Apžvalgos

Apžvalgos

Susikaupus padoriai šūsniai kitų rajonų spaudos pavyzdžių, nusprendžiau, jog metas atlikti jų apžvalgą pažvelgiant į šaknį.

Pradžia

Visai nesvarbu, nuo ko pradėti. Šį kartą tai sovietmetį primenanti pakruojiečių „Auksinė varpa“. Šeši egzemplioriai. Apie ką rašo kaimynai? Informacija iš savivaldybės, karantiną, sveikinimai, nekrologai, pūgos egzaminus, žvejų rūpesčiai. Džiaugiamasi, kad į Pakruojo polikliniką atėjo dirbti jauna slaugytoja. Ir net du politikai – euriniai, nuo kurių fizionomijų jau koktu.

Pasvalio „Darbas“ -devyni vienetai. Na, kaip be konservatoriaus A. Matulo – yra yra ir jis. Taip pat apie pakaušusią vietinę indėnę, besišvaistančią kirviu, Žaliąją girią, prieskonius, skiepytojus, kiaulių deklaravimą, paprikos daigų auginimą, sniego valymą, pasveikintą šimtametę. Pateiktas ir Pasvalio literatūrinis pasvaliečių kūrėjų žemėlapis. Jų suskaičiavau net trylika.

Pristatyta šeimos gydytoja ir slaugytoja. Kaip visuomet, puslapiuose esama vertingos istorinės medžiagos ir M. Urbos užrašytos „Dėdės Juzės godos“ (tai išskirtinis šio laikraščio bruožas).Vėl gydytojų pasisakymai, kriminalai ir patarimai, kaip elgtis gatvėje sutikus lapę bei socialdemokratiniai koktieji eroparlamentarai. Kaip ten rašė tūlas poetas V. Landsbergis „ir iš viso čia visokių priviso“.

„Kupiškėnų mintyse“ (šeši laikraščiai) balkonų rūkaliai, kova su melagienomis, tautodailė. Geras straipsnis apie demografinę situaciją. Pristatoma knyga „Virbališkiai laiko tėkmėje. Kaimo istorija ir žmonės“ Tokius leidinius visada gerbiau. Yra įdomių žurnalistės B. Aleknienės – Andrijauskės pasvarstymų. Renovacija, baseino statyba su optimizmo gaidelė, kuri baigsis, kai šį įrenginį teks dotuoti. Mano pagarbą šiam leidiniui padidina tarmę puoselėjanti skiltis „Paskalbosykim“ ir pavydas dėl šio krašto literatų kūrybinio almanacho „Lauktuvės“. Beje, koktieji eroparlamentarai ir čia. Turi perteklinių lėšų ir tratina niekams. Pradžiai pakaks. Metas į Biržus ir toliau.

Ir toliau

Biržų krašto laikraštis „Šiaurės vakarai“ – 4vnt.Gaisrai, poliklinikos informacija, kapinių skaitmenizavimas, kulinarija, tūlos konservatorės pamąstymai. Asmeniškai man politikai tik laikraščio ploto gadinimas. Pristatoma kunigo Ričardo Doveikos knyga  „Pašaukimas nėra vagis“. Sportas, krašto  istorijos fragmentai, koktieji deputatai.

„Gimtasis Rokiškis“- septyni egzemplioriai. Socialinės problemos, šratasvydis, istorija, anekdotai, savanoriai ir mums artima informacija. Mirė per 600 rokiškėnų, gimė apie 150 (29 iš jų užsienyje). Kaip visada, pristatomos knygos, kaip rašoma nuo kryžiuočių iki „koronės“. Medikų patarimai, žiemos pramogos, kulinarija, bedarbystė, tautinis paveldas, į pirmą puslapį įropojęs seimo narys. Čia mano aukštaitiškos spaudos atsargos išseko, tad pradžiai – artimoji Žemaitija. „Alio, Raseiniai“ du numeriai. Karantinas, susisiekimo problemos. Skiepai, pirkėjų antplūdis, kriminalai. Šiame krašte nužudymo aukas bandoma sudeginti sukeliant gaisrą. Kažkokio keistuolio pasipiktinimas loterijos bilietais, demografija, tikėjimo reikalai, istorija, poezija.

„Kuršėnų krašto žinios“ – keturi egzemplioriai. Puodžių karaliai. Rotary klubo veikla, Naisiai, demografija – tendencijos, kaip ir visur, – gimstamumo mažėjimas.

Šiaulių „Etaplius“. Dingo R. Jakučio rašiniai, o šiaip niekuo neišsiskiria iš kitų.

