Pas ką turėjo „nusėsti“ 40 tūkstančių eurų?

Pas ką turėjo „nusėsti“ 40 tūkstančių eurų?

Už valstybės lėšas rekonstruojamą Radviliškio miesto kultūros centrą pastebi kiekvienas. Nuo 2017 metų rugpjūčio mėnesio UAB „Avona“ darbininkai atlieka darbus pagal sutartį su Radviliškio rajono savivaldybės administracija. Sutarties vertė – 865 656,20 eurų. Finansavimas skirtas iš Kultūros ministerijos. Tačiau yra viena aplinkybė, kuriai reikia pastabesnės akies. 2018 metų pabaigoje sutarties pakeitimai pradėjo kristi kaip iš gausybės rago. Tai sąmata pamažėja, tai ji vėl padidėja. Atsakingi specialistai nenoriai komentuoja, o Administracijos direktorė J. Margaitienė nevengia ir griežtos retorikos besiknaisiojančiųjų atžvilgiu. Viešųjų pirkimų tarnyba įžvelgia ir piktnaudžiavimo atvejį, kai darbai perkami po to, kai jie jau būna padaryti.

Ar tikrai remontas būtinas!?
2017 m. Radviliškio rajono savivaldybės administracija sulaukė dar vienos finansinės injekcijos Radviliškio miesto kultūros centrui modernizuoti. Valdininkai jau buvo susiplanavę „pasitaškyti“ 1 250 000 eurais, bet po konkurso laimėjo UAB „Avona“, pasiūlydama savo paslaugas už „menkus“ 865 tūkstančius eurų. Tiesa, buvo dar ir pigesnių, bet kai kurie tiekėjai pašalinti iš viešojo pirkimo konkurso. Atsitiktinumas ar ne, bet nuo 2008 metų iki 2016 metų centro pastato modernizacijai buvo atseikėta daugiau nei 2 milijonai ir 150 tūkstančių eurų. Klausimas, ar už daugiau nei tris milijonus eurų nebūtų galima pastatyti naujutėlaičius kultūros namus, jau tik retorinis.

Išasfaltuojama aikštelė už centro
2018 metai buvo svarbūs Radviliškiui dėl Europos žmonių festivalio. Reikėjo pasiruošti, o kai pinigai skiriami šimtais tūkstančių eurų, kas čia ir spės kontroliuoti, iš kokios biudžeto eilutės, kas ir už kiek tvarkoma. Kai 2018 metų liepos mėnesį vyko festivalis, tai už centro pastato esanti automobilių stovėjimo aikštelė buvo sutvarkyta. Tai patvirtina ir kultūros centro atstovai, tai patvirtina ir Administracijos statybų skyrius.

Pirma darbai, tada sutarties pakeitimai
Kone kiekvieno širdis džiaugiasi, kai mažėja darbų kainos. Tikrai retai išgirsi, jog statybininkai mažintų kainas. 2018 metų rugpjūtį, praėjus pilniems metams nuo darbų pradžios, papildoma sutartis. Stebuklingai, bet sutarties vertė sumažėja nuo 865 tūkstančių iki 823 tūkstančių. 42 tūkstančių eurų mokesčių mokėtojų lėšų sutaupyta. Nepraėjus dviem mėnesiams nuo pakeitimo, atsiranda antrasis. Spalį suma grįžta atgal, į pradinę padėtį ir J. Margaitienė įsipareigoja UAB „Avona“ vėl sumokėti 861 tūkstantį eurų. Peržiūrėjus sutarčių pakeitimus, išaiškėja, kad reikalaujama pinigų už automobilių stovėjimo aikštelės asfaltavimą. Vasaros viduryje darbai atlikti, o spalį vėl pinigų reikalauja. O gal statybininkus į nepatogią padėtį stato? Paprašyti pateikti dokumentus ir paaiškinti, kas buvo iniciatorius, valdininkai atsitvėrė tylos siena. Direktorė J. Margaitienė kone įsiuto, kai paklausta, kodėl reikėjo daryti sutarčių pakeitimus ir ar gavo VPT pritarimą, nors darbai atlikti prieš keletą mėnesių: „Vieną dieną tu tikrai atsiimsi. Klius tau už tyčiojimąsi iš valdininkų. Visų detalių aš nežinau, reikia informacijos – tai ir kreipkis į Statybos skyrių, jie atsakingi.“ Pasitikslinus, ar ji grasina, ji atrėžė: „Tai Jūs taip sakote. Kaip norite, taip ir supraskite.“ Administracijos atstovė spaudai E. Zoltnerienė vėliau atsiuntė atsakymą raštu, kad sutarčių pakeitimų su Viešųjų pirkimų tarnyba nuo 2017 metų liepos mėnesio nebereikia derinti.

Katės – pelės žaidimas
Prasidėjus intensyviam susirašinėjimui ir klausinėjimui, kas inicijavo pakeitimus, valdininkai pakeitė poziciją. Matyt, suprato, dėl ko yra klausinėjama. Lapkritį modernizavimo darbų kaina vėl sumažėjo. Paskutiniu sutarties pakeitimu ji sumažėjo iki 810 tūkstančių eurų. Statybos skyriaus vedėjas Gintautas Vičas nieko nekomentavo, nurodydamas kreiptis į jo pavaldinį Robertą Eigminą. Vyr. specialistas nurodė, kad aikštelės darbai buvo netiksliai suprojektuoti. Vietoje 600 kvadratinių metrų, reikėjo 1500. Paklaustas, ar tokie dydžiai buvo numatyti perkant centro modernizacijos darbus, valdininkas paneigė. Jis nurodė, kad projektuotojai netinkamai atliko projektą. Tačiau kodėl sąmatos kaina šokinėja tai žemyn, tai aukštyn, jis neužtikrintai kalbėjo apie didžiulį norą sutaupyti. Kaip ir iš kokių lėšų bus atsiskaitoma už automobilių stovėjimo aikštelės darbus, jis atsakyti negalėjo. Tačiau viena yra aišku: darbai daromi anksčiau nei jie nusiperkami.

 Viešųjų pirkimų tarnybos direktorės pavaduotojos komentaras

VPT direktorės pavaduotoja Sonata Vaitukaitytė pateikė tokį vertinimą, kai buvo VPT paprašyta pakomentuoti tokius dažnus sutarčių keitimus: „Atvejai, kai pirmiausia faktiškai atliekami papildomi darbai, o tik po to „sutvarkomi popieriai” (įforminami sutarčių pakeitimai ar, kaip savo praktikoje Tarnyba yra susidūrusi, imituojami (vėliau paskelbiami) pirkimai darbams, kurie jau faktiškai atlikti), niekaip nesuderinami su viešųjų pirkimų principais. Tokie atvejai ne tik nesuderinami su viešųjų pirkimų principais, tačiau tuo pačiu kelia didelių klausimų ir dėl Perkančiosios organizacijos pareigos užtikrinti tinkamą sutarties vykdymo priežiūrą. Be to, jei pirma atliekami papildomi darbai, o tik po to šalys tariasi dėl jų įforminimo, kaip ir kada tie darbai yra įkainojami? Kyla klausimų, ar tokiais atvejais Perkančioji organizacija pati savo veiksmais nesukuria sau nepalankios situacijos, kai sąlygas diktuoja rangovas (pvz., dėl jau atliktų darbų įkainojimo).“
Mero A. Čepononio komentaro dėl keistai tai didėjančių,tai mažėjančių sąmatų nepavyko gauti.
(Bus daugiau).

Marius Aleksiūnas

Exit mobile version