Viešoje erdvėje stebimasi, kad valdantieji konservatoriai, liberalai bei Laisvės partijos atstovai demonstratyviai pasišalino iš Seimo posėdžių salės, kai prieita iki diskusijos ,,Antrieji pandemijos metai: iššūkiai ekonomikai, teisei ir sveikatos sistemai“. Kyla klausimas, ar jie taip padarė patys, bijodami, kad mokslu paremtos kalbos galėjo rimtai išbalansuoti esamos valdžios darbą, pamatyti platesnį vaizdą, ar savo vedlių nurodymu. Rugsėjo 30-osios Seimo posėdyje buvo užsiregistravęs ir kraštietis konservatorius Antanas Čepononis.
Vakarinėje dalyje liko tik 59 Seimo nariai
Tos dienos Seimo posėdyje daugiausia užsiregistravusių buvo rytinėje dalyje – 113 Seimo narių, nors dalyvių skaičius ir nebuvo pastovus: vieni ateidavo, kiti išeidavo. Vakarinę posėdžio dalį nuo 14.00 valandos pradėjo tik 59 Seimo nariai. Opozicinės Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos darbotvarkė pradėta diskusija apie antruosius pandemijos metus. Kalbėjo kritikuojantys galimybių pasą, kaukių dėvėjimą ir masinį skiepijimą pranešėjai: Sveikatos teisės instituto direktorius, LSMU Fiziologijos ir farmakologijos lektorius, biomedicinos mokslų daktaras Rimas Jankūnas, Lietuvos advokatų tarybos pirmininkas, Europos teisės asociacijos valdybos narys bei Mykolo Romerio universiteto profesorius Ignas Vėgėlė ir europarlamentaras Stasys Jakeliūnas. Buvo perskaityti pranešimai „COVID-19 valdymas: lūkesčiai ir tikrovė“, „Pareiga vadovautis teisinės valstybės principu, kuriant ir įgyvendinant teisę“ bei „Lietuvos ekonomikos iššūkiai chaotiško pandemijos valdymo sąlygomis“. Po diskusijos valdančiųjų partijų atstovai, akivaizdžiai ignoravę diskusiją, grįžo į salę.
Seimo nario pranešimai apie COVID-19 tikrovę nesudomino
Redakcija paklausė, kodėl mūsų kraštiečių rinktas atstovas A. Čepononis kartu su savo partiečiais bėgo iš salės. Į klausimą, „Kodėl pasišalinote iš rugsėjo 30 d. vakarinio posėdžio?” Seimo narys atsakė, nenurodydamas konkrečios priežasties, kodėl būtent tada taip pasielgė. Tikslus konservatoriaus A. Čepononio atsakymas buvo toks: „Seimo nario darbas – ne tik sėdėti salėje, bet yra ir pasitarimai, renginiai, bei susitikimai. Visada dalyvauju tuose posėdžiuose, kada būna svarstomi Finansų ir biudžeto komiteto klausimai“. Perfrazuojant šiuos žodžius, būtų galima teigti, kad Seimo nario nuomone, jis dalyvauja ten, kur mano esant būtina, o likusį laiką užsiima tuo, kuo nori. Pranešimai apie COVID-19 tikrovę, teisės klausimus bei ekonomikos iššūkius šio Seimo nario bei kitų konservatorių nesudomino.
Diskusijos metu visiems valdantiesiems atsirado kitų reikalų?
Nors atsakyme į pirmąjį klausimą Seimo narys ir nepatvirtino, kad diskusijos apie antruosius pandemijos metus laiku iš posėdžio salės buvo pasišalinęs, į klausimą „Ar po to grįžote į posėdžio salę?” A. Čepononis atsakė „taip“. Matyt, rinktasi nedalyvauti tik opozicijos pasiūlytoje diskusijoje, nes Seimo narys redakcijai rašė: „Kada svarstomi opozicijos klausimai, renkuosi pagal galimybes, ar galiu dalyvauti, ar ne”. Ar tai buvęs kieno nors nurodymas tuo metu pasišalinti iš salės, atsakyta, kad „Seimo nariui niekas nieko nurodyti negali“. Sutapimas ar ne, bet vakarinės posėdžio dalies pradžioje nebuvo beveik nė vieno TS-LKD, Laisvės partijos ar Liberalų Sąjūdžio nario. Argi visiems valdantiesiems vienu metu atsirado kitų reikalų?
Vengė tiesaus atsakymo
Koks yra mūsų kraštiečio Seimo nario ir buvusio ilgamečio mero A. Čepononio požiūris į Sveikatos teisės instituto, kritikuojančio dabartinį prandemijos valdymą, veiklą, plačiau sužinoti nepavyko, tačiau iš pateiktų atsakymų matoma, kad jį neva domina mokslininkų teikti siūlymai, bet posėdyje jis vis tiek nedalyvavo. Kodėl A. Čepononis kartu su konservatoriais ir liberalais nusprendė nedalyvauti posėdyje, kuriame kompetentingi asmenys teikė siūlymus, kaip išeiti iš pandemijos, spręsti teisinius klausimus, valdyti ekonomiką, siūlome spręsti Jums, mūsų skaitytojai, tik manome, kad tokie „išrinktųjų“ poelgiai garbės nei Seimui, nei jų atstovaujamoms partijoms nedaro.
Monika Ilgauskytė