Apžvalgos

Apžvalgos

Taip jau atsitiko, kad atėjus Kalėdoms sukaupiau per septyniasdešimt „užsienietiškų” laikraščių. Jei rimtai – kitų rajonų spauda, kuria naudodamasis laisvadieniais ir apžvelgiu.

Pradžia

Jai – Šilalės rajono laikraštis „Šilalės. Artojus“. Informacija įvairi. Uždaryta autobusų stotis, kiemuose rūdija pamiršti automobiliai. Kraštą garsina tautodailininkas V.Janavičius, siuvinėjantis paveikslus, gaisrai ir geras politikų įvertinimas „Politikas, kaip arklys su akiniais: į šonus nežiūri“. Šilutės-Pagėgių kraštas turi tris leidinius: „Pamarį“, „Šilokarčemą“ ir „Šilutės naujienas“ Radviliškis šiuo požiūriu neatsilieka. Jei prisiminsime „Šiaulių krašto“ ir„Etaplius“ pateikiamą informaciją apie Radviliškio rajoną, tai ir lenkia. Šiandien šis rajonas turtingas bedabriais – 4500 asmenų, rajono valdžiai neįtiko kunigas M.Žilinskis, savivaldybės administracijos direktorius netgi nurodė davasnininkui, kaip derėtų įvardinti savivaldybę, o mero pasisakymus netgi svarstys etikos prievaizdai. Įdomi detalė. Net dvidešimt vietinio raugo politikų su nuotraukomis it paieškomi policijos, pristatė savo naujametinius sveikinimus. Yra tikimybė, kad į Pagėgių savivaldybę gali būti investuoti 360 milijonų eurų. O šiaip rajone, kuriame siautėja vilkai, o savivaldybės administracijos direktorius, nepritariančius jo projektams per TV vadina – pajacais,gyvenimas turėtų būti įdomus. Pradžiai pakaks. Metas arčiau pajūrio.

Pajūryje

Klaipėdos rajoną, Kretingą, Palangą čia atstovauja “Pajūrio  naujienos”, “Švyturys”, “Banga” ir “Palangos tiltas”.  Atsistatydina Kretingos savivaldybės administracijos direktorė, Gargžduose sodinamas vyšnių sodas ir plečiami dviračių takai. Palangoje dėl snobų antplūdžio stokas, gyvenačioje ne pačius geriausius laikus, pradėtas J .Simpsono gatvės remontas. Ketvirtadalis “corone”, sergančių palangiškių besimptomiai. Toliau nuo jūros, Skuode. “Mūsų žodis” pasakoja apie filmo Gražiau nerasi” pristatymą. Jis apie lankytinas šio rajono vietas, taip pat sukurti rajoną reprezentuojantis prekės ženklas, muzikos kūrinys ir vaizdo klipas. Yra solidus straipsnis apie mokslininkę E. Šimkūnaitę, skirtas jos gimimo 100-sioms metinėms. Mažeikių “Santarvė” rašo apie pokyčius vietos taryboje ir savivaldybės administracijoje ir ieško pilietiškumo apraiškų. Aprašomos ir pastangos gelbstint bankrutuojantį krepšinio klubą “Mažeikiai”. Plungė-Plungės rajono ir Rietavo krašto laikraštis džiaugiasi augančiu basienu (kai teks dengti nuostolius džiaugsmo mažės). Rietave policijai įkliuvo naminės fabrikėlio savininkas, o Plungės technologijų ir verslo mokyklos sutdentai pavaišino ligoninės medikus 110 cepelinų.Telšiuose, kaip byloja “Telšių naujienos” apsilankė Spalvoto meduolio diena. Toliau svarstoma ir  aptariama karinio poligono steigimo rajone aktualija. Pateikta savivaldybės ataskaita (neradau kas planuota, bet neatlikta). Kuršėnuose (Kuršėnų krašto žinios) metų tautodailininko premija įteikta R.Baškui – “Medinukų muziejaus” Kuršėnuose  steigėjui. “ Alio,Raseiniai” keli numeriai mane pasiekė pavėluotai. Temos – kopūstų raugimas, Maironių koplytėlė, viziatavusi meška, neprižiūrimi, išmesti, keturkojai augintojai,poezija  ir nuostabios V. Judicko nuotraukos. Čia ir būtų galima atsisveikinti su Žemaitija, bet liktų nepaminėtas leidinys “Vakarų Lietuva“, kurį kaip priedą naudoja dar šeši regiono laikraščiai.  Tad ten rastumėte informacijos apie ekologiškai auginamus kalakutus,  naujus Kretingos bažnyčios vargonus, kulinarinių receptų, ir pan. Na, o dabar metas į Aukštaitiją.