„Šilalės artojas“-7 egzemplioriai. Konfliktai tarp medikų ir alkoholio pavartojusio, o gal ir nepavartojusio pono artimųjų. Šilalės ateities vizijose – patriotų krašto kūrimas. Po skiepų skandalo ir diskotekos prekybos centre? Istoriją į pirmą puslapį įsibrukęs seimorius. Gaisrai, kriminalai, nuostabūs Č. Iškausko savaitės komentarai. Na, o aš daug nekomentuodamas traukiu pamario link. Šilutę atstovauja „Šilo karčema“ ir „Šilutės naujienos“ – 7+7vnt. Pirma naujienos, iš kurių įdomiausia ta, kad vietos valdžiažmogiai dirbdami nuotoliniu būdu sugebėjo sunaudoti degalams 100 tūkstančių eurų! O šiaip apšalę benamiai, išgelbėta gulbė, padirbti eurai, kanale įlūžusi karvė, bedarbystė, į šulinį įkritęs vyras (pas mus renkasi šiukšlių konteinerius), įdomioji istorija apie liūne nuskendusį tanką. Sužinojau, jog yra ir Limuzinų veislės galvijų – šios veislės bulius nors ir sveria pusantros tonos, gali tiek pat pašokti į viršų. „Šilokarčiamoje“ temos panašios, bet daugiau įdomios istorinės medžiagos. Šiaip man patinka ir straipsnių pavadinimai. Pavyzdžiui: „Vidurnakčio bildukai: įsibrovė į namą, sumušė vyrą, o moterį sužalojo kėde“, „Demokratija Šilutėje: du vilkai ir ėriukas balsuoja dėl pietų valgiaraščio“. Tarp įdomesnių žinių – apie politiko Kęsto Komskio ir jo sūnaus turto areštą ir pavogtus geležinkelio bėgius. Be to, tarybos nariai atsisakė teikti ataskaitas rinkėjams. O ką? Patogu, nors mūsų rajono politikai taip pat neužsiima tokiais niekais dėl kažkokių rinkėjų, bet palikime Šilutę. Palangoje įdomiau.

Įdomumas

Turiu vieną numeri „ Palangos tilto“ ir vieną „Šventosios respublikos“. Šiek tiek vietos politikos, sporto, žingsniai link Šventosios uostelio. Skulptoriaus P. Barono medalių kolekcijos kūryba. Klaipėdos rajono „Banga“- 5 vienetai. Parduota senoji autobusų stotis Gargžduose, puikios D. Daugėlienės apžvalgos, laikraštį puošia priedas – savaitraštis „Vakarų Lietuva“.

Pristatoma nauja A. Čekuolio knyga „Šiaurės pašvaistė naujagimiui“. Kaip visada, į priekinį puslapį įsibrukęs ir rajono meras. Ir iš kur pas valdžiažmogius tokie narcistiniai poreikiai? Beje, Gargždų medikai, skirtingai nuo radviliškiečių, nesugebėjo užtikrinti skiepijamų tvarkos.
Kretingos krašto „Švyturys“- 3egz. rašo apie nuskriaustą Kretingos merą. Iš jo atėmė patarėją ir padėjėją. Kriminalai, istorija, smulkiojo verslo laidotuvės prie savivaldybės, save pasipjovęs medkirtys, kretingiškius pribloškusios  „koronės“ testų kainos (iki 150eurų). Pristatoma D. Valužytės – Stonkuvienės knyga „Mintys tarytum paukščiai“. Kitas kretingiškių laikraštis – „Pajūrio naujienos“ – 5vnt. rašo apie Akmenos slėnį (tokia upė, tekanti per Kretingą ), yra kultūrinis priedas „Kuprinė“, istorinių straipsnių (pavydžiu) sporto naujienų (niekada nesidomėjau). Aistros dėl Salantų užtvankos, karių savanorių persikėlimas į buvusios bibliotekos patalpas, priedas „Sveikata“, šunų augintojų svajonės apie aikštelę. Beje, išskirtinis šio laikraščio bruožas man tapo „ haidparkas“. Bet baisiausia tai, kad čia vėl aptikau kokčiausius europarlamentarus. Spėju, rasiu ir kituose laikraščiuose. Priede „Smiltys“ pristatoma I. Gralienės knyga „Išsiblaškiusios mintys“. Norėdamas išblaškyti Jūsų nuobodulį, pateiksiu dar vieną pertraukėlę pavadinimo pavidalu.

Pavidalas

Jį pradėsiu nuo Skuodo „Mūsų žodžio“-7egz. Menas, fotografija, švietimas, pažintis su italu, lietuviškas zodiakas iš „Sekundės“, anekdotai, kulinarija, Žemaičio pasas, Ylakių istorija, pagalba žvėreliams.

