Apie kyšius medikams Radviliškio krašto gyventojai prakalbo drąsiau

Apie kyšius medikams Radviliškio krašto gyventojai prakalbo drąsiau

Kaip parodė prieš penkerius metus ,,Transparency International” atliktas tyrimas – Lietuvos valstybinės medicinos įstaigos yra tarp labiausiai korumpuotų ES.

 Kyšiai – savaime suprantamas reikalas?

,,Radviliškio krašto” savaitraštis socialiniuose tinkluose pasidomėjo kraštiečių nuomonėmis šia tema. Buvo klausiama, ar jie yra davę medikams kyšį, ar kada nors jautę spaudimą iš medikų jį duoti, kokie pokyčiai, gyventojų nuomone, turėtų įvykti, kad medicinos įstaigose kyšininkavimo nebeliktų.Kvailas klausimas – į užklausą apie kyšius medicinos įstaigose replikavo viena diskusijos šia tema dalyvių, lyg kyšiai medikams būtų savaime suprantamas dalykas, o gal kyšininkavimo nėra?

Tema labai jautri, nes sveikata – didžiausia vertybė, didžiausias žmogaus turtas ir kai sveikatai gresia pavojus žmogus tampa pažeidžiamas. ,, Tiesiog noriu prabusti”– ne vieno ligonio galvoje prieš operaciją kirba panašios neramios mintys. Norime, kad nubustų po narkozės, kad operaciją atlaikytų ir mūsų mylimi artimieji… Ar nebūna taip, kad medikai naudojasi žmonių bejėgiškumu, situacija, kai pats trokšdamas gyventi ar dėl artimųjų sveikatos, rodos, atiduotum viską

Ar sąžiningų medikų vienetai? Ligonių kasai mokame!

Įsiskaudinę radviliškietės atvirauja, kad medikai kyšių tiesiog reikalauja, bet tai daro subtiliai… Ne kartą jaunoms mamytėms gimdymo namuose teko išklausyti labai nemalonias vienos garbingiausių profesijų atstovų ( juk tikimasi, kad žmonės šį kelią pasirinko iš pagarbos žmogaus gyvybei ir orumui), replikas, duodant suprasti, kad ačiū neužtenka.

Daugiausiai ,,akmenukų” iš gyventojų teko į Šiaulių medikų ,,daržą”.Gyventojai linkę ,,atsidėkoti” už kitų šeimos narių sunkias onkologines operacijas. O gal lengviau žinant, kad viską padarėme dėl artimo?

 Kai kurie diskusijos dalyviai turi tvirtą poziciją šiuo klausimu ir tvirtina, kad kyšių niekada nėra davę, nes moka PSD, o medikai gauna, mokesčių mokėtojų nuomone, solidžias algas. Pajutus spaudimą, yra galimybė pakeisti šeimos gydytoją.

Ar padės chalatai be kišenių?

Kokie pokyčiai turėtų įvykti, kad kyšininkavimo medicinos įstaigose nebeliktų? Chalatai be kišenių turėtų būti ir  stalai be stalčių – juokauja diskusijos dalyviai. Suprask – problema sena, kaip seniausia pasaulyje profesija? O gal tai skatina kelti klausimus tolimesnei diskusijai… Ar jaunoji karta geba neperimti įsisenėjusių ,,kyšininkavimo tradicijų”? Gal privati medicina išspręstų šią problemą (kartais sunku suprasti už ką dirbantysis moka ligonių kasoms)… Kokie atlyginimai turėtų būti skiriami medikams, kad net nekiltų noras imti ,,pakišą”? Ar tik medicinos įstaigose susiduriama su kyšininkavimu? Ar teko duoti kyšį darbdaviui? Gal kas nors esate davę kyšį tam darbininkui, kuris karštą vasaros dieną užlygina kelio duobes, kad kelininkas sąžiningai atliktų savo darbą?