Aukštaitiją

Jei manęs  kas nors paklaustų, ar yra kažkokie ypatingi skirtumai tarp Žemaitiškos ar Aukštaitiškos (būtinai iš didžiųjų raidžių atsakyčiau), jog tokių esama. Jie ne esminiai, bet kiekvienas turi savitą veidą. Yra bendrumų, pvz., istorinė tematika. Pradėsiu nuo  “Gimtojo Rokiškio”. Sugrįžimas į Černobylį, milierinė, Rokiškio dvaro kopija, puslapis knygom, išskiriantis laikraštį iš kitų, menas. Beje, tai laikraštis, kuri skaitydamas dėl įdomesnio straipsnio pasidedu vėlesnėm, nuodugnesnėm studijom ir galimybe pasimėgauti gerai pateikiama medžiaga. “Kupiškėnų mintyse” katinas, gaudantis pelytę Vilma. (Meras, medžiotojantis savivaldos Audito ir kontrolės tarnybos vadovę, žiemojimą pamiršę ežys, socialiniai būstai, istorinė medžiaga, krašto kaimų istorija. Biržų “Šiaurės rytai” (kiek žinau, Biržuose leidžiamas ir dar vienas laikraštis) apie smegsuobes, knygelę vaikams. Atbildėjo pasakaitė savivaldybės atskaita, šernai, poledini žūklė yra ir Aliaus Balbieriaus kūrybos. Pasvalio “Darbas” apie policininką gauja, pristatoma ir D, Sinkevičiaus knyga “Parvieniškių mafija”. Pasvaliečio K. Karsausko “Jogaila“ iškeliavo į Vengrijos miestą Tokajų. Ir to paties pavadinimo vynas neprastas. Kaip visada – laikraščio vinys. Dėdės Juzos godos. Pakruojo “Auksinė varpa” – dolomitas , dviračių takas, dar šis tas. O aš primityvas, nesuprantu, kaip galima už šeštadieninių dviejų lapų laikrašti, aš trečiadieninį mokėti 50 ir 65 eurocentų. Laikraštis juodai-baltas ir daugiau nei šešis kartus brangesnis už “Alio,Raseinius” tris kartus už “Radviliškio kraštą”. Be to, neturi nieko išskirtinio. Dabar pabaiga.

Pabaiga

Nuobodi, kaip ir pati apžvalga. Tačiau turiu ir įdomesnę istoriją. Penktadienis. Per TV-6 žiūriu “Žvaigždžių karus”. Nesibaigianti, perteklinė reklama, ir “Praeities žvalgo” anonsas tarp fragmentų -Černobylis. Visai šalia  lentynoje Š. Jasiukevičiaus “Černobylis: Pasaulis po trečiojo pasaulinio karo”. Ant stalo G. Šliurpaitės straipsnis iš “Gimtojo Rokiškio”- Praeities dvelksmas, traukiantis sugrįžti į šiurpios istorijos Černobylį. Gruodžio 16 d. apie šią patraukliai parašytą knygą rašiau savo “Pastebėjimų ir pamąstymų” skiltyje. Tai štai susipažinęs su minėta knyga, rokiškėnas M. Stundžia ir nukeliavo ekskursijon į Černobylį, o jo kelionės įpūdžius aprašė G.Šliurpaitė Pasaulis ankštas, o Lietuvoje tik keturios savivaldybės prasidedančios R raide, o viskas, kas turi pradžią, gali turėti ir pabaigą, kaip paskutinį skilties tašką.

Paruošė Vytautas MIKALAUSKIS

Exit mobile version