t. Vienu žodžiu, įvairūs konservantai.
Tauragės rajono savivaldybės tarybos narys, atstovaujantis Lietuvos regionų partijai, Sigitas Kancevyčius savo Facebook paskyroje aprašė parduotuvėje pirktą dešrą ir pasidalino nuotrauka, cituojame:
„Šiandien, man į rankas pakliuvo šitas 1 rūšies dešros šmotas. Etiketėje perskaičiau sudedamąsias gaminio dalis ir „paguglinęs“ visus nurodytus E, pašiurpau. Atrodo, pirmą kartą patikėjau viešoje erdvėje vis pasirodančiu teiginiu, kad mūsų Žemėje yra per daug…
Gal kažko čia ir nesuprantu, nes nesu specialistas, bet ieškosiu specialistų, kurie paaiškintų, ką visa tai reiškia.
E450 – Pavojingumas – šiandieniniais duomenimis vengtinas!
E451 – Pavojingumas – šiandieniniais duomenimis vengtinas!
E452 – Pavojingumas – šiandieniniais duomenimis vengtinas!
E575 – Pavojingumas – šiandieniniais duomenimis vengtinas!
E621 – Pavojingumas – šiandieniniais duomenimis pavojingas!!!
E635 – Pavojingumas – šiandieniniais duomenimis pavojingas!!!
E250 – Pavojingumas – šiandieniniais duomenimis pavojingas!!!
E301 – Pavojingumas – šiandieniniais duomenimis nepavojingas!
Informacija dėl konservantų paimta iš www.konservantai.lt“
Ką mes valgome?
Panašiai situaciją pakomentavo ir dar viena skaitytoja Rebeka:
„Kartą skubėdama nusipirkau kalakutienos faršą fasuotą, nepažiūrėjau etiketės, namie išėmus pamačiau keista „gličią“ masę, keista spalva tikrai nenatūralia, pauosčiau… Mėsa net nekvepėjo, mane supykino, išmečiau į šiukšlinę. Etiketėje buvo parašyta pirma ar gal antra rūšis nepamenu, bet toks jovalas sunku nupasakoti! Dabar apie tai, kad reikia žiūrėti etiketes, skaityti. Aš daug metų gyvenau užsienyje ir ten tokių pirma, trečia rūšis net tikriausiai nėra, tu eini ir dedi į vežimėlį produktus, žinodamas kad bus tikrai kokybiški. Na kalorijas dar gal pažiūri. Man per 20 metų nėra tekę išmesti mėsos dešros ar kt. grįžus iš parduotuvės, viskas kokybiška, valgoma. Nesuprantu, kodėl Lietuvoje kalnai produkcijos vitrinoje, bet kokybės nėra. Jei pigiau, tai šlamštas, turi būti įsitempęs, atidus kokio šlamšto nenusipirkęs, pavyzdžiui, mane žemina kaip žmogų ta situacija, kai nusiperki kažkokio „ėdalo“ netyčia. Nesuprantu kam visa tai? Ar neturintis pinigų ne žmogus, nes kokiam pijokui ar pašalpiniui ta dešra iš atliekų ir faršas bus gerai? Kodėl verslui leidžiama, bet marketingui kam reikia to, ar ne geriau mažiau produkcijos, bet geros, nes dabar gaišti laiką vaikščiodamas ir skaitydamas kur kokia rūšis, sudėtis ir bijodamas kokio jovalo nenusipirkti.“
Dėl šių paviešintų įrašų redakcija sulaukė ne vieno gyventojų paklausimo. Radviliškiečiai prašė
pasidomėti, ar tokių dešrų valgymas net ir minimaliai nekenkia sveikatai.
Valgyti galima. Ar tikrai?
Nusprendėme kreiptis į už maisto kokybės priežiūrą atsakingus darbuotojus – Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Šiaulių departamentą. Departamento darbuotojų paprašėme išsamiau pakomentuoti, kas gali nutikti, jei šie konservantai bus blogai išmaišyti gaminyje arba, jei gaminant dešras netyčia būtų suklysta dozuojant? Ir ar neplanuojama šių konservantų uždrausti?
Gavome „valdišką“ atsakymą iš maisto ir veterinarijos tarnybos
„Karštai rūkyto TRADICINIO SALIAMIO gamyboje panaudoti maisto priedai (E
450,451,452,575,621,635,250,301) yra įtraukti į Europos Bendrijos leidžiamų naudoti maisto produktuose sąrašus ir nustatytos jų naudojimo sąlygos, t. y. visi priedai leidžiami naudoti termiškai apdorotų mėsos gaminių gamyboje.
