Sausio 7 d. „Radviliškio krašto bendruomenės“ namuose pirmininko Gedimino Lipnevičiaus kvietimu lankėsi šeimos gydytoja Audronė Povilianskienė bei Radviliškio poliklinikos gydytojas akušeris – ginekologas Vitas Sadauskas. Popietės metu buvo kalbėta apie ligų profilaktiką, apie Radviliškio ligoninės likimą.
Gripas – pervargimo liga
Viešnios, šeimos gydytojos A. Povilianskienės, bendruomenės pirmininkas G. Lipnevičius paprašė pasidalinti su bendruomenės nariais patarimais, kaip apsisaugoti nuo šiuo metu siaučiančio gripo. „Gal turite kokių patarimų, kaip išvengti šios ligos, kaip nuo jos apsisaugoti liaudiškomis priemonėmis?“- klausė viešnios bendruomenės pirmininkas.Pasak šeimos gydytojos A. Povilianskienės, šiuo metu siaučiančiu gripu dažniausiai susergama, kai nusilpsta imunitetas, žmogus pervargsta darbe ar dėl atsiradusios įtampos. „Kai žmogus pervargsta, liga priverčia pagulėti, pailsėti. Tada nereikia imtis jokių darbų, o visą laiką skirti susiimti su liga. Sergant gripu, reikia gerti daug skysčių, arbatų, neskubėti gerti antibiotikų – jie reikalingi tik atsiradus komplikacijoms. Be abejo, nereikėtų skubėti eiti į darbą“,- sakė A. Povilianskienė.
Gydytoja pasidžiaugė, kad bendruomenės žmonės linksmi, gražiai tarpusavyje bendraujantys. „Teigiamos emocijos, bendravimas stiprina žmogaus imunitetą, vadinasi, tokios popietės stiprina sveikatą – kai žmogus trykšta gera nuotaika, jam nereikia vaistų. Smagu, kai esant šaltam orui, jūs pasirinkote bendravimą, o ne sėdėjimą prie televizoriaus. Stebėjau jūsų gražų bendravimą ir džiaugiausi: viena moteris kitai atsigerti įpila, saldainį paduoda. Bendruomenės pirmininkas, jus subūręs, padarė aukso vertės darbą, nes žmonės vis rečiau tarpusavyje bendrauja, o ir giminės dažniausiai susitinka tik per laidotuves“,- sakė gydytoja ir pažadėjo bendruomenės „Kavos popietėje“ apsilankyti dažniau ir pasisemti gerų emocijų.
Radviliškio ligoninė buvo viena geriausių apskrityje
Bendruomenės „Kavos popietėje“ apsilankęs gydytojas V. Sadauskas paragino bendruomenės narius dažniau tikrintis sveikatą profilaktiškai, nes gydyti įsisenėjusią ligą jau sudėtinga. „Visos moterys turėtų nors kartą per metus apsilankyti moterų konsultacijoje. Moterims iki 60 metų reikėtų tikrintis dėl ikivėžinių susirgimų“,- sakė gydytojas.
Pasak V. Sadausko, jam labai gaila 2016 metais uždaryto Akušerijos skyriaus. „Akušerijos skyrius buvo renovuotas, jam buvo skirtas visas aukštas, dirbo patyręs, aukštos kvalifikacijos personalas. Tačiau buvo gautas ministerijos nurodymas, kad tokius skyrius reikia naikinti, jeigu artimiausias stacionaras yra iki 50 kilometrų ir yra mažiau nei 300 gimdymų. 2015 m. mūsų skyriuje buvo 264 gimdymai, truko tik kelių dešimčių, kad šis skyrius būtų išsaugotas. Rajono valdžia skyrių finansavo pusę metų, galėjo finansuoti ir ilgiau – juk nuo socialinių pašalpų sutaupoma per metus po 3-4 milijonus eurų – tai atimama iš vargingiausio visuomenės sluoksnio, kai tuo tarpu skyriaus išlaikymui metams tereikėjo tik 10-13 dalies šios sutaupomos sumos, tačiau čia esamų rajono politikų sąžinės reikalas“,- sakė gydytojas.