Mažeikių „Santarvė“ – 7 numeriai. Rašo apie stringantį skiepijimą, savanorystę, brakonierius, slidžius takus, yra priedas „Piliečiai“ ir meras pirmajame puslapyje. Įdomus priedas „Bendruomenė ir kultūra“.

„Plungė“- 8 vienetai – rašo apie mero apkaltą, „kutinėjamą“ autobusą parką. Priede – Rietavas, beje, viena iš keturių Lietuvos savivaldybių, prasidedančių „r“ raide. Miesto medžių kirtimą (ir ten žvėrėja), daug dėmesio medikams, degtindariai. Radau atsiliepimą apie šį savaitraštį „Plungė“- ir stora, ir įdomi“. Kategoriškai nesutinku. Tipinis, standartinės,16 puslapių laikraštis, dalį užima priedas „Vakarų Lietuva“. Ir visai neįdomi, nes neturi jokio išskirtinio bruožo-„vinies“. „Telšių žinios“ (8egz.). Ragina žemaičius per prasidėjusį gyventojų ir būstų surašymą nurodyti savo tautybę  – žemaitis(ė).Taip pat rašoma apie laukiančių socialinio būsto išrankumą, parodas, poeto Vytauto Mačernio gimimo šimtmetį, žiemiškas traumas, planuojamus kirsti medžius, demaskuotą naminės fabrikėlį. Yra kultūros puslapis su senovinėmis fotografijomis, „žvėrinčių“, sportą, patriotiškumą, juvelyriką.

Eilės sulaukė ir paskutinis šios apžvalgos leidinys – „Kalvotoji Žemaitija“. Taip pat pristatanti save  kaip Telšių apskrities laikraštis (7vnt.). Archyvų metų proga telšiškės iniciatyva išleistas pirmasis šių metų pašto ženklas, skirtas archyvų šimtmečiui. Telšių apylinkės teismas išteisino kaltinamuosius korupciniais nusikaltimais, esą įrodymai gauti neteisėtai.

Panašiai, kaip buvusiam mūsų merui. Net puslapis, skirtas Telšių „Kranto“ progimnazijos direktorei. Pristatoma fotografės S. Gailiuvienės kūryba ir asmenybė. Yra geros istorinės medžiagos ir fotografijų. Bėdon papuolė telšiškio japoniškas sodas – muziejus. Viskas lyg ir gražu, bet radau ir minusą. Laikraštyje yra puiki, išskirtinė skiltis „Atgarsiai“- deja, anoniminis.

Kritikuojama ir savivaldybės internetinė svetainė dėl klaidų ir vietos elito susireikšminimo. Beje, radau ir šiuolaikinę pasaką – „Telšius užplūdo politikos kanibalai“. Gaila, bet anoniminė, bet akivaizdžiai drąsesnė nei mūsų rajono leidiniuose. J. Vyšniauskas pateikė žemaičių dailės akademijos ištakas. Yra ir religinės tematikos.

Tad bent trumpai pristačiau, apie ką rašo dalis Lietuvos rajoninių laikraščiu. Apie didžiuosius galima pasiklausyti ir Lietuvos radijo apžvalgose, bet metas pabaigai.

Pabaiga

Kokį  įspūdį susidarau vartydamas jau minėtus leidinius? Vieni yra skurdoki apimtimi ir net nespalvoti. Kiti išeina dažniau, kelis kartus per savaitę. Galvoti, jog daug kas priklauso nuo gyventojų skaičiaus rajone, ne visai teisinga. Biržų nepavadinsi dideliu miestu, bet ten leidžiamas solidus leidinys (gal net ir keli). Beje tai, kad rajone yra bent keli konkuruojantys laikraščiai, mano nuomone, sveikintinas dalykas. Be abejo, pateikiama medžiaga panaši, tad tai gali įtakoti jos pateikimo kokybę. Dėl skaitytojo verta ir pasivaržyti. Labai daug rajonines spaudos akademiška, klasikinė, neturinti išskirtinio bruožo (skilties).Yra bendri dalykai – duoklė istorijai, menui, medicinai, sportui. Iš kitos pusės, skaitytojui svarbu ir pasirinkimo galimybė. Žinau žmones, kurie skaito ir „Visuomenės balsą“, ir „Radviliškio kraštą“, o tai, ko gero, skatina skirtinga medžiaga, ne vien jos pateikimas. Šiaip apžvalgos be savo komentaro nuobodu, be to, atima daug laiko.

Paruošė Vytautas MIKALAUSKIS

Exit mobile version