Prieš suteikiant leidimus, maisto gamybai naudoti maisto priedus Europos maisto saugos tarnyba (EFSA) juos įvertina, ir nustačius, kad jų vartojimas yra saugus, įtraukia į leidžiamų naudoti maisto priedų sąrašus. Leidžiamų maisto priedų sąrašą galima rasti Reglamente (EB) Nr. 1333/2008.
VMVT rekomenduoja naudotis tik tikslia informacija apie maisto ingredientus, su maisto sauga susijusius reikalavimus, kuri teikiama Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) puslapyje: https://vmvt.lt/ .“, – atsakyme rašė departamento darbuotojai.
Iš gauto atsakymo taip ir liko neaišku, kodėl laisvai prieinamame tinklalapyje konservantai.lt nurodyta, kad jie vengtini, o kai kurie net pavojingi, o pasak parduodamo maisto priežiūros „sargų“, nieko tokio, valgyti galima. Kas sako netiesą? Redakcijos nuomone, prieš pirkdami gerai paskaitykite, ką perkate ir ko jūsų pirkinys „prifarširuotas“. Nes panaši situacija ir su aukščiausios rūšies produktais.
Gyventojai viešai išsakė savo nuomonę apie konservantais „pagardintus“ įvairius gaminius:
Margarita: Pirkime mėsą ir gaminkime namie. Ypač venkime 1, 2 rūšies gaminių – ten sudėtis iš viso kosmosas.
Aistė: Žiurkių nuodai neatrodo tokie veiksmingi kaip šitas…
Aldona: Lietuviai vargšai viską suvalgys. Reikėtų pasiūlyti elitui, gal ir jiems patiktų.
Žaneta: Nežinai tu žmogau, nuo ko susergi, ir nuo ko miršti.
Violeta: Dėl to daugybė žmonių serga vėžiu, toks maistas, tai tik žmonijos mažinimui.
Janina: Nesuprantu, kam tos vet. tarnybos ir ką jos veikia, kodėl tai leidžia ir neužkerta tam kelio?
Rita: Čia yra ir tų, kurie ant ūkininkų pikti, kad protestuoja, kovoja. Kad suvažiavo į Vilnių ir
nemąstantiems ale trukdo, ale plyteles gadina…. O suprantat, sugriauti gyvulininkystės ūkiai visiškai. Tai ir valgykit sintetiką. Mes užsiauginam savom reikmėm, tai nereik etikečių skaitinėt, kol kas.
Alma: …užtat katinukai ir neėda.
Nijole: va va ir mano šunikė sako ne pirktinėm dešrom.
Vijoleta: Visiškai nebėra kontrolės, ką nori tą deda, liūdna.
Tatjana: Net žvirbliai, jos neužkabina.
Nijolė: Nepirktų žmonės tokio šū…o, jo ir negamintų.
Ignas: Geriausias užrašas – „apvalkalas nevalgomas“… Asmeniškai nevalgyčiau nei to, kas viduje.
Linas: O dar ūkius nori sunaikinti… Valdininkus už geros vietos „padžiauti“…
Albina: Galima ir prikimštu pilvu iš bado arba nusinuodijus maistu numirti. Dar klausimas, kaip ta mechaniškai atskirta vištiena, gali būti, kad nieko nuo jos nenupešus ir nieko iš vidaus neišėmus sumesta į mėsmalę…
Stasys: Kam įsteigtos maisto kontrolės tarnybos, tai dikaduonių etatai.
Maisto saugos konsultantai: Geriau nusipirkti mažesnį kiekį brangesnės, kokybiškos mėsos, nei daug pigaus šlamšto! Kol mūsų vartotojas neišprusęs perka tokius produktus, tol verslas ir gamina tokį šlamštą.
Nasa: Na tikrai, dabar dešros gabaliukas baisiau, kai Lietuvoj kristę ir fentanilį vartoja. Aš irgi pašiurpau dešrą, bet ne kitomis problemomis…
Reziume, kas ką nori tas tą valgo, kas ką nori tas tą parduoda ir kam nori tam parduoda, nereikia čia ieškot adatos kupetoj…
Rasa: Naikinama žmonija.
Laima: Chemija brutali.
Gintautas: Reikia uždrausti tokias dešras.
Kiekvienas iš mūsų pats sprendžia ką pirkti, tik siūlome prieš perkant gerai pagalvoti, ar nepakenksime patys sau valgydami produktus su daug E (konservantų).
Jonas Petrikas