Tęsiame komentarų ciklą apie Radviliškio miesto bei rajono gyvenimą. Klausimus, kas iš tiesų vyksta Radviliškyje, sutiko pakomentuoti didžiausios Lietuvoje bendruomenės – Radviliškio krašto bendruomenės – pirmininkas Gediminas Lipnevičius. Jis taip pat vadovauja „Radviliškio verslininkų asociacijai“, „Radviliškio rajono paramos centrui“ bei kitoms įmonėms, taip pat yra savaitraščių „Radviliškio kraštas” ir „Kuršėnų krašto žinios” leidėjas. Kaip ir buvome rašę, socialiniame tinklapyje „Facebook“ klausimus visuomenininkui galima atsiųsti el. paštu redakcija@radviliskiokrastas.lt.
Pakalbėkime apie viešuosius pirkimus. Kodėl, Jūsų nuomone, rajone vyksta tokie brangūs viešieji pirkimai?
Yra tik du variantai – arba mero A.Čepononio ir administracijos direktorės J.Margaitienės visiškas neūkiškumas ar nesugebėjimas dirbti. Pavyzdžiui, ar Jūs pirktumėte Radviliškio miesto baseinui kėdes po 750 eurų už vienetą, jei tokia pati kėdė parduotuvėje kainuoja apie 200 eurų? Galime dar pabandyti teisinti valdininkus – gal jie nežinojo arba yra nekalti (kaip gyventojai juokauja, neva aplinka kalta), bet tada paaiškėjus tokiam pinigų švaistymui neaišku, kodėl niekas nesikreipė į teisėsaugą…
Širvintų rajono merė Ž.Pinskuvienė nusprendė viešinti buvusių merų „nuveiktus“ darbus, kurie turi korupcijos požymių. Kokia Jūsų nuomonė, ar nereikia viešinti konservatorės administracijos direktorės J. Margaitienės, mero A. Čepononio, Šeduvos seniūno J.Pranio, socialdemokrato K.Augulio ir kitų seniūnų bei valdininkų abejotinus sprendimus?
Savaitraščio „Radviliškio kraštas“ žurnalistai jau yra paviešinę keletą dešimčių faktų apie šiuos asmenis. Kitas dalykas – reikia pasitarti su gyventojais, nes valdančiųjų nuveiktos „veiklos“ mastai, manau, daug ką nustebins. Jei tai įvyks, vadinasi, jie jau nebebus valdžioje. Yra kita šio medalio pusė, kuri mane neramina. Įsivaizduokite, jei paaiškės, kad valdininkai mama, tėvas, senelis grobstė gyventojų turtą – kaip jų vaikai turėtų jaustis, kad tas, kuris šypsojosi, lankėsi bažnyčioje, niekuo nesiskiria nuo kriminalinio pasaulio autoritetų? Man tiesiog gaila tų vaikų, nes jie nekalti – vaikai negali pasirinkti savo tėvų. Bet dėl tvarkos rajone, tiesos viešinimas būtų labai gera drausminanti priemonė būsimiems politikams. Jei gyventojai norėtų sužinoti tiesą, aš būčiau už jos viešinimą.
Kodėl Viešuosius pirkimus nuolat laimi vis tos pačios bendrovės?
Gyventojus informuoju, kad pirkimai yra dvejopi: pagal konkurso dokumentus ir skelbiami viešųjų pirkimų tarnybos tinklalapyje, bei supaprastinti – apklausos būdu. Pirmieji yra sudėtingesni ir dažniausiai didelės vertės, pavyzdžiui, kaip miesto aikštė už tris milijonus eurų. Kaip padaryti, kad konkursą laimėtų tie, kam reikia? Tiesiog už reikalingą sumą tinkamai paruošiami konkurso dokumentai – ir tvarka. Viskas padaroma, kad jokie „mažiukai“ netrukdytų – taip įvyko su viešinimo paslaugos pirkimo konkursu: taip buvo surašyti konkurso dokumentai, kad nei „Radviliškio kraštas“, nei „Šiaulių kraštas“ negalėjo dalyvauti viešinimo konkurse. Šį konkursą laimėjo tik vienas dalyvavęs savaitraštis, kuriame nuolat puikuojasi mero A.Čepononio nuotrauka. Net Viešųjų pirkimų tarnyba patvirtino, kad buvo padaryta daug nusižengimų ir rekomendavo nutraukti neteisėtą sutartį, bet rajono konservatoriams tai nė motais – sumokėjo baudas ir sutarties nenutraukė. Tokius pirkimus aš vadinu „aferomis“, manau, anksčiau ar vėliau apie jas dar sužinosime labai daug.
O pirkimus kainų apklausos būdu pavadinčiau „savų lesyklėle“ – viskas palikta administracijos direktorės fantazijai. Direktorė sugalvojo pirkti mokyklos klasės remontą – jai užtenka apklausti tris įmones savo nuožiūra. Pavyzdžiui, vieną kartą pirko statybos darbus, o apklausoje dalyvavo reklamos įmonės – kompiuteriais prekiaujanti įmonė ir statybos įmonė. Aišku, laimėjo statybos įmonė, bet čia – tik vienas iš pavyzdžių.
O kaip rajono verslininkai dalyvauja tokiuose Viešuosiuose pirkimuose?
Tokių verslininkų
nėra daug – apie problemas Viešųjų pirkimų srityje Radviliškio rajono
savivaldybėje mes diskutavome susirinkę „Radviliškio verslininkų asociacijoje“.
Reikia pastebėti, kad verslininkų, norinčių laimėti ne visai sąžiningai ar būti
„gudresniais“, nepaisančiais sąžiningos konkurencijos, netrūksta.
Kodėl
į rajoną nepritraukiami investuotojai, nors buvo žadama?
Problema, manau, panaši – rimti investuotojai nepasitiki korumpuota
rajono valdžia. Atkreipkit dėmesį, kiek teisiamų ir nuteistųjų Radviliškio
rajone. Mero byla šiuo metu Aukščiausiame teisme ir tiesiog ne visi
verslininkai nori su tokiais rajono valdininkais turėti reikalų.
Ačiū bendruomenės pirmininkui už atsakymus. O gyventojai, norintys užduoti
klausimus gerb. Gediminui Lipnevičiui, rašykite el.paštu:redakcija@radviliskiokrastas.lt arba „Facebook“ paskyroje „Savaitraštis „Radviliškio kraštas“.