 Rezidentai verti pagarbos – kraštiečiai taria AČIŪ sąžiningiems medikams

Didelį nuoširdų AČIŪ taria Radviliškio krašto gyventojai patekę į atidžių gydytojų bei kitų medicinos darbuotojų rankas, kaip patys sako – tik medikų dėka besidžiaugiantys gyvenimu.

Bunda viltis, kad jauni medikai neperims senosios kartos įpročių ir kyšius  pakeis sveikų piliečių šypsena. Tai bus geriausias įvertinimas ir padėka už sąžiningą darbą. Visada viltis yra…

Apie kyšius medikams aktyviai diskutuota socialiniuose tinkluose. Dalinamės Radviliškio krašto gyventojų pasisakymais:

Rasa: Taip yra sąžiningų, bet vienetai (…), labai skaudu, deja…

Iveta: Neduosi kyšio, esi šūdo vietoje, ne žmogus.

Vaida: Tiesiog patys duoda suprast, kad turiu duoti…liūdna, bet pas mus taip yra… Tikiuosi su laiku tai pasikeis…

Lina: Kaip neduosi kai tiesiogiai paprašo.

Ilona: ( …) reikalavę yra taip gudriai, per aplinkui – jį iškvietė ne darbo metu, su savo mašina, su savo kuru teko atvažiuoti jam. Ir jeigu vyras rūpinasi manimi, tegul neužmiršta pasirūpinti ir daktarais – taip pasakė. Aš buvau šoke.

Eurika: (…) 1996 metais kai pagimdžiau, sako garsiai – vsiu noč atrabotali, ničievo nizarabotali (vertimas: visą naktį dirbome, nieko neuždirbome)…

Regina: Patys žmonės pripratino, kiša  reikia – nereikia.

Vitalijus: Kaip ten sako, netepsi – nevažiuosi.

Ilona: Šiauliuose kai gulėjau gimdymo namuose su trečiu lelium, laukiau Cezario. Tai nuo sesutės iki daktaro visi žiūrėjo, visi laukė, visi replikas mėtė ir nepatenkinti buvo, paskui net neatėjo, neapžiūrėjo. O prieš tai ir krikštynų proga čierka reikia pakelti, ir ačiū čia neužtenka. Ir sesutėms kojas, rankas skauda vežimus tempti. Šnekų prisiklausiau oi oi.

Asta: O kam duoti, juk jie algas gauna už tai.

Andromeda: Ligonių kasai moku!!!

Janina: Niekada nesu davusi už save, tėtuką kai operavo onkologiniam skyriuje Šiauliuose, daviau.

Rasa: Mano nuomone, daktarai gauna algas už savo darbą, (…), manau, yra sąžiningų daktarų.

Inga: Neduodu, bet į vandnį nespjaunu, nežinai, kokia situacija gali būti.

Zygilijus: Chalatai be kišenių turėtų būti.

Silvestra: ...ir stalai už kurių sėdi irgi be stalčių.

Regina: Ėjau pas vieną šeimos gydytoją, kuri mėgdavo kyšius, tai persirašiau pas kitą. Pinigais nesu niekada davusi.

Vitalija: Kiek teko sutikt medikų, net nesiūliau, mane gydė pagal ligą, sirgau sunkiau – priežiūra buvo atidesnė!!!! GYDYTOJAMS BEI VISIEMS MEDICINOS DARBUOTOJAS Didelis nuoširdus AČIŪ!!!! Tik medikų dėka džiaugiuos gyvenimu…

Violeta: Pažiūrėkit, kaip gydytojai gyvena… Senieji medikai pilni arogancijos, pasikėlimo… Rezidentai verti pagarbos. Duok Dieve, kad jie nepasektų senų gydytojų keliu. Žmogus duoda, kad jam pačiam būtų ramiau. Bijo užgauliojimų.

Rasa: Didžiausia padėka medikams turi būti sveikų piliečių šypsena.

Ačiū visiems dalyvavusiems savaitraščio ,,Radviliškio kraštas” pasiūlytoje diskusijoje šia jautria tema.

                                                                                                                 Kraštietis

Exit mobile version