Pasak V. Sadausko, pati Radviliškio ligoninė buvo aukšto lygio, viena iš geriausių apskrities ligoninių, tačiau 2016-2017 metais panaikinus dar ir Vaikų ligų bei Nervų ligų skyrius, iš regioninės liko tik silpna rajoninio lygio ligonine su pusės milijono eurų skola. Iš esmės jau dabar Radviliškio ligoninė tapo Slaugos ligonine su Vidaus ligų skyriumi ir „Traumatologijos centru“. Reikėtų paminėti, kad Traumatologijos skyrius rajono gyventojams, jų sveikatinimui ir jo finansavimui nėra reikšmingas, nes čia operuojami visos Žemaitijos ir dalies Aukštaitijos gyventojai, o Radviliškio rajono gyventojai sudaro tik nedidelę dalį operuojamų ligonių“,- apie nelinksmą Radviliškio ligoninės ateitį kalbėjo gydytojas.
Bendruomenės nariai domėjosi, kokios galimybės yra patekti pas gydytojus. „Nuo sausio 1 dienos teikiama ekstra pagalbos paslauga, kai pas gydytoją ligonis turi patekti per 24 valandas, pas šeimos gydytoją pacientas turi patekti per 7 dienas, pas gydytoją konsultantą – per 30 dienų“,- atsakė V. Sadauskas.
„Viena medikė patarė, kad jeigu nori be eilės ir
greičiau patekti pas gydytoją, kilus mažiausiam negalavimui reikėtų kviesti
greitąją pagalbą ir tokiu būdu galima išvengti ilgo laukimo, problemos su
talonais“,- pasidalino patarimu bendruomenės pirmininkas.
Popietėje vyko diskusija ir dėl
absurdiškos situacijos, kai vadinamosios „valdiškos“ poliklinikos kieme
jau 10 metų politikų sprendimu įsikūrė privati poliklinika, kuri nuvilioja dalį
pacientų nuo „valdiškos“ poliklinikos. Radviliškio Poliklinikoje dirbančių
gydytojų atlyginimas priklauso nuo pacientų kiekio. Šiai minčiai pritarė ir
popietėje viešėjęs gydytojas V. Sadauskas: „Taip, privati gydymo įstaiga perėmė beveik 3 tūkst.
pacientų bei perima dalį lėšų, taip reikalingų Radviliškio poliklinikai“.
Taip pat bendruomenės nariai piktinosi, kad
Radviliškio ligoninėje trūksta lovų, nors kai kurios palatos pustuštės.
„Manau, kad ligoninėje lovų skaičius mažinamas dėl finansinių sumetimų –
anksčiau Vidaus ligų skyriuje buvo 40 lovų, o liko 30“,- sakė svečias.
Po „Kavos popietės“ gydytojas V. Sadauskas, prisidėdamas prie bendruomenės
inicijuotos akcijos, perskaitė Tėvo Stanislovo pamokslą, prie šiam kraštiečiui pagerbti skirtos
memorialinės lentos.
Pasveikinta skyriaus vadovė
Po pokalbio su svečiais,
bendruomenės nariai diskutavo apie būsimus renginius, popietes ir kitą
bendruomenės veiklą. Susitikimo pabaigoje bendruomenės pirmininkas G.
Lipnevičius visos bendruomenės vardu bei kiti nariai gimtadienio proga
pasveikino bendruomenės Kalnelio
Gražionių skyriaus vadovę Teresę Kojelienę.
Sukaktuvininkei buvo įteikta
gėlių, sudainuota „Ilgiausių metų“. T. Kojelienė – aktyvi bendruomenės narė,
nuolat padedanti pasiruošti „Kavos popietėms“, organizuojanti labdaros atvežimą
į Gražionių bei Kalnelio Gražionių kaimą. „Linkime daug sveikatos, energijos
bei dar daug metu išlikti tokiai jaunatviškai“,- linkėjo bendruomenės nariai Teresei.
„Radviliškio krašto bendruomenės“ namuose „Kavos popietes“ organizuoja bendruomenės pirmininkas G. Lipnevičius, jam padeda bendruomenės nariai V. Aleknienė, R. Radavičienė, S. Skorkaitė, A. Litinskas. Taip pat sausio 7 d. kavą bei vaišes ruošti padėjo D. Sopina, T. Kojelienė, O. Kazlovskaja, G. Chodosovskaja. Kita „Kavos popietė“ įvyks sausio 14 d., 12 valandą, į kurią atvyks savivaldybės administracijos Vaikų teisių apsaugos tarnybos vedėja Larisa Paurienė bei bendruomenės nariai suvaidins trumpą spektaklį.
„Radviliškio krašto“ informacija